Takto vypadá pandemie v USA na fotografiích

12. září 2020
TWEET SDÍLET
Takto vypadá pandemie v USA na fotografiích

Kongresová knihovna v USA (Library of Congress) hledá snímky spojené s pandemií COVID-19 a proto oslovila Flickr, aby jí s tím pomohl. Ve vzájemné spolupráci tak vyzvali uživatele této sociální sítě, aby do ní nahrávali fotografie napříč celými Spojenými státy. Kurátoři knihovny je pak projdou a vyberou ty fotografie, které se stanou součástí stálé sbírky.

Kongresová knihovna je totiž „domovem“ rozsáhlých fotoarchivů, včetně těch zobrazujících poslední velkou pandemii, která zasáhla svět. Tou byla chřipka v roce 1918, která si vyžádala přibližně 50 milionů životů. Veřejnost si může tyto archivy prohlížet i dnes, a to samozřejmě v digitální podobě. Sbírky pak neobsahují jen fotografie, ale i denní tisk, zvukové nahrávky a mapy.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud jste byli na území USA v době pandemie i vy, můžete klidně odeslat i své fotografie.

Do COVID-19 American Experiences mají možnost nahrávat své snímky všichni fotografové – profesionální i amatérští, kteří své záznamy zachytili v USA. Aby mohli být jejich fotografie vybrány jako součást sbírky, je třeba jim přiřadit licenci CC0, která umožní jejich volné použití a šíření. Každý zúčastněný může nahrát až 5 fotografií.

Snímky mohou zobrazovat nejen pandemií omezený veřejný život, ale i jakákoli témata s ní spojená, tedy i jakékoli zážitky a emoce (panika v nakupování, pomoc starším, díky lékařům atd.). Fotografie samozřejmě musí splňovat i „bezpečnostní pokyny“ Flickru. K 11. září měla skupina COVID-19 již kolem 355 snímků, a to napříč spektrem žánrů. Nechybí graffiti inspirované pandemií, snímky roušek a respirátorů k prodeji, prázdných parků a restaurací, demonstrantů, opuštěných divadel a pod.

Témata článku: Kultura, Fotografové, Fotoslužby, Flickr

Určitě si přečtěte

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

3 Adam Kos