Takto vypadá pandemie v USA na fotografiích

12. září 2020
TWEET SDÍLET

Kongresová knihovna v USA (Library of Congress) hledá snímky spojené s pandemií COVID-19 a proto oslovila Flickr, aby jí s tím pomohl. Ve vzájemné spolupráci tak vyzvali uživatele této sociální sítě, aby do ní nahrávali fotografie napříč celými Spojenými státy. Kurátoři knihovny je pak projdou a vyberou ty fotografie, které se stanou součástí stálé sbírky.

Kongresová knihovna je totiž „domovem“ rozsáhlých fotoarchivů, včetně těch zobrazujících poslední velkou pandemii, která zasáhla svět. Tou byla chřipka v roce 1918, která si vyžádala přibližně 50 milionů životů. Veřejnost si může tyto archivy prohlížet i dnes, a to samozřejmě v digitální podobě. Sbírky pak neobsahují jen fotografie, ale i denní tisk, zvukové nahrávky a mapy.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud jste byli na území USA v době pandemie i vy, můžete klidně odeslat i své fotografie.

Do COVID-19 American Experiences mají možnost nahrávat své snímky všichni fotografové – profesionální i amatérští, kteří své záznamy zachytili v USA. Aby mohli být jejich fotografie vybrány jako součást sbírky, je třeba jim přiřadit licenci CC0, která umožní jejich volné použití a šíření. Každý zúčastněný může nahrát až 5 fotografií.

Snímky mohou zobrazovat nejen pandemií omezený veřejný život, ale i jakákoli témata s ní spojená, tedy i jakékoli zážitky a emoce (panika v nakupování, pomoc starším, díky lékařům atd.). Fotografie samozřejmě musí splňovat i „bezpečnostní pokyny“ Flickru. K 11. září měla skupina COVID-19 již kolem 355 snímků, a to napříč spektrem žánrů. Nechybí graffiti inspirované pandemií, snímky roušek a respirátorů k prodeji, prázdných parků a restaurací, demonstrantů, opuštěných divadel a pod.

Témata článku: Kultura, Flickr, Fotografové, Fotoslužby