Takto funguje stabilizace v mobilu Vivo – za vším stojí gimbal

26. května 2020
TWEET SDÍLET

V únoru představil čínský výrobce chytrých telefonů Vivo svůj koncepční telefon, který na zadní kameře obsahoval stabilizační systém gimbal typu. Nyní společnost o tomto systému zveřejnila další informace. Plánuje jej totiž použít v sériově vyráběném smartphonu Vivo X50 Pro, který má být představen už 1. června.

Vivo svůj systém nazývá jako „mikro stativová hlava“ a tvrdí o něm, že je účinnější než konvenční stabilizační systémy. Namísto elementu čoček, stejně jako u většiny současných systémů stabilizace smartphonů, je celý kamerový modul stabilizován pomocí dvojitého odpružení za pomoci kuličkových ložisek, které umožňují pohyb +/- 3°, což je podle společnosti trojnásobek úhlu běžných systémů.

Stejně jako u většiny stabilizačních systémů vyšší třídy je ale mechanický pohyb kombinován i s metodami elektronické stabilizace obrazu (EIS). Ty tak obvykle mírně oříznou snímek, aby tím korigovaly chvění fotoaparátu. Kvůli velkému výkyvu modulu je také plochý kabel propojující kameru se základní deskou dvakrát složen, aby se umožnil plný pohyb kamery.

Celé řešení zní fantasticky, má ale samozřejmě i své stinné stránky. První je tloušťka, která je poměrně značných 4,5 mm, druhou jsou prostorové nároky. Ty jsou 363 mm2 prostoru na desce. Díky tomu bude muset výrobce ostatní technologie zmenšit, nebo zcela vynechat, jinak by mu telefon nabyl do nepoužitelných rozměrů. Jedná se ale o první generaci této technologie, takže se dá s určitostí říci, že pokud se chytne, dozná postupného zmenšování.

Kromě inovativního stabilizačního systému bude X50 Pro také vybaven novým barevným filtrem, který nabízí o 39 % vyšší propustnost světla. Vivo říká, že v kombinaci se stabilizačním systémem zachytí jeho kamera až o 220 % více světla než Vivo X30 Pro.

Pravděpodobně je to proto, že stabilizační systém umožní kombinovat více snímků pomocí výpočetních metod, a/nebo systém automatické expozice používá nižší rychlosti závěrky. Díky tomu by měly vynikat i fotografie pořízené za zhoršených světelných podmínek. Ty by měli mít nejen dobrou expozici ale i detaily.

Témata článku: Fotoaparáty, Fotomobily, Technologie, Stabilizátory, gimbal, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola