Takhle mobil nefotí! Huawei vydával fotky z digitální zrcadlovky za snímky ze svého smartphonu. Za chybu se omluvil

22. dubna 2020
TWEET SDÍLET

Patrně jen málokdo bude pochybovat o tom, že fotografie pořízené kvalitní digitální zrcadlovkou bývají kvalitativně lepší než snímky z nejlepšího chytrého telefonu. Své o tom ví i čínský Huawei, který se však dopustil toho, že ve své prezentaci použil fotografie pořízené zrcadlovkou, přičemž je vydával za fotografie pořízené telefonem. Nebylo to poprvé, na čerstvý případ upozornil SlashGear.

Hned na úvod se hodí zmínit skutečnost, že prémiové modely telefonů Huawei mají skutečně kvalitní foťáky. Pravidelně se například umísťují na předních příčkách „fotografického benchmarku“ DxOMark, kterému aktuálně kraluje Huawei P40 Pro před Honorem 30 Pro+.

Záměr, nebo omyl?

Huawei nedávno spustil soutěž „Next-Image Awards“, což je víceméně obdoba podobné soutěže „Shot on iPhone“, vyhlašované Applem. Součástí oznámení byla prezentace několika fotek, jež byly původně označené jako pořízené telefonem Huawei. Skutečnost ale byla jiná, jak si všiml jeden pozorný fotograf.

Uživateli čínské sociální sítě Weibo, vystupujícímu pod přezdívkou Jamie-hua, připadala jedna z fotek v propagačním videu povědomá. Pátral tedy po jejím zdroji a dopracoval se až k webu 500px, na kterém byl identický snímek včetně informace, že byl pořízen digitální zrcadlovkou Nikon D850. Své zjištění si pochopitelně nenechal pro sebe.

Huawei se následně omluvil s tím, že se jednalo o „pouhou administrativní chybu“. Dle vyjádření byly fotky „nesprávně označeny“ – korektní popisek měl být „pořízeny z komunitní galerie Next-Image“. Zda byla fotografie skutečně v galerii Huawei a zdali byla použita se svolením fotografa, však není známo.

Není to poprvé

„V nedávno nahraném propagačním videu Huawei NEXT-IMAGE jsme představili 30 ukázek práce různých profesionálních fotografů, abychom povzbudili uživatele ke sdílení jejich vlastních děl na sociálních médiích. Chybně jsme označili jeden z představených snímků jako pořízený chytrým telefonem Huawei. Následně jsme tento obrázek z videa odstranili. Omlouváme se za tuto politováníhodnou chybu, zlepšíme náš redakční proces, abychom v budoucnu zabránili podobným incidentům.“ uvádí firma v oficiálním vyjádření.

I přes omluvu není zcela jasné, proč Huawei použil fotografie pořízené pomocí jiného zařízení k propagaci soutěže, která má vyzvednout kvalitu fotoaparátů v jeho telefonu P40 Pro. Každopádně se nejedná o první (a patrně ani poslední) firmu, která byla usvědčena z toho, jak se snaží přesvědčit zákazníky, aby si mysleli, že je fotoaparát v jejich zařízení je lepší, než ve skutečnosti je.

Témata článku: Fotoaparáty, Fotomobily, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz