Tajemství infračervené fotografie

23. května 2014
TWEET SDÍLET
Tajemství infračervené fotografie
Infračervená fotografie je velmi zvláštním a zároveň efektním způsobem zachycení reality. Snímky pořizované v tomto světelném spektru mají specifickou barevnost a s ní související atmosféru. Pojďme se tedy podívat blíž, jak na to.

Není bílá jako bílá

Důležitým bodem, shodným pro všechny výše uvedené varianty, je vyvážení bílé. Vždy platí, že pokud to fotoaparát umožňuje, je dobré fotit do RAWu, neboť se otevírá řada možnosti při následném zpracování a to bez ztráty kvality.

Oproti tomu kvalita JPEGu je s každou další úpravou degradována a mohou vznikat rušivé artefakty, které vizuální vjem ze snímku silně narušují. Ve prospěch RAWu hovoří právě i možnosti vyvážení bílé, neboť v takovém případě je lze řešit až po vyfocení snímku, stejně snadno jako při jeho pořízení.

I přes to je však lepší bílou nastavit přímo ve fotoaparátu. Zaprvé proto, že je nepraktické ji při zpracování nastavovat u každého snímku zvlášť a především z důvodu, že se snímky extrémně zabarvenými do červena si editor nemusí poradit a s vyvážením takové fotografie může být problém.

Pokud je váš fotoaparát v oblasti infračerveného spektra dostatečně citlivý (varianty 2,3,4), lze bílou barvu vyvážit klasickým způsobem. V menu fotoaparátu tedy vyberte možnost manuálního vyvážení bílé a nastavte ji prostřednictvím snímku zeleně (např. trávy), která bývá na IR fotografiích sněhově bílá.

Klepněte pro větší obrázek 
Prostřednictvím vyvážení bílé lze dosáhnout mnoha barevných podání

Nastavení je doporučováno provádět za optimálních světelných podmínek pro focení v tomto spektru - viz výše. V případě že fotoaparát upravený nemáte (varianta 1), je postup velice podobný, pouze je nezbytné nastavit ISO na maximální hodnotu, aby na čip dopadalo dostatek informací, na základě kterých může přístroj kalibraci provést.

Pokud chcete dosáhnout jiného barevného podání, než bývá běžné, stejně jako tomu je na fotkách v tomto článku, pak lze s vyvážením bílé experimentovat a zkalibrovat ji například v interiéru na bílou zeď, která je jen lehce osvícena infračerveným zářením. Tedy nikoliv přímým sluncem, ale kupříkladu pouze jeho odrazem.

Fantazii se meze nekladou. U některých fotoaparátů, jako je např. Olympus C-2020, zmiňovaný v bodu 4, nastavení vyvážení bílé není nutné, neboť automatika si s tím poradí dostatečně. Stačí tedy nastavit WB na automatiku.

Klepněte pro větší obrázek
Po převodu do černobílé je rozdíl oproti fotografii pořízené ve viditelném spektru méně patrný, dramatická obloha však napovídá, že se jedná o IR snímek.
 

Čím a jak fotit?

Každá z výše uvedených variant má svá pro i proti a záleží tedy především, co od focení v tomto spektru očekáváte a jaké motivy fotografujete. Rozhodnutí je na Vás. Já jsem se rozhodl pro variantu z bodu 3 a fotoaparát jsem si tímto způsobem upravil. Jedná se o kompaktní přístroj Samsung PL60. Při modifikaci se mi na čip dostaly drobné nečistoty, nicméně při kratším ohnisku a nižších clonách nejsou na snímcích patrné.

Technická kvalita snímků je z mého pohledu, vzhledem k tomu, že se jedná o malý kompakt s titěrnou optikou i čipem, velice dobrá a s citlivostí v infračerveném spektru jsem též spokojen, neboť se jedná o CCD čip a ty jsou, jak známo, v této oblasti podstatně citlivější, než CMOS a dokonce vidí větší rozsah vlnových délek. Nově mám k dispozici ještě Olympus E-PL1, upravený dle bodu 2, ale ten jsem prozatím plně nevyzkoušel a o poznatky se tedy budu moci podělit až v budoucnu.

Témata článku: Technologie

Určitě si přečtěte