Taguj zodpovědně! Chraň přírodu!

Taguj zodpovědně! Chraň přírodu!

Stále rostoucí popularita sociálních sítí – především těch obrázkových – může být velmi návyková pro jejich uživatele ale současně je také nemalým rizikem pro přírodní parky a rezervace. V těch se totiž koncentrují turisté na vizuálně zajímavých místech až příliš často.

Americké společnosti Jackson Hole Travel a Tourism Board, sídlící ve Wyomingu, přišli se zvláštním požadavkem. Své stávající zákazníky a návštěvníky národního parku Grand Teton žádají, aby se vyvarovali používání tzv. geotagginu.

Národní park o rozloze 1260 km2 patří k nejkrásnějším americkým chráněným parkům, a tudíž nejvíc navštěvovaným oblastem. Jsou tu však dvě strany mince. Na jedné straně jsou turisté a návštěvníci parku natolik uchváceni krásou okolní přírody, že si chtějí uchovat vzpomínky a proto fotí – což je pochopitelné. Druhá strana mince je rádoby pokrok, přesněji řečeno sociální sítě.

Na nejvíce turisticky navštěvovaných a fotogenických lokalitách místech je vidět negativní dopad pokroku. Většina lidí pořizuje fotky mobilem a ihned je sdílí na sociálních sítích. K tomu používají tzv. geotagging, který umožňuje automatické označovaní fotek místem původu. Z toho jasně vyplývá, čím více fotek oblíbené oblasti přírodních unikátů, tím větší návštěvnost, avšak zároveň negativní dopad na přírodu.

Proto společnosti Jackson Hole Travel a Tourism Board přišli s nápadem, jak lépe chránit přírodu. Natočili spot „Tag responsible, keep Jacskon Hole wild!“, který návštěvníkům označí místo lokalitu, ale přesné místo návštěvy zůstane utajeno. Budoucí návštěvníci si tak mohou mimo turistických zážitků zahrát na i detektivy turistických atrakcí. Stejnojmenný tag také doporučují používat.

Podobným případem je i nedávný objev obří jeskyně v Britské Kolumbii. Ta byla objevena v dubnu letošního roku čirou náhodou a je tak velká, že by se do ní klidně vešla i celá Socha svobody. Nález se podařil posádce helikoptéry, když v kanadském přírodním parku Wells Gray prováděli sčítání sobů polárních (karibů).

Jedná se o největší jeskyni na kanadském území. Doposud neznámá jeskyně je 100 metrů dlouhá a 60 metrů široká. Její přesnou hloubku nelze určit, protože je plná vody. Kvůli svým obřím rozměrům byla neoficiálně pojmenována Sarlaccova jáma podle hnízda příšery z filmu Star Wars. Vědci předpokládají, že jeskyně unikala pozornosti kvůli tomu, že dříve bývala tato oblast permanentně pokrytá sněhem a také kvůli tomu, že se nachází ve velmi obtížně dostupné oblasti.

Tají se také její přesná poloha z obavy před návalem turistů. Někteří kvůli zvýšení sledovanosti svých účtů na sociálních sítích jezdí po světě a pořizují snímky unikátních, většinou vysoce chráněných přírodních lokalit, což má za následek zvýšení návštěvnosti, která však sebou zároveň nese masové ničení přírody.

Určitě si přečtěte

Články odjinud