20
Fotogalerie

Ta fotka je kradená!

Velikost a anonymita internetového světa je pokušením i pro fotografy. Jak plníme jedenácté přikázání „nezkopíruješ“? Odpoví nám TinEye!

Vkládáte svá díla na internetové fotogalerie? Jistě jste se už aspoň jednou setkali nečestným jednání svých kolegů. Uživatel neunese nízké hodnocení svých fotografií a rozhodne se cízí dílo vydat za své a spoléhá se na anonymitu a bezbřehost internetu. Fotografie s velkým „F“ ční z jeho portfolia rodinných momentek a vám vrtá hlavou jestli jste ji už někde viděli nebo ne.

Ten neodbytný pocit vás nutí vyjádřit pochybnosti, ale na skutečné obvinění jistotu nemáte a na usvědčení nejsou důkazy.

Pracuji s obrazy

Možná vaše dilema vyřeší vyhledávací služba TinEye.com. TinEye je internetový vyhledavač obrázků, který na rozdíl od Google a spol. nepracuje s texty, ale přímo s obrazovými daty. Jeho vyhledávací algoritmy jsou připraveny na změny rozměrů, ořezy, přebarvení a lokální modifikace. Výsledek vyhledávání je vám naservírován seřazen dle míry shodnosti. Nejprve shodné kopie, pak zmenšeniny či zvětšeniny a nakonec úpravy.

TinEye malá.jpg
Hlavní stránka TinEye je prostá

Hlavní stránka vyhledavače je velmi jednoduchá. Dotazový formulář má dvě pole. První je pro přímé nahrání obrázku z vašeho lokálního disku, druhé vložení jeho internetové adresy. Obrázky můžete vkládat ve formátech JPG, PNG a GIF. Pokud vložíme adresu celé stránky, TinEye ji prohledá a nabídne vám výběr nalezených obrázků. Ke stažení je plugin pro internetové prohlížeče.

Čtyři a půl tisíce obrazů Mony Lisy za pět vteřin

Pro názornost uvedu vyhledávání obrazu Mona Lisa. Na tomto obrázku byl patrně TinEye testován. Vyhledávání je Mony Lisy je součástí jejich promo-videa.

250px-Mona_Lisa_wiki.jpg
Oficiální Mona Lisa z Wikipedie
TinEye_Mona Lisa 1.jpg 
max. velikost
Výsledky vyhledání jsou přehledné

Na počátečních stránkách jsou na první pohled shodné obrázky. Pohled na stránky od konce je mnohem zajímavější:

Mona Lisa výsledek 1.jpg  Mona Lisa výsledek 2.jpg  Mona Lisa výsledek 3.jpg
Čtyřikrát Photoshop | Detail obrazu se strukturou plátna | Lisa Catwoman 

Mona Lisa výsledek 4.jpg  Mona Lisa výsledek 5.jpg  Mona Lisa výsledek 6.jpg 
Lisa a Mr. Bean | Mona Zappa Lisa | Mona Manson 

S kytarou i samopalem

I mým druhým hledaným obrázkem je portrét z internetu:

Rambo original.jpg 
Rambo

TinEye nalezl za 0,187 vteřin šedesát šest webů. Z toho zhruba 22 webů obsahuje totožný obrázek. Zbylé weby odkazují na neporařené fotomontáže:

Rambo výsledek 1.jpg  Rambo výsledek 2.jpg  Rambo výsledek 3.jpg
Rambo jsem já | BW je sexy | Velmi malý Rambo

Rambo výsledek 4.jpg  Rambo výsledek 5.gif  Rambo výsledek 6.jpg 
Celý se leskne | Jaký držím akord? | Rambo a strýček Sam 

Test inteligence

Jako poslední vyzkoušíme vyhledávání jednoduchého grafického tvaru představujícího míč. Zdrojový obrázek s průhledným pozadím ve formátu PNG je opět převzat z Wikipedie.

Ball Wiki.png
Nezaměnitelný tvar

Za bleskových 0,022 vteřin TinEye nalezl dvacet pět webů. Čtrnáct z nich zobrazuje podobný obraz. Zbylé jsou důkazem toho, že tvorba loga často začíná hledáním na internetu.

Ball výsledek 1.jpg  Ball výsledek 2.gif  Ball výsledek 3.jpg
Stránka aplikace iScores | Bude EURO 2012 opravdu zelené? | Kolik asi stálo tohle logo?

Na nalezených obrázcích je vždy podíl z hledaného obrázku. Z toho plyne, že částečně upravené fotografie pro TinEye nejsou problém, ale nechápe smysl tvarů a barev a vyhledávání nedokáže zobecňovat jako lidský mozek. Hledáme-li nějaký obrázek míče, je lepší použít klasický textový vyhledávač a do jeho obrazově-vyhledávací části zadat slovo „míč“ nebo ještě lépe použít anglický ekvivalent „ball“.

Miliarda je málo

Velké procento hledání nejspíš končí prázdnou stránkou a omluvou - je nám líto, nic jsme nenašli. Při rozsáhlosti internetu se databáze čítající „pouhou“ miliardu záznamů zdá být malá. Tvůrci TinEye to ví a neustále ji rozšiřují. Za půl roku ji zdojnásobili. Druhou, lehce napravitelnou nevýhodou, je nutnost registrace. TinEye běží v testovací beta verzi.

Ví internet o mých fotkách?

TinEye není kladivem na čarodějnice, myslete na to při hledání pachatele. Pokud vám zdrojovou fotografii nenajde, ještě to nic neznamená. A také naopak. Pod anonymním nickem se může skrývat skutečný autor a profesionální fotograf.

Můžete si otestovat jestli TinEye zná webovou prezentaci vašich fotografií nebo jak jsou vaše fotografie slavné.

Určitě si přečtěte

Články odjinud