Světelný širokoúhlý zoom a pevná padesátka – Nikon rozšiřuje řadu objektivů Z

Světelný širokoúhlý zoom a pevná padesátka – Nikon rozšiřuje řadu objektivů Z

Hned dva nové objektivy pro plnoformátové bezzrcadlovky řady Z představila společnost Nikon. Oba dva modely by se však měly objevit na trhu až koncem roku 2020.

Nikkor Z 14–24 mm F2,8 S

Podobně, jako u jiných objektivů, má i tento svůj předobraz v objektivu určením pro digitální zrcadlovky AF-S 14–24 mm F2,8 G, ovšem novinka je takřka o 35 % lehčí a navíc má takřka rovnou vstupní čočku, což umožňuje použití i klasických kruhových filtrů, možné je však i použití menších gelových na straně s bajonetem.

Nikon_Z_14-24_2.8_angle1.jpeg

Objektiv samotný má rozměry 88,5 × 124,5 mm a hmotnost 650 gramů, uvnitř je použita devítilamelová clona a čočky jsou ošetřeny vrstvami Nano Crystal a součástí konstrukce jsou i čtyři čočky z ED skla. Objektiv je utěsněn proti prachu a vlhkosti a na těle najdeme i malý OLED displej. Cena objektivu byla stanovena na 2400 dolarů a na trhu bude v listopadu.

Nikkor Z 50 mm F1,2 S

Druhou novinkou je pevná padesátka, tentokrát se světelností F1,2, která rozhodně nepatří mezi malé objektivy, ve srovnání s modelm Nikkor Z 50 mm F1,8  je novinka prakticky o polovinu větší – váha činí 1090 g a rozměry pak 89,5 × 150 mm.

Nikon_Z_50_1.2_angle1.jpeg

Objektiv využívá symetrický optický design, což by mělo přinést velmi dobrou ostrost v ploše i v okrajových částech obrazu. Svůj díl na tom nese i trojice asférických čoček. Samozřejmostí jsou také vrstvy Nano Crystal a v tomto případě i dvojice krokových ostřicích motorů STM.

Objektiv by se měl objevit na trhu až v prosinci letošního roku, cena byla stanovena na 2100 dolarů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud