Svět z vlnitého plechu - výstava z afrického slumu

12. září 2006
TWEET SDÍLET

Amatérská fotografka Eva Obořilová se již několik let věnuje humanistické činnosti. Pod její záštitou vzniklo již 8 výstav fotografií dokumentujících život v Africe. Muzeum Vyškovska nyní představuje její další výstavu, tentokrát z největšího afrického slumu – Kibery.

Klepněte pro větší obrázek
Ilustarční foto

Tisíce chatrčí a střech z plechu, dřeva, hlíny papíru nebo hader, ulice zavalené bahnem a odpadky, v nichž si hrají děti a krmí se domácí zvířata, stoky vedené přímo ulicemi a chráněné jen podivnými dřevěnými konstrukcemi připomínající žebříky – a mezi tím vším skromné stánky s ovocem, zeleninou, zčernalými rybami a někdy dokonce masem. V 21. století nemožné? Omyl. Takto vypadá život v Kibeře.

Slum Kibera, dříve osada založená Núbijskými vojáky po druhé světové válce, leží 5 – 10 km od Nairobi (Keňa). Její název pochází ze slova KIBRA, což znamená les, džungle. Před příchodem vojáků zde totiž opravdu džungle byla. Dnes však toto místo vypadá úplně jinak. Na 2,5 km2 je zde soustředěno více než jeden milion lidí, z čehož více než 50% tvoří děti mladší patnácti let. Odhaduje se, že pětina populace žijící v tomto obrovském slumu je HIV pozitivní a toto číslo se pravděpodobně stále zvyšuje.

Klepněte pro větší obrázek
Ilustrační foto

Eva Obořilová (nar. 28.1. 1974 ve Vyškově) patří k týmu dobrovolníků, kteří se účastní na humanitární pomoci Africe. Mezi aktivity, které koordinuje, patří například veřejné sbírky psacích potřeb či hraček a také výstavy fotografií, které mají poukázat na odvrácené tváře civilizace. Slum Kiberu navštívila již čtyřikrát.

Na 46 barevných fotografiích formátu A4 nebo A3, které zde pořídila, lze spatřit podle jejích slov „necenzurovaný pohled na Afriku“. Autorka se nesnaží šokovat, jak by se snad mohlo zdát, pouze informuje a dokumentuje. Přestože měla k dispozici pouze kompaktní fotoaparát Olympus FE-130, krušný život v Kibeře se jí podařilo zachytit velmi dobře.

Klepněte pro větší obrázek
Ilustrační foto

Na jejích snímcích se nejčastěji objevují děti – špinavé, v roztrhaných obnošených šatech, se zarudlýma nebo zažloutlýma očima a s mladšími sourozenci v náruči. Hrozivě působí snímky ulic přetékajících odpadky a snímky ubohých obydlí splácaných z nejrůznějších materiálů. A korunu tomu všemu nasadí panoramata „města“: doslova svět z vlnitého plechu, stříšky, kam až oko dohlédne… Pro oko návštěvníka výstavy neveselá podívaná. Návštěvník však může být šťastný: má kam odejít. Jsou ale lidé, kteří tuto možnost nemají. Obyvatelé slumu v Kibeře by mohli vyprávět…

Klepněte pro větší obrázek
Ilustarční foto

Výstavu Evy Obořilové můžete navštívit do 17. září v Muzeu Vyškovska; Malý sál v přízemí, Náměstí Československé armády 2, Vyškov. Otevřeno: Po-Pá 8-16 hod.; So,Ne a svátky 10-12, 14-16 hodin.

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

2 Adam Kos

Fotografie týdne: Poslední ..... světlo

Fotografie týdne: Poslední ..... světlo

Martin Heidegger proces poznávání připodobňuje k prozkoumávání světliny v lese – obcházíme ji ze všech stran, nikdy ji nevidíme celou, každým okamžikem se mění.

Michal Černý

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer