Svět podle Leiky Minilux – bazarové šperky

11. března 2014
TWEET SDÍLET
Také čekáte na první kompaktní digitál, který se obrazovou kvalitou vyrovná i těm nejlepším digitálním zrcadlovkám? Takové konání může být značně frustrující, uznejte. Naštěstí je tady několik výjimečných analogů...

Slabost pro kompaktní analogové fotoaparáty mě přes řadu přístrojů postupně přivedla až k Leice minilux. Její největší výhodou je, že není fotoaparátem primárně určeným na recenzi do našeho časopisu, takže se nemusí vracet. Žertuji, je toho přece jen víc, takže klidně čtěte dál.

Klepněte pro větší obrázek 

K tomuto kompaktu mě dovedla až redakční zkušenost s digitální dálkoměrnou Leikou M8. Do té doby jsem Leiku vnímal jako něco velmi vzdáleného. Její obrazová kvalita mě však tehdy nadchla natolik, že jsem začal pátrat po dostupnější alternativě, digitál, nedigitál. A zatímco „emková“ analogová řada byla finančně rovněž ne zrovna dostupná, zkusil jsem se podívat trošku níž. Překvapení se dostavilo záhy a nyní už dobře vím, že tenhle rozporuplný svéráz se už se mnou neztratí.

Ornament a zločin

Co tedy od tohoto přístroje čekat? Je to především neobyčejný výrobek, jehož design se nese ve stylu německého purismu. Tuhé a robustní tělo je zpracováno rovnou z titanu a spoustě kolemjdoucích může připomínat cihlu. Obzvlášť ve vypnutém stavu, kdy objektiv zůstává uvnitř těla a nechává tak vyniknout pohledovým kvalitám kvádru.

Nějaká tlačítka se však přeci jen najdou. Především dva excelentní kruhové voliče v jednom. Jeden slouží pro nastavení clony, druhým lze manuálně v šesti krocích (podobně jako třeba u Loma) nastavit zaostřovací vzdálenost, počínaje sedmdesáti centimetry (tak akorát na autoportréty z ruky), nekonečnem konče. Manuální ostření pomocí prstence to sice není, ale pokud optimálně zacloníte, nastavíte požadovanou vzdálenost a cvakáte.

Klepněte pro větší obrázek 

Dále se dá pomocí třech tlačítek umístěných na horní straně přístroje navolit samospoušť, korigovat expozici a blesk. Samospoušť a korekce EV je v pořádku, vnutit ale například přístrojové automatice zákaz použití blesku je již značně zdlouhavé, volič ovládající nastavení blesku je nutné stisknout přesně šestkrát. Všechna nastavení lze kontrolovat na malém informačním podsvíceném displeji. Ten dokáže po namáčknutí spouště šikovně zobrazit i použité expoziční hodnoty – clonu i čas.

 

První třídou

Leica Minilux byla vyráběna v letech 1995 až 2006, z pohledu naší rubriky Bazar se tedy jedná spíše o mladíka. Její cena se pohybuje kolem osmi tisíc, vzácně můžete narazit její černou variantu a k sehnání je i celá řada luxusních kožených pouzder a obalů.

Tento přístroj není jediným zástupcem konceptu kvalitních kompaktů. Nabízí se srovnání především s rovněž titanovým Nikonem 35i nebo Konicou Hexar. Existuje rovněž Leica Minilux zoom s ne příliš světelným objektivem 35–70mmm F3,5–F6,5. Tato verze ale paradoxně disponuje i sáňkami na externí blesk.

 

Kukátko na jedno použití

Nekompromisní zpracování jsme čekali, ale co dál. Je vůbec dovolené, aby v článku o fotoaparátu Leica zaznělo slovo příšerný? Pochopitelně nikoliv, ale říct to musím. Leica minilux dostala od svých konstruktérů nepochopitelně naprosto příšerný hledáček, ve kterém není vůbec nic vidět. Pracovat například s výrazem fotografovaného vzdáleného dva metry od fotoaparátu zkrátka pomocí tohoto hledáčku nelze.

Klepněte pro větší obrázek 

Letmé srovnání, například Konica Hexar, na kterou jste v našem bazaru také jistě natrefili, má bez přehánění hledáček dvakrát tak větší. Rozměrově lze použitý „průhleďáček“ přirovnat snad k jen k hledáčkům jednorázových fotoaparátů. Ano, to jsou ty plastové výrobky, které se distribuují (distribuovali) již se založeným filmem a které po jeho vyjmutí končí v koši.

Profesionální kompakt?

Komu je tedy přístroj určen? Vznikl jako nástroj pro náročného amatéra, rozumějte Minilux není profesionálním kompaktem. Od tohoto označení dělí tento stroj řada zásadních věcí. Vyjmenuji je všechny. Minilux neumí plně ovládat expozici, vedle automatu nabízí pouze režim priority clony. To nevadí tolik. Horší je omezení rychlosti závěrky na 1/400 s. Chcete fotit venku za slunečného dne na film s citlivostí ISO 400 a nastavit „plnou díru“ F2,4? Kdepak, budete muset clonit a clonit.

Klepněte pro větší obrázek 

Omezením může být i v této souvislosti absence závitu na případné filtry. Máte rádi výkonný přídavný blesk? Budete si muset nechat zajít chuť, sáňky na blesk chybí, záblesk zařizuje pouze blesk vestavěný. Ten však pracuje na jedničku, ve všech jeho režimech lze čekat expozičně vyvážené výstupy.

 

Leica Minilux

Mluvit v případě Leiky o zpracování a optické kvalitě může zavánět značným klišé, kritickým pohledem jí toho do profi kompaktu však schází hodně. I přes to však tato tak trochu snobská stylovka s báječně strohým designem a bezvadně jednoduchým ovládáním patří mezi kompakty k fotografické špičce.

 

Hlučná tichá závěrka

Největší problém mám ale s elektronickým motorem, přesněji s jeho zvukovým doprovodem. Zatímco zvuk závěrky je téměř neslyšný, při namáčknutí spouště se objektiv povysune a způsobí tak poměrně nepříjemný hluk. Nejhorší zjištění je, že se nejedná o zvuk autofocusu. Při manuálním zaostření se objektiv povysune a nepříjemně zabzučí taky!

Motor jak dobře známo ale fotky nedělá. Objektiv patří podle očekávání k tomu nejlepšímu, i když bych dal kolikrát raději přednost klasičtějšímu 35 mm ohnisku, použitých 40 mm je přeci jen někdy příliš dlouhých.

Klepněte pro větší obrázek 

Vlastní cestou

Leica Minilux je zvláštní foťák. Když člověk sedí u skeneru a žasne nad perfektně exponovanými snímky s parádní ostrostí a příjemným bokehem, tetelí se blahem. Když však hledí přes strašný hledáček nebo když musí přetrpět jakousi elektronickou zvukovou předehru, která doprovází vysunutí objektivu vždy při namáčknutí spouště vždy před samotnou expozicí, můžete tuhle Leiku klidně začít i nenávidět.

Tento elegán člověka ale rozhodně nudit nezačne a i přes zmiňovaný hledáček je těžké mu něco vyčítat. Z mého pohledu určitě jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších fotoaparátů vůbec.

Leica minilux

  • objektiv: Leica Summarit 40 mm F2,4
  • expozice: automatická, priorita clony
  • rozsah expozičních časů: 1/400 s až 99 s (bulb)
  • rozměry (š × v × h): 124 × 43 × 29 mm
  • napájení: CR123A
  • hmotnost: 365 g

Článek vyšel v časopise DIGIfoto 5/2011

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Priorita clony, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Zapomeňte na externí úložiště hesel. Už brzy si je totiž uložíte přímo do Androidu a načtete otiskem prstu

Zapomeňte na externí úložiště hesel. Už brzy si je totiž uložíte přímo do Androidu a načtete otiskem prstu

** Google nabídne alternativu k externím úložištím pro hesla ** Nově je uloží přímo v rámci systému pod váš Gmail ** Výhledově by mělo nové API podporovat i aplikace třetích stran

Martin Chroust
HesloAndroid
Mobilní čipsety by už za rok měly být desetijádrové. Změnu má odstartovat Samsung, záhy by se měli přidat i další

Mobilní čipsety by už za rok měly být desetijádrové. Změnu má odstartovat Samsung, záhy by se měli přidat i další

** Samsung chystá na příští rok 10jádrový superprocesor ** Na 10 jader má v roce 2024 přejít i Qualcomm a Mediatek ** Potřebujeme však deset jader v mobilu? A co na to baterie?

Martin Chroust
ExynosMobilní procesorySmartphony
Jednotný vzhled je mýtus. Windows 11 jedou freestyle, design se jim úplně rozpadá

Jednotný vzhled je mýtus. Windows 11 jedou freestyle, design se jim úplně rozpadá

**Microsoft zdánlivě sjednocuje design ve Windows 11. **Panelová prostředí ukazují, že jednota skoro neexistuje. **Prvky jsou různě velké, různě rozestavené i různě barevné.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Twitter začne platit svým influencerům. Ale nejdřív musí zaplatit oni

Twitter začne platit svým influencerům. Ale nejdřív musí zaplatit oni

Markéta Mikešová
Elon MuskTwitterSociální sítě
OnePlus 11 je dalším vyzyvatelem špičkových Androidů. Chybí mu jen lepší zoom a bezdrátové nabíjení

OnePlus 11 je dalším vyzyvatelem špičkových Androidů. Chybí mu jen lepší zoom a bezdrátové nabíjení

** OnePlus 11 5G je dalším vyzyvatelem topmodelů známějších značek ** Po čínské premiéře došlo i na globální variantu telefonu** Spolu s ním byl představen i první tablet značky OnePlus

Martin Chroust
SnapdragonSmartphony
Týden Živě: Dva boomeři před kamerou nadávají na umělou inteligenci

Týden Živě: Dva boomeři před kamerou nadávají na umělou inteligenci

** Kdo vydělává, ať platí. Hlavně tedy internetoví hegemoni ** Tiché vrtule pro drony z MIT ** Staří lidé nadávají na umělou inteligenci

Filip KůželJakub ČížekPetr Urban
Týden ŽivěVideo
Samsung ani po sedmi letech neudělal krok vpřed. Řada Galaxy S23 stále nepodporuje zdvojenou partition

Samsung ani po sedmi letech neudělal krok vpřed. Řada Galaxy S23 stále nepodporuje zdvojenou partition

** Zdvojená partition měla být nutností, Samsung ale dost výjimku ** Řada Galaxy S23 tak nepodporuje „bezešvé“ updaty ** Dočkat se máme až u podzimní nadstavby One UI 6.0

Martin Chroust
Project TrebleGalaxy