Svět pod mikroskopem – jak na tilt-shift efekt

Svět pod mikroskopem – jak na tilt-shift efekt

Co je malé, to je milé a stejně tak to platí i pro tilt-shift fotografii, která dokáže udělat velkých a působivých panoramat vytvořit doslova mravenčí svět.

Tak zvaná tilt-shift (nakloněná- posunutá) fotografie vzniká pomocí speciálních objektivů, které díky změně polohy čočky dokáží posunout rovinu ostrosti snímku a vzniká tak jedinečná optická iluze vytvářející vzhled miniaturního světa.

Tilt-shift fotografie datuje své počátky již při vzniku fotografie, ovšem rozmachu se dočkalo především v 60 letech, kdy začaly vznikat první takto specializované objektivy. V dnešní době lidé opět objevují tento jedinečný a efektivní styl, který jde navíc s nástupem digitálních úprav velmi snadně imitovat – a to až do omrzení...

Při vytvoření tilt-shift efektu digitální cestou se bohužel ne všechny fotografie dokonale hodí. Nejlépe budou po úpravě vypadat fotografie, které mají hloubku. To znamená, že dolní části snímku je k fotografovi znatelně mnohem blíže, než horní – táhnoucí se do dálky. Proto používejte snímky pořizované z výšky a pod úhlem ze šikma.

Velmi dobře bude vypadat z mostu zachycená doprava na dálnici, nebo křižovatce, zkrátka kdekoli je hodně pohybu. Dále také masy pohybujících se lidí na nádraží, zastávkách, letištích, či v supermarketech jsou vděčným zdrojem pro tilt-shift. Na fotografiích, kde dominuje jeden objekt, je vhodné fotit různé vozidla, stroje, či dopravní prostředky, které po úpravách vypadají právě jako zmenšené modely.

Fotografie, které se nehodí pro tilt-shift, jsou typicky portréty a ploché snímky focené z profilu, na kterých mají všechny objekty včetně ústředního motivu k fotografovi stejnou vzdálenost.

Jak na tilt-shift efekt v počítači

V modulu programu Zoner Photo Studio 15 zvolte z hlavního menu položku Efekty a následně Tilt-Shift efekt.V nově otevřeném okně nastavení efektu máte několik voleb ovlivňující finální vzhled.Jelikož jsou výpočty efektu rychlé, zapněte si proto živý Náhled pomocí zatržítka v horní části nabídky.

Pomocí Rozmazání určete míru rozostření v částech snímku, které budou za hranící ostrosti. Pro reálnější vzhled nastavte hodnotu mezi 20 a 50, pro silnější efekt více. Pozice udává výšku efektu na fotografii. 100% znamená, polohu „ostrého“ pruhu v dolní části snímku, 0% úplně nahoře. Ve většině případu si vystačíme s hodnotou kolem 50% - to znamená ve středu obrazu. Rotace otáčí rovinu ostrosti v rozmezí -90 až +90 stupňů.

ST1.jpg 
Nabídka pro nastavení efektu

Kolmou rovinu ostrosti používejte například při vertikálním motivu v centru snímku. Není na škodu při jejím použití posunout střed efektu doleva, nebo doprava (do zlatého řezu) opět pomocí Pozice. Experimentujte také s šikmou rovinou ostrosti Díky Šířce zaostření zvětšete, nebo zmenšete ostrou plochu ve snímku. Pro užší plochu nastavte nižší hodnoty a ostrý pás vyvolá větší optickou iluzi a větší zmenšení. Šířka prvního a druhého přechodu zjemňuje obě neostré roviny.

Pro realističtější vzhled nastavte hodnoty mezi 50 a 100%. Oblast za hranící ostrosti se tak bude postupně směrem k ostrému pruhu jemně zostřovat, jak tomu bývá běžně při použití Tilt-shift objektivu. Tlačítko Odlesky ovlivňuje bokeh – tedy rozostřenou část snímku. Aktivování odlesků se zpřístupní dva posuvníky.

Práh odlesků, který simuluje množství vytvořených rozptylových kroužků, vzniklých za rovinnou ostrosti při snímání a Intenzita odlesků, která zesvětluje tyto kroužky. Ideální nastavení Prahu bývá většinou kolem hodnoty 30, kdy jsou rozptylové kroužky rozmístěny poměrně nerovnoměrně a tudíž realisticky. Optimální hodnota Intenzity je kolem 50, kdy nejsou rozptylové kroužky příliš výrazné a ani příliš rušivé vůči hlavnímu motivu.

obr2.jpg 
Nastavení intenzity odlesků – původní snímek, 20 a 80

Posuvník Zesvětlení přidává, nebo ubírá jas celé fotografii. Při jeho úpravě sledujte histogram (vpravo na pozadí) a snažte se, aby graf sahal po celé délce od světlých hodnot (vpravo) až po tmavé (vlevo). Lehce zvyšte hodnotu Saturace, kterádodává do obrázku nasycené barvy, které se hodí především při napodobení miniaturních modelů, a simulují tak sytou barvu nanesenou na objekty v pomyslném miniaturním modelu. Na závěr označte zatržítko Vysoká kvalita, které více prokreslí a o něco více zkvalitní bokeh snímku

pred_a_po.jpg 
Vlevo původní snímek, vpravo pak po úpravách

Pokud máte více fotografií, na které byste rádi aplikoval tilt-shift efekt, můžete využít funkce Zoneru Hromadný filtr, (Ctrl + Q) díly kterému můžete hromadně upravit libovolné množství fotografií najednou, což se vyplatí například při úpravě časosběrných snímků.

 

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud