Svatební fotografie aneb jak ji správně fotit – I.

10. července 2010
TWEET SDÍLET
Poradíme, jak správně fotit svatbu (včetně její přípravy). V prvním dílu se podíváme na průběh svatebního dne z pohledu fotografa.

Každý, kdo fotografuje, se dříve či později dostane do situace, kdy ho známý nebo kamarád požádá, aby mu nafotil svatbu se slovy: „To pro tebe přeci nemůže být žádný větší problém. Vždyť se o to zajímáš, tak tomu rozumíš.“

Takhle nějak to může začít. Už těžko budete kamarádovi vysvětlovat, že fotíte převážně krajinu nebo makro. Pro laika je to fotografování jako každé jiné. Fotografické zachycení svatebního dne má ale svá určitá specifika, o kterých si teď povíme pár slov. Když už souhlasíte s tím, že to pro kamaráda či známého uděláte, čímž na sebe vezmete tu „obrovskou“ zodpovědnost, berte to jako hotovou věc. Nedejte na sobě znát sebemenší známku pochybnosti. Doufám, že i díky mému příspěvku tuto výzvu zvládnete a budete úspěšní.

Dokumentární/nedokumentární

Fotografování svatby je svým pojetím dokumentární portrétní fotografování. Od klasické dokumentární fotografie se ale poněkud liší. U klasického dokumentu máte jen malou šanci odhadnout běh událostí, pokud to není opakující se, stále stejná akce. A to je právě případ svateb. Sice se jedná o dokument, ale máte možnost odhadnout, co bude následovat a co právě této chvíli předcházelo. To je pro fotografa jednoznačná výhoda, kterou musíte využít v co největší míře. Dalším rozdílem je, že dopředu víte, kde se bude fotografování konat, a máte možnost si místo s dostatečným předstihem prohlédnout a zjistit jeho fotografické nedostatky. Stejně tak znáte i denní dobu, a tak máte i příležitost ověřit si, jaké budou na daném místě světelné podmínky.

Jinými slovy se sice jedná o dokumentární zachycení běhu událostí, ale můžete se dostatečně připravit, a eliminovat tak nechtěné proměnné. Stejně tak můžete zachránit něco, co se vám nepodaří zachytit napoprvé.

Každá svatba je originální, stejně tak každá sada fotografií by měla být originální. Svým způsobem odkrýváte prostřednictvím fotografií svoji duši. Skrze unikátnost a jedinečnost vašeho stylu focení, pro který jste byli vybráni.

Plánování

Pečlivě si naplánujte onen svatební den do kalendáře, abyste na něj nezapomněli. Nutná bude i příprava, takže je potřeba si vzpomenout několik dní předem. Jste-li i dobří grafici, můžete navrhnout známému, jestli by třeba nechtěl originální svatební oznámení. Jeho nevýhodou je velikost, která je nejoptimálnější 10x15 cm, tedy klasická fotografie. Výhodou je pak cena, originalita a oznámení šité přesně na míru a podle přání. Zároveň využijte toto setkání s budoucími manžely, abyste je poznali, pokud je ještě neznáte oba. Uděláte si tak představu o tom, jací jsou, co se jim líbí a jakým směrem namíříte styl vašeho focení. Pokud nevyužijí možnost fotografického oznámení, nebo je to věc, která nezajímá vás, je i tak vhodné vymezit si čas a z výše popsaných důvodů se setkat v dostatečném předstihu před svatebním dnem.

Klepněte pro větší obrázek
Oznámení abstraktní, symbolické

Klepněte pro větší obrázek
Oznámení portrétní

Další věcí, kterou je třeba zmínit, jsou časové dotace a představa manželů o tom, co všechno budou chtít zachytit. Z pohledu fotografa lze svatební den rozdělit na několik částí.

  1. Ranní přípravy + odjezd na obřad
  2. Obřad
  3. Skupinové a aranžované focení – 1 hodina
  4. Hostina
  5. Oslava

Ranní přípravy

Zúčastnit se svatby coby fotograf již od ranních příprav znamená, že se musíte dostat co nejdříve do místa dění, nejčastěji je jím bydliště nevěsty. Je potřeba zachytit „ranní cvrkot a zmatek“. A to v co možná největším klidu a nadhledu. Ještě než tento frmol začne, je dobré, abyste se co nejdříve seznámili s rodiči obou snoubenců, s jejich prarodiči a popřípadě i se svědky. Později na to nebude čas, a tak budete dopředu vědět, kdo by měl na fotografiích být, kdo je důležitý.

Nosnými body fotografování jsou především strojení a líčení nevěsty. Pokud si bude nevěsta přát, můžete ji jako fotograf doprovodit i ke kadeřníkovi, popřípadě vizážistovi. I tady se dají zachytit velmi pěkné snímky z příprav.

Klepněte pro větší obrázek
Kadeřnice, ISO 400, 1/60s, f/4, dynamice pomáhá šikmá kompozice (fotografováno odrazem v zrcadle)

Klepněte pro větší obrázek
Vizážistka

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z možných způsobů postprodukce

Následují příjezdy pozvaných hostů, zdobení vozidel, přípitky atd. Tady se jedná opravdu o čistou reportáž, to znamená být včas a připraven na tom správném místě. Důležité je v této fázi zjistit, kdy přijede ženich, kam si půjde pro nevěstu. Jestli se budou dodržovat tradice, jako je požehnání rodičů a podobně. Právě proto je nanejvýše vhodná schůzka ještě pár dní před samotným svatebním dnem. Musíte být neustále napůl vedle nevěsty, aby vám tento okamžik neunikl.

Nepočítejte s tím, že se o vás bude někdo starat! Je to na vás, abyste byli právě tam, kde jste potřeba, a v podstatě o vás nikdo ani nevěděl. Snažte se zapadnout, bavte se s hosty, seznamujte se, ptejte se, kdo je kdo. Snažte se být milí a vtipní. Může to pomoci i vám s případnou nervozitou. Snažte se už ráno fotit co nejvíce, pomůže to v prolomení ostychu vůči vám ze strany hostů a po chvilce už nebudou vaše cvakání vnímat. A vy máte šanci zachytit emoce v celé kráse.

Klepněte pro větší obrázek
Neměli byste zapomenout vyfotit prstýnky

Klepněte pro větší obrázek
Stejně tak šaty

Klepněte pro větší obrázek
Ani střevíčky by vám neměly uniknout. Jakým způsobem se toho zmocníte, je jen na vás

Klepněte pro větší obrázek
Strojení nevěsty i ženicha

Klepněte pro větší obrázek
Zdobení vozů

V průběhu focení těchto klíčových bodů je vaším úkolem zachytit hosty a jejich emoce.

Klepněte pro větší obrázek 

Poslední, co je ještě potřeba zachytit, je samotný odjezd na obřad. Nevěstu by podle tradice měl vést otec nevěsty a ženicha jeho maminka. Nedovolte koloně svatebních vozů odjezd dříve, než uděláte pár záběrů z auta nevěsty, zvláště pak, je-li to např. limuzína nebo veterán. Nebojte se kreativity a netradičních pohledů i úhlů záběru!

Klepněte pro větší obrázek 

Teď se budete muset trochu smekat, pokud jedete vlastním vozem. Je potřeba co nejrychleji skočit do auta a zařadit se do kolony. Pokud se povezete, máte situaci jednodušší. Domluvit se na tomto bodě dopředu je nutné i kvůli výzdobě vašeho auta a místa v koloně. Jediné, co vás na cestě může potkat, je zátah (brána, šraňk). A to je opět prostor pro několik záběrů. Pokud jste i toto zdárně zvládli, je na místě výměna paměťové karty a baterií. Jak v přístroji, tak především v blesku. Kartu měnit nemusíte, máte-li dostatečně velkou kapacitu, ale mějte na paměti, že bude následovat fotografování obřadu. A tam nebude čas na výměnu karty ani baterií, proto zkontrolujte jejich stav.

Témata článku: Fotoškola