6
Fotogalerie

Sumo Paint - těžká váha mezi online bitmapovými editory

Webová aplikace s velmi zajímavými možnostmi, jak pro úpravu fotografií, tak pro vlastní kreativní tvorbu.

Tento nástroj pochází z Finska (je lokalizován i do angličtiny) a snaží se propojit potřeby kreativně smýšlejícího člověka ve vlastní bitmapové tvorbě (například v kreslení), editor fotografií a komunitní prvky. A právě možnost jistého komunitního vyžití může být velkým lákadlem pro některé uživatele. Nejedná se o běžné sdílení kontaktů, ale spíše o diskuse nad vašimi výtvory a hodnocení fotek či obrázků. Dle informací tvůrců stránky projektu navštívil jeden milión unikátních návštěvníků (zřejmě podle IP adresy) ze 190 zemí světa. Aplikaci spustíte na webové stránce sumopaint.com.

Začlenit se do komunity či nikoli?

Sumo Paint můžete používat s registrací i bez ní. Výhodou registrované verze je vlastní prostor na webovém disku, URL adresa vašeho profilu a právě vyšší možnost začlenění do komunitního hodnocení fotografií. Pokud ale editujete jednu či dvě fotografie, pak nemá asi registrace valný význam, pro soustavnou práci nebo při zájmu o komunitu ji jistě uvítáte.

prostředí.jpg prostředí2.jpg
max. velikost | max. velikost
Uživatelské prostředí je podobné Photoshopu | Sumo však může posloužit také jako nástroj umělecké tvorby

Obvyklé nástroje, stabilita a komplexní nápověda

Prostředí aplikace je relativně podobné tomu, které většina z nás zná z Photoshopu. K dispozici je klasický Tool box, panely pro zprávu barev, vrstev, jemné barevné ladění a lupu. Aplikace je dokonce v řádné verzi (tedy žádná beta či alfa), což není v této oblasti vůbec obvyklé. Pravdou je, že aplikace za celou dobu testování ani jednou nespadla, fungovala rychle a zcela předvídatelně. Takže označení poslední verze jako 1.1 je opodstatněné.

Maximální uznání zaslouží také propracovaná nápověda, ve které naleznete nejen základní informace, ale také různé návody. A opět mnoho online foto editorů vůbec žádnou nápovědu nenabízí. Aplikace podporuje také některé základní klávesové zkratky, což zpříjemňuje ovládání a práci s ní. Škoda že chybí práce s kolečkem u myši. Ovládání je jinak snadné a poměrně intuitivní.

Tool box nabízí všechny základní nástroje pro výběr; obdélník, elipsa i kouzelná hůlka. Mezi další klasické nástroje patří pero, velice dobře propracovaný štětec, tužka či guma. Nástroje mají poměrně pokročilý způsob nastavování funkcí a například štětec v případě zájmu může působit opravdu jako „opravdový štětec“, známý z fyzického světa.

Nechybí ani klonovací razítko, nástroje na rozmazání či rozostření. Tvorba retuší tedy nemusí být ničím nedosažitelným. Kouzelná hůlka navíc funguje velice obstojně, což práci ještě více usnadní. V tomto kontextu se nelze vyhnout práci s vrstvami. Jejich užívání je poměrně snadné a příjemné. Na vrstvy lze navíc aplikovat různé efekty. Jen škoda, že jsem aplikace neumí masky, což trochu sráží výsledný dojem.

Práce s textem je poměrně bezproblémová, česká diakritika plně podporovaná. Na druhou stranu je poněkud nezvyklé, že se text standardně umisťuje do stejné vrstvy s bazálním pozadím, takže jakákoli manipulace s textem (včetně editace či přesunu) není po ukončení úprav možná. Rozhodně se tedy vyplatí text do vlastní vrstvy vkládat manuálně.

Symmetry Tool pro snadnou tvorbu ornamentů

Mezi určitě zajímavé nástroje patří také například Symmetry Tool, který umožňuje symetrické psaní či kreslení z šesti bodů obrazovky podle středové souměrnosti. Při troše cviku tak lze docílit poměrně zajímavých obrazových efektů. Jak jsme již předeslali v úvodu, autoři nemysleli pouze na fotografy, ale také na uživatele s výtvarnými ambicemi. V tomto nástroj ocení zvláště ti, kteří mají k dispozici tablet.

symmetry tool.jpg
max. velikost
Symmetry Tool v praxi: tvorba více i méně zajímavých symetrických objektů

Za pozornost také jistě stojí hvězdy. Ty mohou nabývat nejrůznějších tvarů a i nenadanému uživateli umožní vytvořit zajímavé obrazce. Vůbec tvary mají autoři zřejmě poměrně rádi. Kromě již zmiňovaných hvězd, zde nalezneme n-úhelníky, kruhy, jejich výřezy,... Vše může zpravidla existovat v mnoha různých variacích, a tak pokus o tvorbu kubistického obrazu nemusí být marný.

Zajímavé je také, že se do aplikace vloudili nástroje na práci s křivkami a to v téměř takové podobě, jakou známe z vektorově orientovaných editorů. I tento prvek může vnést něco nového do umělecké činnosti uživatele.

V panelu Tool box dále nalezneme ještě klasický nástroj na ořez, kapátko, nástroj na volnou transformaci, barevný gradient či ruku. Ze základní palety funkcí, na kterou jsme zvyklí, tedy nechybí v podstatě nic.

Slabiny editoru

Slabší místa si aplikace vybírá v oblasti efektů a filtrů. Ne že by jejich nastavení nebylo dobré, to je, ale kvantitativně je nabídka poněkud chudá. Snad až na malé inovace (např. Liquid Waves) nenalezneme téměř nic originálního. Paleta efektů by si jistě zasloužila více pozornosti tvůrců. Přitom právě ona není obvykle tím nejnáročnějším na implementaci.

efekty.jpg filtr.jpg
max. velikost | max. velikost
Práce s filtry je příjemná a nabízí dostatek možností nastavení | Jeden z mála originálních filtrů Liquid Waves

Slabší jsou také možnosti importu a exportu. Chybí jakákoli možnost provázanosti s webovými alby či sociálními sítěmi, což dnes již u podobných aplikací považujeme za standard. Obrázky je možno načíst z počítače, URL adresy či svého účtu na Sumo Paint. Export je možno provést buď na Sumo účet, nebo opět do počítače. Podporovány jsou formáty png a jpg; pro import k nim přibývá ještě gif a jpeg. Uložit lze i samostatné vrstvy, což by se jistě dalo také vyřešit i nějakým elegantnějším exportním formátem.

výtvarno.jpg
max. velikost
Umění a inovacím se meze nekladou

Neustále ve vývoji

Celkově si ale Sumo nevede ve srovnání s konkurencí vůbec špatně. Nabízí poměrně kvalitní funkce, velké rozlišení obrázku (maximálně 4 095 × 4 095 = 16,7 MPx), rychlou odezvu. Výborně se hodí na vlastní výtvarnou činnost i na úpravu fotografií. Výsledný dojem snižuje snad jen absence masky a interakce s webovými alby. Aplikace se každopádně velice progresivně vyvíjí a lze tak předpokládat, že některé funkce a nedostatky budou brzy odstraněny. Navíc nemálo uživatelů jistě ocení možnost porovnat své výtvory s ostatními a dozvědět se nějakou konstruktivní kritiku. Navíc přítomnost vlastního online disku i s URL adresou je mezi online foto editory stále poměrně vzácný úkaz. Sumo tak rozhodně stojí přinejmenším za vyzkoušení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud