Sudek a Sutnar pro Družstevní práci

29. prosince 2006
TWEET SDÍLET

Nakladatelství Družstevní práce patřilo od svého založení roku 1922 k prvorepublikovým institucím. Vedle svého primárního cíle vydávat ve vysokých nákladech a špičkovém grafickém zpracování hodnotnou literaturu (za třicet let existence šlo o téměř osm set knižních titulů české i světové prózy a poezie, obrazových publikací, kalendářů, sérií pohlednic a dalších tiskovin) kultivovala dp vkus široké veřejnosti i dalšími cestami.

Klepněte pro větší obrázek

Od roku 1927 se nakladatelství rozšířilo o pobočku Krásná jizba, která fungovala jako producent a prodejna bytových doplňků a drobného umění a také jako bytová poradna. V jejích prostorách se uskutečnilo na padesát významných výstav včetně první samostatné výstavy fotografií Josefa Sudka v roce 1932 a první samostatné výstavy Ladislava Sutnara v roce 1934.

Klepněte pro větší obrázek

V pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu právě probíhá výstava, která přibližuje Družstevní práci skrze vizuální styl, který pro nakladatelství spoluvytvářeli právě designér Ladislav Sutnar a fotograf Josef Sudek.

Klepněte pro větší obrázek

Vystaveny jsou Sudkovy reklamní a dokumentační fotografie, původní výstavní zvětšeniny i album originálních fotografií chrámu sv. Víta vydané Družstevní prací. Ze Sutnarovy tvorby představuje expozice výběr grafických úprav knižních obálek, knih, periodik, plakátů a propagačních tiskovin. Vše obohacují vybraná díla autorů z okruhu Družstevní práce – Emanuela Frinty, Antonína Pelce, Jaroslava Švába, Adolfa Hoffmeistera a Toyen. Expozici doplňují ukázky užitého umění z produkce Krásné jizby – nápojové a jídelní soubory Ladislava Sutnara, kovové stolní doplňky Bohumila Južniče či koberec Antonína Kybala.

Klepněte pro větší obrázek

Návštěvníci navíc mají příležitost aktivně se zapojit: mohou sami prozkoumat hmatem i pod lupou textury různých látek a vytvářet z útržků látek, provázků a dalších materiálů abstraktní kompozice, které se projektorem promítají na zeď.

U příležitosti výstavy vychází publikace pojednávající o historii Družstevní práce, tvorbě Ladislava Sutnara a Josefa Sudka pro dp a její ediční aktivitě v kulturně-společenském kontextu dvacátých a třicátých let. Při přípravách výstavy vyhotovila kurátorka Lucie Vlčková také soupis ediční činnosti Družstevní práce, který je volně přístupný na webových stránkách muzea.

Klepněte pro větší obrázek

Výstava je v Uměleckoprůmyslovém muzeu (sídlí v ulici 17. listopadu 2) přístupná do 18. února, otevřeno je i na Silvestra (10–16 h) a na Nový rok (12–18 h).

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

35 Petr Březina