Stylová bezzrcadlovka Olympus PEN E-P7 a širočina M.ZUIKO 8–25 mm F4

9. června 2021
TWEET SDÍLET

Fotoaparát PEN E-P7 s propracovanějším vnějším ovládáním, vylepšeným ostřicím algoritmem a detailnějšími možnostmi nastavení obrazového výstupu rozšiřuje řadu kompaktních bezzrcadlovek.

Objektiv M.ZUIKO Digital ED 8–25 mm F4 PRO pak doplňuje portfolio profi objektivů Olympusu o širokoúhlý zoom.

Olympus PEN E-P7: dva voliče navíc, fascinace profily a bystřejší ostřicí algoritmus

U nového modelu PENu lze jen stěží říct, na který fotoaparát vlastně navazuje. Přímý předchůdce, alespoň podle názvu, PEN E-P5, byl totiž představen před dlouhými osmi lety. Mezitím se urodila řada odlehčených, „lite“ (PL) verzí – naposledy, konkrétně loňského října, PEN E-PL10.

Klepněte pro větší obrázek

Novinka by tedy logicky měla stát o stupínek nad „péelkem“ a schůdek pod řadou větších digitálů OM-D. A tak nějak to i bude. Z linie PL si propůjčuje stylový (v dobrém slova smyslu „kabelkový“) design bez hledáčku, s výklopným „selfie“ displejem, od modelů OM-D pak přebírá například 20Mpx snímač a komplexnější externí ovládání – tedy velkou část vnitřní techniky.

Na horní hraně přístroje najdeme dva kruhové příkazové voliče, které pokryjí nastavení expozice i v manuálním režimu, na zadní stěně pak přibylo tlačítko AEL pro zamknutí expozice. Absolutní novinkou je přepínač umístěný vepředu hned vedle bajonetu.

Tento ovládací prvek, jímž se přepíná mezi barevnými a černobílými obrazovými profily, naznačuje, na co se Olympus u vývoje tohoto modelu soustředil: na rozšíření možností přizpůsobení obrazového výstupu přímo ve fotoaparátu ještě před pořízením fotografie. Podobnou cestou šel i prémiový PEN F, jehož design se na mnoha místech promítá i do E-P7.

Desítky obrazových profilů, simulujících analogové filmy, si uživatel může detailně nastavit podle vlastních představ, obzvláště šikovná se jeví možnost doladění obrazu v monochromatickém režimu přímo při komponování záběru.

Klepněte pro větší obrázek

Dílčí obrazové parametry lze upravovat i při použití tzv. uměleckých filtrů (dírková komora, cross proces apod.). Samozřejmostí jsou automatické scénické módy pro konkrétní fotografické situace a nechybí ani speciální funkce, jako například různé druhy bracketingu, záznam dlouhé expozice (Live Composite, Live Time), HDR, skládaná expozice ze dvou snímků, automatická korekce kácejících se linií aj.

Snímač a režim ostření podědil nový PEN po posledních modelech řady OM-D. Autofokus pracuje na základě detekce kontrastu se 121 ostřicími oblastmi, vylepšený algoritmus pro sledování objektu by měl zvládnout detekovat tvář při záběru zboku. 20 Mpx senzor formátu 4/3 je mechanicky stabilizovaný v pěti osách s průměrnou účinností  až 4,5 expozičního kroku.

Klepněte pro větší obrázek

Důležitou součástí konceptu je 3" dotyková obrazovka, již lze vyklopit nahoru o 80° a dolů o 180° – v této poloze lze snadno pořizovat selfíčka (k tomu je určen i samostatný mód) nebo natáčet vlogy; PEN E-P7 zvládne video v maximálním rozlišení 4 K.

Olympus PEN E-P7 je možné nabíjet prostřednictví USB kabelu, bezdrátovou komunikaci zajišťuje Wi-Fi a Bluetooth; přístroj váží bez objektivu 340 gramů. Novinka se začne prodávat v půlce června v kitu s objektivem M.Zuiko Digital ED 14–42 mm F3,5–5,6 EZ za 23 499 Kč.

Témata článku: Objektivy, Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Olympus, Širokoúhlé objektivy, Digitální fotoaparáty Olympus na Heureka.cz