Studujte on-line! Desítky fotografických kurzů jsou nyní zdarma

28. března 2020
TWEET SDÍLET

​Během pandemie koronaviru nabízejí zdarma své produkty kromě výrobců softwaru pro úpravu fotografií (např. Adobe a Affinity) také autoři, popřípadě zprostředkovatelé internetových kurzů.

Dobu v karanténě tak nemusíte trávit pouze doháněním restů ve správě a editaci fotografií (to už jste určitě stihli během uplynulého týdne), ale můžete si také bezplatně prohlubovat své znalosti historie a podstaty fotografie, techniky fotografování či fotografického byznysu.

Některé vzdělávací weby poskytují své služby zdarma stále, jiné se studijní materiály rozhodly veřejnosti zdarma zpřístupnit až nyní, jako projev solidarity. V tomto článku najdete odkazy na nejzajímavější bezplatné fotografické lekce, které jsou nyní k dispozici.

Professional Photographers of America

Asociace amerických profesionálních fotografů po dobu dvou týdnů nabízí všechny své kurzy zdarma. Zájemci mají k dispozici více než 1000 kurzů, přičemž vybírat mohou z celé řady témat: zopakovat si základy, lépe si osvojit některé fotografické techniky, nahlédnout do zákoutí jednotlivých disciplín, např. focení portrétů, svateb apod. K odemčení všech lekcí stačí provést bezplatnou registraci na stránkách společnosti. 

Klepněte pro větší obrázek

Coursera

Web coursera.org zprostředkovává kurzy z nejrůznější vědních, uměleckých i společenských oborů, jen některé z nich jsou však přístupné zdarma. Fotografové by měli věnovat pozornost kurzům newyorského Muzea moderního umění (MoMA).

Klepněte pro větší obrázek

Seeing Through Photographs. V tomto kurzu se sice nenaučíte žádné nové fotografické techniky, zato se dozvíte leccos o teorii a dějinách fotografie a jejích psychologických, kulturních a politických aspektech.

Celý kurz je zdarma, ale zaplatit si (cca 50 USD) můžete i certifikát potvrzující jeho absolvování. Pokud máte zájem o další žánry moderního umění, na témž webu MoMA zdarma nabízí i další kurzy věnované tomuto tématu.

Film, Images & Historical Interpretation in the 20th Century: The Camera Never Lies. Bezplatný kurz na těchto stránkách nabízí i Londýnský univerzita. Opět se jedná o uměnovědně zaměřený seminář, jehož hlavním tématem je fotožurnalistika, síla fotografického obrazu a manipulace s ním ve 20. století.

Domestica

Velmi zajímavé kurzy nabízí španělský web domestica.org. Většina kurzů je sice ve španělštině, ale videa jsou opatřena anglickými titulky – což pro ty, co hůře vládnou angličtinou, může být dokonce výhoda.

Bezplatných kurzů je tu sice málo, ale určitě stojí za to. Inspiraci tu najdete i pro další výtvarné disciplíny, než je fotografie, naučit se můžete leccos o kresbě, kaligrafii, animaci atd.

Klepněte pro větší obrázek

Creative Photography fot Social Media. Kurz španělského tvůrčího dua Anny Devisové a Daniela Ruedy, kteří se proslavili především na Instagramu, ale pracovali i na projektech pro známé značky jako Coca-Cola, LG nebo Disney, vás naučí ztvárnit příběh v podobě minimalistického obrazu. Oba autoři jsou původně architekti, což je na jejich tvorbě s výraznými tvary a liniemi znát.

Klepněte pro větší obrázek

V dalších fotografických kurzech si můžete zopakovat základy fotografie, poučit se o fotografování chytrým telefonem nebo si prohloubit znalosti portrétní fotografie

Skillshare

Web Skillshare se orientuje na online kurzy týkající se rozvíjení tvořivých schopností nejen v oblasti fotografie, ale i hudby, kresby, grafiky, fotografie aj. V nabídce ovšem najdeme i lekce marketingu nebo managementu. Všechny tyto kurzy jsou nyní po dobu dvou měsíců přístupné zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Musíte se však zaregistrovat a uvést platební údaje pro případné placené členství po skončení dvouměsíční lhůty. Členství lze samozřejmě kdykoli zrušit. Nabídka fotografických témat je zde opravdu široká – od lomografie přes focení mobilem po zpracování snímků ve fotoeditoru.

Allison

Internetové stránky allison.com poskytují online kurzy zdarma už od svého založení, k dispozici je i prémiový účet, který odemkne některé další funkce a odstraní reklamy. I ve free verzi se bez omezení můžete vrhnout na studium řady vědních oborů (např. IT, jazyků, byznysu, vzdělávání, politiky, práva atd.).

Klepněte pro větší obrázek

Začínající fotografové mohou absolvovat hned pětici kurzů, ti pokročilí si mohou oprášit základy a možná i rozšířit obzory v náročnějších lekcích.

Témata článku: Kultura, Fotoškola, Technika, Fotografové


Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura