Střílejte do daleka: Sony Cyber-shot H2 (recenze)

Střílejte do daleka: Sony Cyber-shot H2 (recenze)

Nedlouho po zveřejnění prvních informací o Cyber-shotu H2 se nám tento stabilizovaný ultrazoom dostal do rukou. Do jakých inovací se výrobce pustil? Je tento model poctivým nástupcem „há jedničky“?

Na plastovém těle Cyber-shotu H2 se toho od předchozího modelu H1 příliš nezměnilo. Fotoaparát s dvanáctinásobným rozsahem optiky opět splňuje představu o klasickém „střihu“ ultrazooomu. K jeho dobrým vlastnostem patří příjemná ergonomie držení, a to díky vystouplému pogumovanému gripu.

Klepněte pro větší obrázek 
Na gripu pod spouští se nachází volicí otočné kolečko známé (nejen) z digitálních zrcadlovek

Na zadní stěně došlo sice ne k zásadním, přesto ale ke změnám. Výrobce mírně přeskupil tlačítka, ne však příliš šťastně – nyní si můžete ovladač pro zobrazování informací na displeji a hlavní nabídku Menu nechtěně aktivovat palcem pravé ruky. Oproti předchůdci H1 se přepínání do režimu prohlížení přestěhovalo z otočného voliče do samostatného tlačítka. Inovací prošel také displej, který měl původně úhlopříčku 2,5“ – ta se nyní zmenšila na pouhé 2“. Pokleslo také rozlišení LCD na pouhých 85 tisíc pixelů, i přes tuto skutečnost je však displej dobře čitelný. Foto: P02.jpg Popisek: Na zadní stěně je nyní o trochu více místa než u předchůdce Revoluce nepřichází ani v oblasti elektronického hledáčku. Ten má sice podle údajů v technické specifikaci dobré rozlišení 201 000 obrazových bodů, není však příliš dobře čitelný: má jen velmi malé zvětšení, obraz tedy vidíte jakoby daleko před sebou. Proto se při práci s fotoaparátem jistě častěji spolehnete na LCD displej.

Jak jsme naznačili již v článku Je libo vysoké ISO? Sony Cyber-shot H2 (první foto), nijak se nepozměnila nabídka Menu. Stejně jako u H1 (a v podstatě u všech přístrojů od Sony) je Menu umístěno ve vodorovné liště a jednotlivé položky nabídky se zobrazují směrem nahoru, přičemž v nich není přípustné rolovat.

Významnou událostí pro tuzemského uživatele je zcela jistě integrované české menu, které Cyber-shot H1 neměl k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát má míry 108 × 81 × 92 mm, jeho váha je 490 gramů

Klepněte pro větší obrázek 
Krytka společného slotu pro paměťovou kartu a akumulátory je dělená

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Sony Cyber-shot H2 má na Super HAD CCD čipu šest milionů světlocitlivých buněk (oproti pěti u „há jedničky“), jeho úhlopříčka 1/2,5“ však zůstala zachována. Fotoaparát je vybaven optikou se stejnými technickými parametry jako předchozí model, nyní však obrubě objektivu nevévodí firemní logo Sony, nýbrž Carl Zeiss Vario-Tessar. Objektiv je schopen až 12× optického přiblížení v rozsahu 36–432 mm (při přepočtu na kinofilmové políčko) a má výbornou světelnost F2,8–3,7. Fotoaparát neprokázal žádné potíže při zaostřování ve standardních ani snížených světelných podmínkách: oporou autofokusu je navíc výkonný přisvětlovací reflektorek i účinná stabilizace obrazu. Stabilizátor je vhodné mít stále zapnutý, jeho aktivace se nepodepsala na vyšší spotřebě AA akumulátorů.

Klepněte pro větší obrázek 
Vlevo od hlavního vypínače je umístěno samostatné tlačítko pro aktivaci optického stabilizátoru Super SteadyShot

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ostrý snímek pořízený s aktivovaným obrazovým stabilizátorem, neostrý bez stabilizace
Max. velikost Max. velikost

Fotoaparátu nechybí žádný z dostupných expozičních režimů: programovou automatiku, prioritu času, clony a plný manuál doplňuje základní paleta kreativních módů i možností natáčet videosekvence.

Na kruhovém voliči najdete nově ikonku ISO, jež symbolizuje režim Vysoká citlivost. Ten je předurčen k pořizování snímků bez blesku za nízkého osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek 
Kruhový volič nabízí nový scénický režim Vysoká citlivost ISO

Fotografie pořízené při aktivaci tohoto režimu si můžete prohlédnout v následující kapitole Obrazová kvalita, testy, demosnímky.

Funkční výbava není nijak oslnivá, můžeme ji považovat za obvyklý standard odpovídající této třídě fotoaparátů. Za pokročilé můžeme považovat úpravy ostrosti a kontrastu, v barevných režimech figuruje také „živý“ mód se saturovaným podáním.

Cyber-shot H2 je vybaven reálným (a v režimu Prohlížení také náhledovým) histogramem, nejste-li si při expozici jistí, vhodnou pomůckou vám bude expoziční bracketing.

Klepněte pro větší obrázek 
Čtyřsměrný ovladač je plně osazen, směr doleva je vyčleněn pro korekci expozice

Bohatá je nabídka režimů zaostřování. K dispozici jsou čtyři včetně uživatelského, jenž dovoluje pohyb zaostřovacího bodu po téměř celé ploše snímaného pole.

Škoda, že nabídka datových formátů zůstala pouze u JPEGu stejně jako u Cyber-shotu H1, formát RAW je stále nedostupným luxusem.

V balení najdete také nabíječku a dvojici akumulátorů, stejně jako redukční tubus (pro filtry nebo předsádky) a sluneční clonu.

Klepněte pro větší obrázek 
Redukční tubus a sluneční clona jsou součástí balení

Upřednostňujete-li stahování dat do počítače namísto USB kabelu pomocí běžné čtečky karet se slotem pro MemoryStick „normální“ velikosti, budete na maličkou kartu MemoryStick Duo/Duo PRO potřebovat adaptér, který v dodávce nenajdete.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Objektiv Carl Zeiss má vzhledem k velkému rozsahu zoomu pouze zanedbatelné sférické zkreslení. Naše testovací obrazce ukazují na svou třídu dobré rozlišení lph na obou ohniscích, v celkové ostrosti však dosahuje lepších výsledků široký konec, kdy jsou fotografie prokresleny téměř až k okrajům.

Pro posouzení rozdílů v optice Cyber-shotu H1 a H2 si můžete prohlédnout naše testcharty:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko, zleva Cyber-shot H2 a Cyber-shot H1
Max. velikost Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko, zleva Cyber-shot H2 a Cyber-shot H1
Max. velikost Max. velikost

Nejzřetelnější vadou objektivu Carl Zeiss je chromatická aberace, kterou vykazuje v celém rozsahu ohnisek (tento rys byl však vlastní také předchozí H1).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chromatickou vadu najdete u snímků pořízených v kontrastních situacích ve větší či menší míře téměř vždy, jejím projevem jsou fialové a zelené kontury
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nemusíte chodit ani do přímého protisvětla, chromatická aberace se vyskytuje i na snímcích vyfotografovaných za běžných světelných podmínek
Max. velikost Max. velikost

Z hlediska šumu je optimální pořizovat fotografie do citlivosti ISO 200, kdy je šum monochromatický a jeho hladina takřka minimální. Jak si můžete prohlédnout na laboratorním grafu, při vyšších nastaveních je již odchylka modrého kanálu RGB velmi výrazná. Firmware fotoaparátu se tuto nepříjemnost snaží urputně vyžehlit, čímž dochází ke značné ztrátě ostrosti snímků. S největší mírou vyhlazování barevného „zrna“ se shledáte u nejvyššího nastavení ISO 1 000. Poté je znehodnoceno i přirozené barevné podání, o které se jinak výborně stará obrazový procesor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímky pořízené v interiéru v režimu Vysoká citlivost, kdy fotoaparát nastavil nejvyšší možnou hodnotu ISO 1 000
Max. velikost Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát má výborný dynamický rozsah

Naměřili jsme
Fotoaparát má sice poněkud pomalejší start, v ostatních rychlostních parametrech však nijak nepokulhává. Práce s ním by však byla ještě svižnější, kdyby byla lépe uspořádána nabídka Menu (viz kapitola Konstrukce a ovládání).

první snímek 2,43
snímek bez namáčknutí 0,13
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 0,51
rychlost sériového snímání 1,3 sn/s
max. počet snímků v sérii 7
Všechna měření s použitím karty Sony MemorySitck PRO Duo MagicGate 512 MB při rozlišení 2 816 ×2 112 px a nejnižší kompresi JPEG

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek
Zoom – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Zoom – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny s bleskem
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Standardní scéna
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Makro reálné
Max. velikost

Více demosnímků z fotoaparátu Sony Cyber-shot H2 si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Dvanáctinásobný ultrazoom Cyber-shot H2 s českým menu je vyspělý přístroj s velice dobrou ergonomií. V jeho funkční nabídce najdete základní vybavení, které je však pro tuto třídu fotoaparátů dostačující. Obrazovou kvalitu „há dvojky“ můžeme označit jako průměrnou, neboť ji snižuje zřetelná chromatická vada objektivu a u citlivosti vyšší než ISO 200 také neschopnost firmware vyrovnat se s barevným šumem. Za málo muziky se málo platí, a tak je příjemná nízká oficiální pořizovací cena.

Plusy:

  • české menu
  • uživatelský zaostřovací bod
  • cena

Mínusy:

  • chromatická vada
  • grafika Menu
  • elektronický hledáček

Cena:

  • 11 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Sony, Praha
tel.: 222 864 199
www.sony.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud