5
Fotogalerie

Stát se modelkou je snazší, než jí skutečně být

Jelikož je práce s modelem pro některé fotografy nezbytná, podíváme se na focení z obou stran.

Být modelkou je sen mnoha dívek. Důvodů může být mnoho. Ať už je to záliba v pěkných fotkách, potřeba se předvádět anebo touha cestovat a poznávat zajímavé lidi z uměleckého prostředí.

Mnoho dívek se o to stát se modelkou opravdu pokusí, uspěje ale jen málokterá. Příčinou nemusí být zrovna to, že by dívka nebyla hezká či dostatečně štíhlá. Být krásná totiž v modelingu nestačí.

Na začátku bychom si měli vyjasnit, co si pod pojmem modeling vlastně představit. Je potřeba totiž odlišovat modeling profesionální a amatérský.Profesionální modelka se focením živí a i kritéria na ní kladená jsou mnohem přísnější než v druhém případě.

silva.jpg
Fotografie jsou především o emocích, Silva Valoušková očima Davida Skoumala 
 

Nechávat se fotit od amatérských fotografů vyžaduje zase mnohem větší nadšení, protože odměnou jsou většinou pouze fotografie, nikoliv honorář. Dnes se zaměříme na focení amatérských modelek, a jelikož i to je stále obsáhlé témata, shrneme si konkrétně, jaké možnosti v ČR jsou a kvůli kterým nešvarům skončí dráha amatérské modelky ještě dříve, než začala.

Příležitostí je mnoho

„Jak se vlastně stát modelkou?“ ptá se slečna, která s tímto světem zatím nemá žádné zkušenosti. Jak získat krásné fotografie, které jednou budou vzpomínkou na mládí? Nechávat se fotit je snazší než se na první pohled zdá. Ještě před tím, než se ale dívka naplno rozhodne, že do toho půjde, měla by si uvědomit, co všechno obnáší to být modelkou:

  1. Být modelkou vyžaduje schopnost se otevřít cizímu člověku. Dívka nemusí být nutně zbavena oděvu, aby si připadala jako nahá.
  2. Samostatnost je v této branži nezbytná. Modelka bude kolikrát cestovat na úplně cizí místo, kde se setká s úplně cizím člověkem.
  3. Modelčiny fotografie budou kolovat po internetu, takže je kdykoliv může vidět někdo z jejího okolí. Můžou mít vliv i na její profesní život.
     

Další kroky jsou už jednoduché. Jednou z možností, jak začít s focením, jsou fotografické komunity. Web Fotopatráčka.cz vznikl přímo za účelem zjednodušit fotografovi cestu k modelce, funguje samozřejmě i naopak, modelce web ulehčuje hledání fotografa a následnou komunikaci s ním. Na osobní kartě každého jedince nalézáme mimo jiné reference, kterou jsou nutné z bezpečnostních důvodů.

Fotopátračka je vhodná pro široké spektrum lidí a je to asi největší web tohoto druhu, který v ČR a na Slovensku existuje. Registrováno je na něm přes 22 000 fotografů a téměř dvakrát tolik modelek a modelů.

Z jiných webů může být taktéž zajímavý Humanart.cz. Na tomto webu se schází vesměs mladí umělci, kteří si navzájem hodnotí a komentují svá díla. Fotografie nepatří rozhodně k jedinému médiu, se kterým se zde můžeme setkat. Objevuje se tu široké spektrum tvůrčí práce, od vizuální tvorby, přes hudbu až po poezii a povídky. Pro modelky je na Humanartu taktéž vyčleněna speciální sekce, přesto je tu jejich pozice značně oslabena. Fotowebů u nás existuje celá řada, po hlubším prozkoumání však zjistíte, že osoby a díla se na nich stále opakují.

lenka.jpg 
Radost z focení je na prvním místě, Lenka Čečilová na fotografii od Tomáše Taragela

Další možností, jak se nabídnout coby model, je Facebook, kde už má mnoho fotografů vlastní profily. Oslovit fotografa přes Facebook je o něco jednoduší způsob než mu psát přes mail nebo ho kontaktovat telefonicky.

U všech těchto variant se můžete setkat s odmítnutím nebo ignorací, ale tak to prostě je a je potřeba se s tím smířit. Nepanikařte, nehněvejte se, nikdo přece není povinný vám odpovídat. Soustřeďte na to, že chcete fotit.

Fotky by měly být mimochodem jedním z hlavních důvodů, proč se amatérskému focení věnovat, jinak nevěřím, že je model schopen podat dobrý výkon. Na fotce se totiž modelka podílí stejným dílem jako fotograf a pokud není ochotna vžít se do své nové role, je všechno snažení z druhé strany marné.

Je potřeba si uvědomovat zodpovědnost, když zásadním způsobem ovlivňuje práci člověka, který do toho dal mnoho úsilí a samozřejmě i peněz. Honorář modelka většinou nedostává, tedy určitě ne na začátku, kdy nemá dostatečně obsáhlé portfolio a zkušenosti, naopak kolikrát bude muset platit ona, bude-li chtít kvalitní fotografie od zkušeného fotografa.

Sladit termín focení může trvat i měsíce

Jak modelka vypadá a co by měla umět? Je to zvláštní, ale chování amatérské modelky je často důležitější než její vzhled. V amatérském focení mají šanci i dívky, které nejsou vyloženými kráskami, a které neoplývají dokonalými mírami. Samozřejmě, modelka by měla o sebe dbát, měla by být upravená, měla by dodržovat hygienu a měla by mít smysl pro estetiku. Podle vzhledu si fotograf modelku vybírá. Na fotowebech je ale takové množství různých fotografů s odlišnými nároky na modela, že má šanci téměř každá.

Poté, co osloví fotograf modelku (či naopak), dochází zpravidla k domluvě, která trvá několik dní, někdy i měsíců. V této fázi modelka fotografa poznává a neměla by to podcenit. Poté přirozeně následuje podrobnější domluva o průběhu a místě focení a ladí se další detaily. Bude na focení přítomná vizážistka? Jaké věci si vzít sebou? Uhradí fotograf modelce cestu? To jsou otázky, na které je potřeba se domluvit předem. Pokud chce modelka, aby na focení byl přítomný někdo z příbuzných nebo kamarádek, měla by to také říct právě teď.

Nejlepší je, když se modelce a fotografovi podaří, setkat se ještě před focením. Ušetří tak čas, který by během focení padl na seznamování. Pohovořit o svých představách tváří v tvář je ten nejjistější způsob, jak zabránit pozdějšímu nedorozumění. Ne vždy je to ale možné.

Pokračování 2 / 2

Na co dbát při focení?

Když se stává z focení utrpení

Poté už nic nebrání focení. V následujících bodech se budu snažit shrnout největší nešvary dívek. Mluvím přímo k vám, milé modelky.

  1. Nespolehlivost – nedorazit na focení včas anebo ještě lépe vůbec, je největší chyba, kterou můžete udělat. V případě, že se stane něco nečekaného (nemoc, pohřeb strýčka apod.) informujete o tom fotografa co nejdříve. Nedorazit na focení, vypnout mobil a dělat mrtvého brouka je sice zvláštní chování, ale děje se to více než často.
  2. Neprofesionalita – dorazit na focení sice včas, ale s unavenýma očima, nafouknutým břichem, protivná, unavená apod. Kolikrát to může být ještě horší, než kdybyste nedorazila vůbec, protože výsledek takového focení bude pravděpodobně stát za nic. Den před focením zkuste jít brzo spát a nejezte moc těžká jídla.
  3. Lež – ve svém portfoliu máte klamavé fotky a víte o tom, že ta dívka na nich nejste tak úplně vy? Fotograf bude možná v první minutě vašeho setkání zklamaný a nebojte, poznáte to na něm. Ještě před tím, než se budete chtít prezentovat pouze svým lepším já, zamyslete se nad tím, jaké by to bylo pro vás, kdyby vám fotograf dal jiné fotky, než jste očekávala.
  4. Spěch – ani tohle by se nemělo stávat. Když se domluvíte na focení, snažte si na to vymezit dostatečně dlouhou dobu. Slovy „Dávám ti hodinu“ a pak se celé focení dívat na hodinky, k dobré atmosféře na place nepřidá.
  5. Neschopnost – chcete-li být modelkou, měla byste zvládat alespoň základní úroveň make-upu a umět se učesat. V případě, že to neumíte, obstarejte si profesionálního vizážistu.
  6. Nesoustředěnost – během focení po vás bude fotograf chtít, abyste podávala maximální výkon. To by mělo být ostatně i ve vašem zájmu, obětujete totiž také váš čas. Řekněte si raději o pauzu, když cítíte, že už nemůžete, na tom nic není.
denisa.jpg 
Souhra modela a fotografa je na place nezbytná, takto Denisu Sládkovou zachytil Jan Černý

Může se stát, že vám bude focení z nějakého důvodu nepříjemné – fotograf bude dotěrný, nesympatický, jeho nároky budou za hranicemi vašich možností apod. Všechno je o komunikaci, řekněte jasně, co se vám nelíbí a proč. Většinou platí, že fotograf si dovolí jen tolik, kolik dovolíte vy jemu. Jestliže to mezi vámi nefunguje vůbec, omluvte se, v tomto případě je dovoleno odejít předčasně. Výsledek by byl stejně nulový.

Nechávat se fotit? Nic na tom není…

Být modelkou nemusí být dřinou, ale je to o určitém charakteru člověka. Schopnost chodit včas a vystupovat profesionálně, uplatní člověk i v běžném životě. Jak se chovat ale při samotném focení? Práce modelky je o určité zkušenosti, ale i atmosféře, kterou dokáže fotograf vytvořit. Slečna by se měla cítit dobře a o to by mělo jít fotografovi také primárně. Jen potom může model podávat maximální výkony.

Někteří fotografové si své modely rádi stylizují, jiní preferují zachycení člověka v přirozeném stavu. Ať tak či onak, opět to záleží na domluvě. Modelka by se měla snažit práci fotografovi usnadňovat, měla by vědět, co ji sluší a v jaké póze se cítí dobře. Nedoporučuji dělat přehnané grimasy ani typicky modelingové gesta, amatérští fotografové to většinou namají moc rádi a jestli ano, sami si o to řeknou. Je dobré, když fotografové zpočátku pár fotografií modelce ukážou, dívka se tak přesvědčí, že vše běží jak má a přispěje to ještě víc k její uvolněnosti.

Opět to ale není pravidlem, někteří fotografové nafocený materiál neradi ukazují. Fotí se většinou kolem tří hodin, ale záleží na atmosféře. Není-li předem smluvena doba, končí se přirozeně s vyčerpáním nápadů. Rozhodně nedoporučuju tzv. fotomaratony, které probíhají od rána do večera. Focení by mělo obě dvě strany bavit.

anička.jpg 
Fotit akty mohou jen slečny se silnou osobností, Anna Tószögyová na fotografii od Miloše Burkhardta

Focení je skvělá příležitost seznámit se s lidmi a získat kamarády, které pojí společný zájem. V případě, že si model s fotografem rozumí, může se z jednoho focení stát pravidlo. A platí, že s každým dalším, roste i jeho kvalita. Na konci prvního focení by měly obě strany uzavřít tzv. model release, kterým se chrání od případných nepříjemností s vymáháním autorských práv.

Problém může nastat při dodávání fotografií. Některé modelky si myslí, že jim fotogarafové přepošlou všechny fotky a nejlépe do druhého dne. Ne, takto to opravdu nechodí. Fotografové za prvé neradi dávají z ruky neupravené fotografie a za druhé jsou to ve většině případů normálně zaměstnaní lidé, kteří se věnují focení ve svém volném čase. Za třetí, milé slečny, věřte mi, že z jednoho focení jsou maximálně dvě fotografie nejlepší, ostatní už můžou být jenom horší. Zkuste tedy na fotografa netlačit, co se týká času zpracování a jeho množství.

jitka.jpg 
Odvážné fotky vyžadují uvolněnou atmosféru, Jitka Ondrušková očima Artura Masného

Pozor na zdánlivě lákavé nabídky

Do focení se nejčastěji hrnou velmi mladé dívky, kterým je kolem osmnácti let. Nemusí to být jen záliba v pěkných fotografiích, co je na focení láká, ale i rychlý přivýdělek. Ano, jsou fotografové, kteří platí i nezkušeným modelkám. Pravdou ale je, že cena, kterou za to odvádí slečna je mnohem vyšší, což se zpravidla projeví až za několik let, kdy si bude dívka hledat zaměstnání či muže.

Mluvím o erotických fotkách, kdy fotograf nebo agentury využívají naivních mladých slečen a jejich vidinu rychle vydělaných peněz. Tato iluze je však příliš krátkozraká. V době internetu, kdy se světem šíří a množí tisíce fotografií, nikdy nevíte, kdy se takovéto fotky objeví ve vašem okolí a hlavně v jakých rukou přistanou.

 

Erotické fotografie (nikoliv akty) zavírají vrátka k různým činnostem, proto si dobře rozmystele, jestli do toho opravdu chcete jít.

 

Aktové fotografie pojaté uměleckým způsobem mohou potěšit člověka, který se o fotografii zajímá, jiní je nechápou a v ostatních vyvolává závist. Pozor tedy i na to, aktové fotografie, byť hezké, mohou být použity jednou proti vám. Záleží jen na vás, co jste schopna si uhájit.

 

Smlouva Model Release

Model relase – neboli smlouva o provedení umělecké činnosti – je písemná smlouva mezi modelem a umělcem (v našem případě fotografem). Obě strany se tím zavazují, že dílo nebude použito k jiným účelům, než k jakému bylo stvořeno. Vzory MR existují v různé podobě, základní údaje by měly ale zůstat stejné. Jsou jimi: jména smluvních stran včetně rodného čísla a adresy trvalého bydliště, dále pak předmět díla, cena díla a platební podmínky, úprava autorských práv a nakládání s fotografií a v neposlední řadě termín zhotovení a předání fotek. Za neplnoleté dívky sepisují MR jejich zákonní zástupci. Smlouvu je pak potřeba stvrdit podpisy.

Návrh na uzavření MR přichází většinou ze stran fotografů, chrání se tak před tím, že by fotografie model prodal třetí straně anebo je různě přetvářel k vlastní libosti. Ani modelka by tuto část ale neměla podceňovat, protože to je jediná závazná dohoda, které ji alespoň z části zajistí, že bude mít snímky pod kontrolou. Jakmile se totiž jednou fotografie vyskytnou na internetu, ztrácí nad nimi v podstatě moc obě strany. Vzory smlouvy jsou volně ke stažení na internetu.
 

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud