Stát se modelkou je snazší, než jí skutečně být

16. září 2012
TWEET SDÍLET
Jelikož je práce s modelem pro některé fotografy nezbytná, podíváme se na focení z obou stran.

Být modelkou je sen mnoha dívek. Důvodů může být mnoho. Ať už je to záliba v pěkných fotkách, potřeba se předvádět anebo touha cestovat a poznávat zajímavé lidi z uměleckého prostředí.

Mnoho dívek se o to stát se modelkou opravdu pokusí, uspěje ale jen málokterá. Příčinou nemusí být zrovna to, že by dívka nebyla hezká či dostatečně štíhlá. Být krásná totiž v modelingu nestačí.

Na začátku bychom si měli vyjasnit, co si pod pojmem modeling vlastně představit. Je potřeba totiž odlišovat modeling profesionální a amatérský.Profesionální modelka se focením živí a i kritéria na ní kladená jsou mnohem přísnější než v druhém případě.

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie jsou především o emocích, Silva Valoušková očima Davida Skoumala 
 

Nechávat se fotit od amatérských fotografů vyžaduje zase mnohem větší nadšení, protože odměnou jsou většinou pouze fotografie, nikoliv honorář. Dnes se zaměříme na focení amatérských modelek, a jelikož i to je stále obsáhlé témata, shrneme si konkrétně, jaké možnosti v ČR jsou a kvůli kterým nešvarům skončí dráha amatérské modelky ještě dříve, než začala.

Příležitostí je mnoho

„Jak se vlastně stát modelkou?“ ptá se slečna, která s tímto světem zatím nemá žádné zkušenosti. Jak získat krásné fotografie, které jednou budou vzpomínkou na mládí? Nechávat se fotit je snazší než se na první pohled zdá. Ještě před tím, než se ale dívka naplno rozhodne, že do toho půjde, měla by si uvědomit, co všechno obnáší to být modelkou:

  1. Být modelkou vyžaduje schopnost se otevřít cizímu člověku. Dívka nemusí být nutně zbavena oděvu, aby si připadala jako nahá.
  2. Samostatnost je v této branži nezbytná. Modelka bude kolikrát cestovat na úplně cizí místo, kde se setká s úplně cizím člověkem.
  3. Modelčiny fotografie budou kolovat po internetu, takže je kdykoliv může vidět někdo z jejího okolí. Můžou mít vliv i na její profesní život.
     

Další kroky jsou už jednoduché. Jednou z možností, jak začít s focením, jsou fotografické komunity. Web Fotopatráčka.cz vznikl přímo za účelem zjednodušit fotografovi cestu k modelce, funguje samozřejmě i naopak, modelce web ulehčuje hledání fotografa a následnou komunikaci s ním. Na osobní kartě každého jedince nalézáme mimo jiné reference, kterou jsou nutné z bezpečnostních důvodů.

Fotopátračka je vhodná pro široké spektrum lidí a je to asi největší web tohoto druhu, který v ČR a na Slovensku existuje. Registrováno je na něm přes 22 000 fotografů a téměř dvakrát tolik modelek a modelů.

Z jiných webů může být taktéž zajímavý Humanart.cz. Na tomto webu se schází vesměs mladí umělci, kteří si navzájem hodnotí a komentují svá díla. Fotografie nepatří rozhodně k jedinému médiu, se kterým se zde můžeme setkat. Objevuje se tu široké spektrum tvůrčí práce, od vizuální tvorby, přes hudbu až po poezii a povídky. Pro modelky je na Humanartu taktéž vyčleněna speciální sekce, přesto je tu jejich pozice značně oslabena. Fotowebů u nás existuje celá řada, po hlubším prozkoumání však zjistíte, že osoby a díla se na nich stále opakují.

Klepněte pro větší obrázek 
Radost z focení je na prvním místě, Lenka Čečilová na fotografii od Tomáše Taragela

Další možností, jak se nabídnout coby model, je Facebook, kde už má mnoho fotografů vlastní profily. Oslovit fotografa přes Facebook je o něco jednoduší způsob než mu psát přes mail nebo ho kontaktovat telefonicky.

U všech těchto variant se můžete setkat s odmítnutím nebo ignorací, ale tak to prostě je a je potřeba se s tím smířit. Nepanikařte, nehněvejte se, nikdo přece není povinný vám odpovídat. Soustřeďte na to, že chcete fotit.

Fotky by měly být mimochodem jedním z hlavních důvodů, proč se amatérskému focení věnovat, jinak nevěřím, že je model schopen podat dobrý výkon. Na fotce se totiž modelka podílí stejným dílem jako fotograf a pokud není ochotna vžít se do své nové role, je všechno snažení z druhé strany marné.

Je potřeba si uvědomovat zodpovědnost, když zásadním způsobem ovlivňuje práci člověka, který do toho dal mnoho úsilí a samozřejmě i peněz. Honorář modelka většinou nedostává, tedy určitě ne na začátku, kdy nemá dostatečně obsáhlé portfolio a zkušenosti, naopak kolikrát bude muset platit ona, bude-li chtít kvalitní fotografie od zkušeného fotografa.

Sladit termín focení může trvat i měsíce

Jak modelka vypadá a co by měla umět? Je to zvláštní, ale chování amatérské modelky je často důležitější než její vzhled. V amatérském focení mají šanci i dívky, které nejsou vyloženými kráskami, a které neoplývají dokonalými mírami. Samozřejmě, modelka by měla o sebe dbát, měla by být upravená, měla by dodržovat hygienu a měla by mít smysl pro estetiku. Podle vzhledu si fotograf modelku vybírá. Na fotowebech je ale takové množství různých fotografů s odlišnými nároky na modela, že má šanci téměř každá.

Poté, co osloví fotograf modelku (či naopak), dochází zpravidla k domluvě, která trvá několik dní, někdy i měsíců. V této fázi modelka fotografa poznává a neměla by to podcenit. Poté přirozeně následuje podrobnější domluva o průběhu a místě focení a ladí se další detaily. Bude na focení přítomná vizážistka? Jaké věci si vzít sebou? Uhradí fotograf modelce cestu? To jsou otázky, na které je potřeba se domluvit předem. Pokud chce modelka, aby na focení byl přítomný někdo z příbuzných nebo kamarádek, měla by to také říct právě teď.

Nejlepší je, když se modelce a fotografovi podaří, setkat se ještě před focením. Ušetří tak čas, který by během focení padl na seznamování. Pohovořit o svých představách tváří v tvář je ten nejjistější způsob, jak zabránit pozdějšímu nedorozumění. Ne vždy je to ale možné.

Témata článku: Fotografové, Reportáže

Určitě si přečtěte

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

2 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy
20 nejlepších snímků roku 2020

20 nejlepších snímků roku 2020

10 Petr Březina

Petr Březina
Kultura
Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne