Stalo se ve třináctém týdnu - jaro, fotosoutěže a aktualizace firmware

Stalo se ve třináctém týdnu - jaro, fotosoutěže a aktualizace firmware

Po tuhém boji zima konečně podlehla jaru. Společně s ním se do žil našich redaktorů vlila nová míza a proto jste se tento týden mohli na stránkách DigiAreny dočíst mnohé. Přichystali jsme pro vás jedno první foto, několik oznámení o updatech firmware, nový ceník digitálních fotoaparátů, fotografii týdne a několik dalších článků a zpráviček.

Na webu výrobce paměťových médií Kingston se každý měsíc mají návštěvníci fóra možnost setkat se zajímavou osobností fotografického světa. Tento měsíc se ikonou fotografie stala Barbara Bordnick.

Jedním ze sponzorů velké surfařské akce Kelly Slater Invitational 2006 se stala i společnost Pentax se svým vodotěsným fotoaparátem Pentax Optio W10.

Lenka Lindnerová nám v úterý představila první foto ultrazoomu Sony CyberShot H2. Jaký tento fotoaparát je, lehké porovnání s jeho předchůdcem H1 a několik demosnímků najdete ve článku.

V sobotu 25.března tragicky zahynul při nehodě fotograf Bob Carlos Clarke.

Další ceník digitálních fotoaparátů je tu. Tento týden byl, co se týče rozbouřenosti cenových vod, celkem poklidný.

Máte-li některou z digitálních zrcadlovek firmy Canon - EOS 30D, EOS 5D nebo EOS-1D, zbystřete! Společnost Canon vydala aktualizace firmware, které by měly odstranit některé chyby při fotografování, či upravují "HW kompatibilitu". Aktualizaci firmware vydala i firma Ricoh - zde jde i update pro Ricoh GR Digital. Jste-li majitelem digitální zrcadlovky E-500 od Olympusu, neměli byste si nechat ujít update firmware, který vašemu fotoaparátu přinese zvýšenou konfigurovatelnost i opravu některých funkcí.  A na konec - novou verzi firmware vydala i firma Leica.

Společnost scanR spustila první službu, která umožňuje mobilním telefonům s integrovaným fotoaparátem a digitálním fotoaparátům skenovat , kopírovat a faxovat dokumenty.

Společnost Casio hodlá pomoci při obnově tří škol v New Orleans, které byly poškozeny hurikánem Katrina. Casio dodá digitální fotoaparáty Exilim, které budou vydraženy na eBay a získané peníze půjdou na zmíněnou charitu. Fotoaparáty budou k dražbě dostupné od 4. do 14 dubna.

Týden za týdnem přicházejí další a další fotografie, ze kterých se snažíme vybrat vždy tu nejlepší. Tento týden jsme z balíku fotek vybrali fotku Kristyninu - "Navzdory osudu".

Kristyna - Navzdory osudu
Kristyna - Navzdory osudu

Už třetí rok uděluje Asociace profesionálních fotografů České republiky ocenění "Osobnost české fotografie". Ocenění se může dostat tomu, kdo nějakým "zásadním způsobem přispěje ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí". Letos se tohoto ocenění dostalo Vladimíru Birgusovi a Janu Mlčochovi.

Pod záštitou ministra životního prostředí byl odstartován třetí ročník fotografické soutěže Ekologie v objektivu. Letošní ročník je vyhlášen na téma: „Země mění svou tvář“ s podtitulem „Změny podnebí – Nové technologie – Naše zodpovědnost“.

Fotoinvaklub ČR Plzeň vyhlašuje již 21. ročník fotografické soutěže „Život invalidů a svět objektivy fotografů“, které se může účastnit každý občan bez ohledu na věk, povolání a zdravotní stav.

V pražské galerii Langhans je až do sedmého května k vidění výstava - spojení čtyř projektů, které z různých směrů nahlížejí téma paměti.

V prodeji je druhé číslo DIGIfota. V režii Petra Lindnera v něm bitvu století svedly analog a digitál. Je film definitivně překonaný? Nebo digitál, třeba v krajinářské fotografii, na staré dobré středoformáty nikdy nedosáhne? Nenechte si ujít téma čísla. Na 112 stranách nového DIGIfota samozřejmě najdete vydatnou porci recenzí a testů techniky, praktických rad pro úpravu snímků i fotografické inspirace.

A jako sobotní prvoaprílovou perličku nakonec si můžete přečíst krátké pojednání o formátu RAW.

Určitě si přečtěte

Články odjinud