Stalo se ve druhém týdnu - Analogu teče do bot

15. ledna 2006
TWEET SDÍLET
Ani druhý týden tohoto roku jsme nezaháleli a přinášeli vám množství novinek ze světa digitální fotografie. A že jich vskutku nebylo málo, o tom vás přesvědčí tento článek.

Na Veletrhu spotřebního zboží v Las Vegas se výrobci navzájem předháněli v počtu uvedených novinek. Ani firma Kodak nehodlala zůstat pozadu a představila tři nové fotoaparáty. Jedním z nich je námi již dříve popisovaný V570, dalšími dvěma fotoaparáty jsou pak EasyShare C663 a EasyShare Z650.

Japonský fotograf Nobuyoshi Araki si vybral ve fotografii cestu, která jeho publikum přivedla leckdy až k reakcím blízkým šoku, a proslavil se i stažením časopisů s jeho snímky z prodeje. To však dělá Arakimu výbornou reklamu, protože co je zakázané, je pro lidi nadmíru přitažlivé.

Krátce před Vánocemi jsme v naší galerii otevřeli novou, dočasnou kategorii pro vaše snímky - PF 2006. Vánoce jsou za námi, stejně tak i Nový rok se stal dávno zapomenutou minulostí a my vám přínášíme krátký náhled na nejhezčí "PéeFka". Nejlépe hodnoceným snímkem se stalo PFko Jaroslava Tamayo Dolezala, ale ani ostatní autoři se nenechali zahanbit.

Klepněte pro větší obrázek
PF2006

Společnost Adobe v úterý představila beta verzi nového programu na úpravu a katalogizaci fotografií. Program se jmenuje Adobe Lightroom a jeho návrh byl uzpůsoben podle připomínek fotografů. Ještě stále ale máte možnost ovlivnit jeho výsledné vzezření, v článku vám povíme, co je k tomu potřeba. 

Až do konce ledna je možné v Praze, v Domě fotografie Jana Sudka, shlédnout výstavu fotografií Jana Schejbala s názvem "Neobyčejné dny na okraji Prahy".

Jednou z mnoha novinek loňských Vánoc byl kompakt Sony Cyber-shot DSC-S600. Přinášíme Vám první pohled na tento fotoaparát, mezi jehož hlavní přednosti patří šestimegapixelový čip, trojnásobný zoom, kompletní české menu a několik dalších funkcí, které se můžou fotografovi hodit.

V Domě umění v Brně probíhá v současné době výstava rakouského fotografa Heinze Cibulky. Na výstavě můžete najít průřez velmi zajímavým portfoliem tohoto autora v rozmezí let 1970-2005 a můžete zároveň sledovat postupný vývoj jeho fotografií.

Až do 9. února můžete navštívit výstavu Krajina a příroda Prácheňska, jejímiž autory jsou František Zemen a Ivan Jaja. Výstava probíhá v Českých Budějovicích v Galerii Nahoře.

Asociace profesionálních fotografů České republiky uděluje každoročne ocenění Osobnost české fotografie. Nejinak je tomu i letos. Do konce ledna má možnost kažý navrnout nominaci na ocenění za rok 2005.

Na našem serveru jsme pro Vás odstartovali nový seriál. Každý týden vám pravidelně přineseme přehled vývoje cen mnoha typů digitálních fotoaparátů, které můžete zakoupit v českých obchodech.

Pardubická galerie FONS vás zve na výstavu Pavla Diase nazvanou Padesát let s fotografií, která mapuje autorovo dílo v letech 1956 - 2006. Vernisáž výstavy proběhne 19. ledna 2006 v 17 hodin. Výstavu můžete navšítvit v termínu 20. 1. 2006 - 28. 2. 2006.

Další novinkou veletrhu CES byl digitální kompakt pod označením Ricoh Caplio R30. Tento pětimegapixlový fotoaprát s přiblížením 5,7x by měl být na pultech již na konci ledna. My jsme vám přinesli první pohled na tuto novinku.

Pavel Tyle se vrátil z Istabulu a přivezl s sebou novou fotografii týdne. Stejně jako Autorovi samotnému, ani Janě Starkelové nezbylo, než konstatovat, že "Je to s ní nahnutý".

Klepněte pro větší obrázek
Pavel Tyle - Je to s ní nahnutý

 Nikon vydal prohlášení s názvem "Nikon prepares to strengthen digital line-up for 2006", ve kterém oznamuje posílení výroby digitálních fotoaparátů na úkor analogové techniky. Ve výsledku to znamená konec analogových fotoparátů, objektivů a příslušenství pro ně a po skoro 60ti letech odchod značky Nikon z analogové scény.

Jako každou sobotu, i tento týden se na obrazovkách vašich počítačů objevila nová top-ten snímků z naší-vaší fotogalerie. Tentokrát jsme šáhli do kategorie Makro a celkem poprávu zvítězil snímek milby s názvem spojení.

Klepněte pro větší obrázek
Milba - Spojení

V našem fóru uživatelů na adrese http://forum.digiarena.cz se rozhořelo několik zajímavých diskuzí, které vám doporučujeme shlédnout. Jením z nich je debata na téma, zdali je lepší Canon 350D nebo Olympus E-500. Dále bychom našli nekolik rad pro začátečníkům ohledně vhodných prohlížečů fotografií pro jejich počítač.

Témata článku: Analogová fotografie


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika