Stalo se v 50. týdnu

11. prosince 2005
TWEET SDÍLET
Stalo se v 50. týdnu
Další týden zmizel v propadlišti dejin. Čtenáři pravidelní i ti, co sem zabrousili jen čirou náhodou mají možnost zjistit v tomto krátkém souhrnu, co všechno se v tomto týdnu událo ve světě viděném skrze hledáček fotoaparátu.

Jedna ze zářijových novinek od Nikonu - ultrakompakt Coolpix S3 se dostala až k Lence Lindnerové. Co eS-trojka umí, jak obstála a jak se s ní fotí se dozvíte v obsáhlé recenzi...

Ve foyer Dietrichsteinském paláci v Brně probíhá výstava fotografií Ivana Jánošíka. Tato fotosérie dokumentuje jeho návštěvu jinak před světem celkem uzavřeného řeckého ostrova Athos. Výstava je otevřena každý týden od úterý do pátku, v době od devíti do sedmnácti hodin.

V Casiu se po úspěšném uvedení svhého modelu EX-Z500 na trh rozhodli rozšířit barevnou nabídku tohoto modelu fotoaparátu. Vznikly tak dvě nové barevné verze. Jak v novém kabátu vypadá posuďte sami.

Společnost Canon pro své zákazníky vypsala velkou předvánoční trojsoutěž. Stačí zakoupíte-li si některou z vybraných kamer či fotoaparátů a jste na půl cestě k vítězství. Bližší podrobnosti o soutěži se dozvíte ve článku.

Roku 1805 se nedaleko brna, na kopci jménem Santon sehrála bitva jakou dějiny nepamatují. Setkaly se tu vojska tří císařů a byť v přesile, pakt ruských a rakousko-uherských vojáku byl rozmetán. Ano, je řeč o bitvě tří císařů. Letos to bylo dvěstě let od oné památné bitvy a Honza Šimek se, stejně jako tisíce dalších, vypravil na pole nedaleko obce Tvarožná, aby přihlížel rekonstrukci této bitvy. Protože s sebou měl fotoaparát, zvěčnil i několik momentů této bitvy a podělil se o ně s námi.

DigiAréna nestagnuje - důkazem toho je nová služba uživatelům. Touto novou službou je online chat uživatelů. Jak se přihlásit a rozprávět s ostatními se dozvíte ve zprávičce.

Před nedávnem jsme svým čtenářům nabídli první pohled na jeden ze čtveřice nových fotoaparátů něměcké firmy Pentacon. Ve středu jsme proto přinesli svým čtenářům pohled na další z této čtveřice fotoaparátů. Stejně jako první z nich, i Praktika DC50 je orientován spíše na uživatele neznalé až začátečníky a dá se předpokládat, že málokterý z uživatelů zkušenějších si tohoto fotoaparátu více než jen povšimne.

Není asi mnoho lidí, kteří by nevěděli o koho jde, zaslechnou-li jména Zikmund a Hanzelka. Do konce ledna můžete v Domě pánů z Kunštátu v Brně shlédnout výstavu fotografií z jejich cest po celém světě. Výstava se koná do 29.1.2006 a kromě pondělků je možné ji shlédnout denně a to od 10:00 do 18:00.

Konika Minolta přichází s předvánoční nabídkou. Je jí fotoaparát DiMAGE Z1 za cenu 9990,- Kč. Tento kompaktní fotoaparát disponuje osmimegapixelovým čipem, funkcí anti-shake a trojnásobným zoomem.

Na přelomu roku by dle dostupných informací měl být oficiálně představen nový typ paměťových medií z dílny Olympusu a to Olympus xD-PictureCard. Karta s označením "H" (HighSpeed) by měla být zhruba třikrát rychlejší než stávající "M-ková" řada, ale na druhou stranu pravděpodobně nebude kompatibilní s některými typy fotoaparátů od Olympusu.

Další lekce z naší fotoškoly se zabývá poodhalením "jak na to" s bleskem, aby to za něco stálo. Kdy a jak blýskat hodně, málo či vůbec radí všem čtenářům DigiArény Jan Šimek.

Na obrazovky vašich monitorů předkládáme další recenzi. Tentokráte si naše odbornice na slovo vzatá, Lenka Lindnerová, vzala na paškál (a do bazénu) voděodolný kompalt Pentax Optio WPi.

Fotografie týdne protentokráte poprávu náleží Martinu Bendovi. Tento titul si zasloužil snímkem s názvem "Zde stával košatý strom, v jehož stínu spočinul poutník...". Autorovi gratulujeme a i nadále přejeme dobré světlo a jistou ruku.

Klepněte pro větší obrázek
Martin Benda - Strom bez života

 

Další sobota, další kategorie. Tuto sobotu jsme vybrali nejlepší fotografie v uživatelské galerii z kategorie Humor. Nejvíce zábavy návštěvníkům galerie přinesl zjevně Martin Smýkal se snímkem "The Locomotive´s Fairy-tail", za což byl také pozásluze oceněn.

Klepněte pro větší obrázek
MArtin Smýkal - The Locomotive`s Fairy-tail

 

Ve fóru uživatelé debatovali možnosti a výhodách použití tabletu nejen při úpravách fotografií, ale obecně při práci s počítačem... Upravené fotografie ovšem málokdo "syslí" pouze sám pro sebe, takže na pořad dne může přijít i diskuze o tom, v čem a jak stvořit svou web-galerii.

Určitě si přečtěte

10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
FotografovéKultura
Fotografie týdne: portréty ulice

Fotografie týdne: portréty ulice

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Portrétní fotografie je jedním z nejrozšířenějších témat především mezi amatérskými fotografy. V našem okolí je spousta zajímavých osob, které by stály za vyfocení. Vyfotit je ale tak, aby byla fotka dobrá a aby měla atmosféru, nemusí být úplně jednoduché.

3 Petr Březina

Petr Březina
Fotoškola