Stalo se - 44. týden

30. října 2005
TWEET SDÍLET
po krátké odmlce přinášíme v krátkém souhrnu události tohoto týdne, nejen pro víkendové čtenáře DigiArény.

Pondělí otevřela Jana Starkelová se svou recenzí fotografie týdne. Jak už je jejím dobrým zvykem, její rozbor kvalit fotografie nazvané "Modrý sen" dozajista potěšil nejen autora Ondru N.

Klepněte pro větší obrázek

Firma Nikon vydala novou aktualizaci programu PictureProject. Rozdílová aktualizace nesoucí označení 1.6.1 je určena pro PictureProject distribuovaný na amerických a asijských trzích.

Fotoškola tento týden ukazuje jednu z cest, jak ze svých fotografií v GIMPu odstranit nepříjemný a nežádoucí efekt červených očí. Za povšimnutí, kromě článku samého dozajista stojí i diskuze ke článku náležející.

Protože tento týden na Brněnském výstavišti probíhal již dobře známý veletrh informačních a komunikačních technologií. Letošního roku poprvé se souběžně s Invexem konal i Digitex - veletrh spotřební elektroniky a digitální zábavy. Krom jiného zde byly uděleny letošní Křišťálové disky. Komu a za co bylo toto ocenění udělěno si můžete přečíst v úterním článku. Na Digitexu byl krom jiného představen produkt kooperace společností Intel a Microsoft. Windows Media Center Edition by měl spolu s ostatními komponenty nabízet i editor fotografií a možnost udržovat alba fotografií. Protože program invexu byl bohatý, konec týdne se závěrem Invexu přinesl na DigiArénu i krátké ohlédnutí za událostmi letošního ročníku veletrhu.

Německá společnost AgfaFoto, která je v současné době pod konkurzní ochranou, oznámila, že do konce roku 2005 ukončí svou činnost.

Společnost Canon přinesla na trh nový fotoaparát. Její pětimegapixelový Digital Ixus Wireless je, jak už sám název napovídá, vybaven WiFi rozhraním pro bezdrátový přenos fotografií do počítače nebo na tiskárnu, dokonce je možné z PC přes toto rozhraní fotoaparát ovládat.

Společnost Sony otevřela novou produktovou řadu, jejímž prvním modelem je SonyCyber-Shot N1. Co všechno dokáže tento osmimegapixelový kapesní kompakt, jehož zadní stranu zdobí třípalcový displej, testovala Lenka Lindnerová.

Kulturní život Bratislavy v měsíci listopadu obohatí mnoho fotografických výstav a dalších akcí. Součástí festivalu "Listopad, měsíc fotografie" jsou tradičně také workshopy vedené renomovanými fotografy – letos to budou Kamil Varga, Lucia Nimcová, Miro Švolík a Harald Leban.

Malý a jednoduchý Digimax A40 je posledním modelem produkční řady firmy Samsung. První pohled kromě jiného ukazuje, že tento fotoaparát je jen odlehčenou verzí předchozího modelu A50.

Na fóru se tento týden kromě mnoha organizačních návrhů probíralo, "Jak se pozná dobrý objektiv". O tom že se do kraje vrátil pdzim se můžeme přesvědčit nejen pohledem z okna. I v galerii to hýří barvami podzimu snad ze všech stran. Vybrat jen několik fotografií z celého týdne bylo téměř nemožné, přesto jsem se o to pokusil....

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek MARMOLADA


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola