Stále čekáte na selfie kameru pod displejem smartphonu? Možná už se konečně dočkáte

10. června 2020
TWEET SDÍLET

Čínští výrobci chytrých telefonů Xiaomi a Oppo poprvé představili novou technologii, která umožňuje instalaci přední kamery v chytrých telefonech pod jejich displej, už v polovině minulého roku. Hlavní výhodou této technologie je samozřejmě eliminování nevzhledně velkých rámečků displeje, ale také výřezů a různých průstřelů pro uložení přední kamery.

Tato technologie se ale nakonec dostala jen do prototypových zařízení. V lednu letošního roku totiž viceprezidentka Xiaomi Lu Weibing uvedla, že kvůli existenci řady problémů, které se při tomto řešení vyskytly, bychom sériovou výrobou podobných telefonů rozhodně neměli v brzké době očekávat. Tím hlavním problémem je především vysoká hustota pixelů moderních displejů smartphonů, které blokují příliš mnoho přicházejícího světla.

Klepněte pro větší obrázek
Je tam a přitom tam není. Možná už se brzy plně zakryté selfie kamery displejem konečně dočkáme.

A právě to spolu v kombinaci s malými obrazovými senzory většiny předních kamer znamená výrazně omezené schopnosti, a to zejména za zhoršených světelných podmínek. Kromě tohoto je však problém i s krycími skly displejů, které mohou značně zkreslovat barevné podání obrazu. Dle webu DPreview.com však společnost Visionox, která je hlavním výrobcem OLED displejů, přišla se zajímavým tvrzením.

Ta údajně dokázala zvýšit propustnost světla a snížit difrakci (ohyb světla) použitím různých organických a neorganických materiálů, které zároveň nabízejí vyšší průhlednost. Své na tom nese ale i software v podobě nového algoritmu. Ten je totiž schopen korigovat nejen jas, ale i barevné podání a zároveň si dobře poradí i s pozorovacími úhly. K tomu odstraňuje také četné odlesky, kterými hodně trpěly původní prototypy.

Hustota pixelů v části displeje zakrývajícího objektiv fotoaparátu byla také lokálně upravena tak, aby umožňovala lepší přenos světla. I když má tedy displej Full-HD rozlišení, v inkriminovaném místě může být jeho rozlišení nižší. Jestli to však bude okem postřehnutelná změna se samozřejmě ještě neví, každopádně i kdyby tomu tak bylo, pořád by to vypadalo určitě lépe, než zmíněné výřezy a průstřely.

Visionox chce již brzy spustit sériovou výrobu těchto displejů, takže by to nemuselo trvat dlouho a už bychom se mohli dočkat prvních smartphonů, u kterých nebude selfie kamera pouhým okem postřehnutelná. První modely s kamerou pod displejem by totiž na trh mohly přijít už začátkem roku 2021.

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Fotomobily, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět