O tom, že se chystá první digitální zrcadlovka z dílny Konica Minolta, jsme vás již informovali. Po pravdě jsme podrobnější informace před Photokinou nečekali, nakonec nám byly odtajněny již nyní.
Předně musím čtenáře upozornit, že tento článek není recenze. Všechny informace jsem čerpal pouze z technických specifikací, které byly až do 15. září, do 8:00 středoevropského času tajné. Přístroj jsme v redakci doposud nemohli otestovat, první kousek zavítá do ČR až po výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem. Na Photokině samozřejmě nebudeme chybět, a tak vám své první dojmy sdělíme, jakmile budeme mít příležitost fotoaparát alespoň krátce držet v ruce. Po Photokině se pak můžete těšit na podrobné testy v časopise DIGI.

Design i ovládání Dynax 7D vychází z kinofilmového předchůdce
Trocha opakování na začátek
Následující informace byly až doposud známé, nicméně se hodí si je zopakovat. Digitální zrcadlovka Dynax 7D bude, jak již název napovídá, postavena na koncepci kinofilmové zrcadlovky Dynax 7. Zásadní výhodou proti konkurenci by měl být stabilizátor obrazu, umístěný na 6Mpx CCD čipu. Velikost čipu je APS-C s přepočtem ohniska cca 1,5×. Nejedná se tedy o snímač velikosti kinofilmového políčka. Stabilizátor obrazu je založen na mechanickém pohybu samotným čipem a bude tak fungovat s jakýmkoliv objektivem.
Pozn. red: Systém stabilizátoru jsme měli příležitost vyzkoušet při recenzi fotoaparátu Konica Minolta DiMAGE A2. Dynax 7D bude sice obsahovat vzhledem k velikosti čipu větší mechanismus, princip však zůstane stejný. U DiMAGE A1 i A2 fungoval stabilizátor bezchybně. Nebyl problém udržet ani časy okolo 1/8 s z ruky.
Co je nového?
Nyní ovšem poodhalme roušku a podívejme se na podrobnosti. Zadní stěně fotoaparátu dominuje na první pohled LCD displej o úhlopříčce 2,5“ a rozlišení 207 000 bodů. Dynax 7D rovněž zdědil po svém kinofilmovém vzoru tu příjemnou vlastnost, že při focení na výšku automaticky natáčí na výšku i text na displeji, který se tak snáze čte.
U digitálních zrcadlovek je však ještě důležitější než displej optický hledáček. Ani zde se nešetřilo. Obraz v hledáčku je tvořen skleněným hranolem a výsledný obraz má 0,9× zvětšení a pokrývá 95 % skutečného záběru. Tělo přístroje tvoří kostra z magnézia potažená plastem. Zaostřování bude mít na starosti 9bodový AF.