Stabilní zrcadlovka Konica Minolta Dynax 7D na obzoru

Stabilní zrcadlovka Konica Minolta Dynax 7D na obzoru

O tom, že se chystá první digitální zrcadlovka z dílny Konica Minolta, jsme vás již informovali. Po pravdě jsme podrobnější informace před Photokinou nečekali, nakonec nám byly odtajněny již nyní.

Předně musím čtenáře upozornit, že tento článek není recenze. Všechny informace jsem čerpal pouze z technických specifikací, které byly až do 15. září, do 8:00 středoevropského času tajné. Přístroj jsme v redakci doposud nemohli otestovat, první kousek zavítá do ČR až po výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem. Na Photokině samozřejmě nebudeme chybět, a tak vám své první dojmy sdělíme, jakmile budeme mít příležitost fotoaparát alespoň krátce držet v ruce. Po Photokině se pak můžete těšit na podrobné testy v časopise DIGI.


Design i ovládání Dynax 7D vychází z kinofilmového předchůdce

Trocha opakování na začátek
Následující informace byly až doposud známé, nicméně se hodí si je zopakovat. Digitální zrcadlovka Dynax 7D bude, jak již název napovídá, postavena na koncepci kinofilmové zrcadlovky Dynax 7. Zásadní výhodou proti konkurenci by měl být stabilizátor obrazu, umístěný na 6Mpx CCD čipu. Velikost čipu je APS-C s přepočtem ohniska cca 1,5×. Nejedná se tedy o snímač velikosti kinofilmového políčka. Stabilizátor obrazu je založen na mechanickém pohybu samotným čipem a bude tak fungovat s jakýmkoliv objektivem.

Pozn. red: Systém stabilizátoru jsme měli příležitost vyzkoušet při recenzi fotoaparátu Konica Minolta DiMAGE A2. Dynax 7D bude sice obsahovat vzhledem k velikosti čipu větší mechanismus, princip však zůstane stejný. U DiMAGE A1 i A2 fungoval stabilizátor bezchybně. Nebyl problém udržet ani časy okolo 1/8 s z ruky.

Co je nového?
Nyní ovšem poodhalme roušku a podívejme se na podrobnosti. Zadní stěně fotoaparátu dominuje na první pohled LCD displej o úhlopříčce 2,5“ a rozlišení 207 000 bodů. Dynax 7D rovněž zdědil po svém kinofilmovém vzoru tu příjemnou vlastnost, že při focení na výšku automaticky natáčí na výšku i text na displeji, který se tak snáze čte.

U digitálních zrcadlovek je však ještě důležitější než displej optický hledáček. Ani zde se nešetřilo. Obraz v hledáčku je tvořen skleněným hranolem a výsledný obraz má 0,9× zvětšení a pokrývá 95 % skutečného záběru. Tělo přístroje tvoří kostra z magnézia potažená plastem. Zaostřování bude mít na starosti 9bodový AF.
 

Pokračování 2 / 4

Rychlost ukládání a vyvážení bílé

Další funkce jako záznam RAW a JPEG současně je již dnes v této kategorii standard. Dynax 7D stihne v tomto režimu zaznamenat 9 snímků v rychlém sledu rychlostí 3 snímky za sekundu.

L M S
RAW 9 snímků - -
RAW+JPEG 9 snímků 9 snímků 9 snímků
Extra fine 12 snímků 14 snímků 20 snímků
Fine 15 snímků 19 snímků 30 snímků
Standard 19 snímků 26 snímků 43 snímků

Přibližný počet snímků, které lze vyfotit nepřetržitě v sériovém snímání pro jednotlivé režimy



Maximum ovládacích prvků je vyvedeno do samostatných tlačítek. Digitálního fotografa potěší zejména snadno dostupné vyvážení bílé

Vyváženo v Kelvinech
Přístroj disponuje nastavením ostrosti, kontrastu, sytosti a odstínu barev v pěti stupních. Nejdůležitějším nastavením ale bezesporu stále zůstává vyvážení bílé. To bude možné nastavovat na Dynax 7D dokonce i přímo jednotkách Kelvina v rozsahu 2 500 – 9 900 K po 100 K. Pro méně zkušené uživatele jsou k dispozici i přednastavené hodnoty pro 6 nejpoužívanějších situací. Nechybí ani možnost kalibrace na bílou plochu.

Pozn. red.: Užitečné je, že se nastavení vyvážení bílé bude ovládat tlačítkem nedaleko spouště na horní stěně fotoaparátu. Takto důležité nastavení pro digitální fotografii si rozhodně vlastní tlačítko zaslouží.

 

Pokračování 3 / 4

Měření expozice a nové příslušenství

Mezi další užitečné dědictví po svém předku Dynax 7 přebírá 7Dčko i zonální zobrazení expozice. V praxi to znamená užitečnější informovanost o rozložení expozice než histogram. Snadno můžete zjistit, která část obrazu bude přeexponovaná a o kolik.

Pozn. red.: S originální funkcí zonálního zobrazení měření expozice jsem se setkal při testování kinofilmové zrcadlovky Dynax 7. Funkce je to rozhodně užitečná, ovšem při příliš drobných objektech v záběru ztrácí na přesnosti. Dynax 7 stejně jako 7Dčko měří expozici pomocí 14 segmentů uspořádaných jako plástve. Měření navíc nefunguje u Dynax 7 v reálném čase, jak tomu bude u Dynaxu 7D se nechme překvapit.

Naopak nejkratší čas závěrky je u Dynax 7D pouhá 1/4 000 s a synchronizace blesku s vypnutým AF 1/160 s. Se zapnutým AF 1/125 s. Závěrka je tedy pomalejší než u kinofilmové Dynax 7 (1/8 000 s).

Nové příslušenství
K fotoaparátu Konica Minolta Dynax 7D budete moci používat veškeré dostupné příslušenství řady Dynax (např. blesk 5600 HS (D)). Nově bude uveden pouze držák baterií VC-7D na lithiové, popřípadě AA baterie. Přídavný držák bude současně sloužit jako madlo při vertikálním snímání. Naleznete na něm obě řídící kolečka, tlačítka pro AF/MF, aretaci expozice a výběr zaostřovacího bodu.


Dynax 7D bude moci využít veškeré dostupné příslušenství řady Dynax.
Přesto se dočkáme nových objektivů a držáku baterií

Spolu s uvedením fotoaparátu na trh se objeví i nové objektivy: Konica Minolta AF 17–35 mm F2.8–4 (D) a 28–75 mm F2.8 (D).

Pozn. Red.: Minolta sice již delší dobu disponuje technologií pro přenos informace o zaostřené vzdálenosti objektivu do těla fotoaparátu, nicméně dosud se v její nabídce setkáte s objektivy (zejména těmi s pevným ohniskem) bez této funkce. Objektivy podporující ADI (Advance Distance Integration) bývají označeny (D).

 

Pokračování 4 / 4

Technická specifikace

Základní technické parametry

Snímací prvek CCD, 6,3 Mpx
Max. výstup. rozlišení 3 008 × 2 000 bodů
Paměťové médium  CompactFlash, Microdrive, SD, MultiMedia (pouze s CF adaptérem)
Bajonet Minolta A
LCD úhlopříčka 6,35 cm, 207 000 obr. bodů
Vyvážení bílé  auto, denní, ve stínu, pod mrakem, žárovka, zářivka, blesk, uživatelská kalibrace, nastavení ve stupních Kelvina
Autofokus 9bodový TTL
Měření expozice 14 segmentové TTL
Korekce expozice  +/– 3 EV po 1/2, +/– 2 EV po 1/3
Směrné číslo blesku 12
Funkce blesku redukce červených očí, přisvětlení, bezdrátové odpálení jiného blesku, synchronizace na druhou lamelu závěrky, synchronizace s krátkými časy závěrky
Synchronizace blesku 1/160 s s vypnutým stabilizátorem, 1/125 s se zapnutým stabilizátorem
Časy  30–1/4 000s, Bulb
Stabilizátor ano, na čipu
Hledáček zvětšení 0,9×, pokrytí 95 %, dioptrická korekce -3 až +1 D
Rozhraní USB 2.0
Rozměry (š ×  v × h)  150 × 106 × 77,5 mm 
Váha 760g (bez karty a baterie)

 

 



 

Určitě si přečtěte

Články odjinud