20
Fotogalerie

Stabilní základna: Velbon Sherpa 600R

Ačkoliv jsou sherpové ideálními společníky pro cesty do hor, o stativu Sherpa 600R to s jistotou tvrdit nelze. Má však jiné klady, o kterých si povíme víc.

Testovaný model japonského výrobce stativů Velbon nese označení Sherpa 600R, podobně jako nedávno testovaný Sherpa 435, patří i tento do rodiny poloprofesionálních stativů, určených i amatérským uživatelům. Mezi jeho sourozenci najdeme kromě jmenovaného Sherpy 435 další čtyři stativy. Navzájem se modely liší především nosností, velikostí a hmotností. Sherpa 600R patří mezi jedny z největších stativů, a to jak ve složeném, tak i v rozloženém stavu.

Nohy stativu jsou vyrobeny ze slitiny hliníku a podle informací výrobce je určen pro použití se všemi typy fotoaparátů – kompakty, ultrazoomy, zrcadlovky. Sherpa 600R se prodává v setu s třícestnou hlavou Velbon PH-157Q, jejíž ovládání je poměrně jednoduché díky dlouhé páce.

04.jpg 06.jpg 08.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Podobně jako většina stativů pro náročnější uživatele, tak i Sherpa 600R je vybaven mechanismem pro velký úhel rozevření noh. Vybrat si můžete celkem ze tří úhlů rozevření, při největším rozvoru se dostanete na minimální výšku 29 cm od země, ve střední poloze je to 43 cm. Při standardním rozevření je naopak nejvyšší pracovní výška 170 cm s vysunutou středovou tyčí, se zasunutou potom 132 cm.

Středovou tyč je možné vytáhnout a po otočení o 180° opět vrátit nazpět, díky tomu se dostanete se stativovou hlavou, respektive s fotoaparátem těsně nad zem. Navíc je středová tyč dělitelná, pro dosažení minimální výšky stativu je třeba ji rozšroubovat. Na konci tyče je umělohmotná záslepka, opět by bylo vhodnější vyměnit ji za kovovou záslepku s hákem pro zavěšení závaží, které by ještě více přidalo na stabilitě.

11.jpg
max. velikost

Originální je způsob volby úhlu rozevření noh, u většiny stativů najdeme pojistku v podobě posuvného kovového segmentu, který je umístěn v kloubu nohy nebo jednoduchý mechanismus zámku pro všechny tři nohy (viz Manfrotto Modo). Sherpa 600R však má pojistku pro volbu úhlu rozevření umístěnou až za samotnou nohou, a to v podobě kovového segmentu s dvěma plastovými úchyty, které usnadňují manipulaci.

13.jpg 14.jpg
max. velikost | max. velikost

Posunem segmentu ve vertikální ose se mění úhel rozvoru noh – pojistka dole značí standardní rozvor, pojistka nahořa naopak maximální rozevření tzv. flat pozici. Pokud chcete změnit rozvor, je třeba nohu mírně sklopit směrem ke středové tyči, posunout pojistku a poté opět nohu otevřít. Každá noha může být samozřejmě rozevřena do jiné polohy, což usnadňuje nalezení stabilní pozice stativu v terénu.

Nohy stativu jsou složeny ze tří segmentů s kulatým profilem a dvěma prolisy pro upevnění zámku, ty jsou vyrobeny z pevného plastu a jejich chod je bezproblémový. Aretace zvolené polohy je snadná a pevná, bez vůle či posunu. Ocenil bych však orientační rysky na stativových nohách, které by umožnili rychlejší nalezení shodné délky všech tří noh.

Každá noha je zakončena gunovou koncovkou, tu je sice možné sundat, avšak výrobce v příslušenství nenabízí výměnné hroty. Pokud tedy toužíte po hrotech, musíte se poohlédnout po vyšší řadě stativů Sherpa Pro, kde jsou hroty v kombinaci s gumovou koncovkou standardem. Alternativou by mohlo být zakoupení hrotů jiného výrobce, není však jisté, zda by takové hroty bylo možné nedestruktivně připevnit.

16.jpg 17.jpg
max. velikost | max. velikost

Součástí standardního balení stativu je i lehké a pevné pouzdro z umělého vlákna s popruhem přes rameno. Spodní část pouzdra je vyztužena. Do pouzdra pohodlně umístíte stativ i s dodávanou hlavou. Transportní délka stativu (a pouzdra se stativem) je 63 centimetrů, což může být jedním z limitujících faktorů pro některé uživatele.

02.jpg 30.jpg
max. velikost | max. velikost

Bez hlavy ani ránu

Jak již bylo řečeno, součástí stativu je i páková třícestná hlava Velbon PH-157Q. Její ovládání je pohodlné, díky dlouhé páce, která aretuje polohu fotoaparátu v horizontální rovině a v předozadním směru. Náklon hlavy je možný přibližně o 90° vpřed i vzad (při vhodném natočení noh). Jako mírný nedostatek jsem pociťoval umístění páky na levé straně hlavy, ačkoliv je logicky pravá ruka na spoušti, manipulace levou rukou nebyl příliš pohodlná.

20.jpg 21.jpg 22.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Chcete-li fotoaparát naklonit do strany, pak je třeba povolit křídlový šroub pod upínací destičkou, v tomto případě je možné naklápět pouze směrem doprava.

24.jpg 25.jpg
max. velikost | max. velikost

Upínací destička je velice dobře zpracována, na horní straně je nalepená vrstva korku, který chrání základnu fotoaparátu před poškozením a zároveň mírně tlumí případné vibrace nebo vůli, která by teoreticky mohla vzniknout dlouhým užíváním (tato teorie se však naštěstí nepotvrdila ani u dva roky používaného stativu se stejnou destičkou). Na spodní straně destičky je opět křídlový šroub se sklopným křídlem, díky tomu je zajištěno maximální pohodlí při nasazování na fotoaparát.

18.jpg 19.jpg
max. velikost | max. velikost

Základna upínací destičky je symetrická – čtvercová, což je dalším plusem, fotoaparát totiž můžete upnout do stativové hlavy v jakékoliv pozici. Případné omezení nedostatečným náklonem pomocí stativové hlavy tak eliminujete vhodným umístěním fotoaparátu.

26.jpg 27.jpg 28.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pro ověření stability stativu jsme provedli standardní test, kdy jsme snímali testovací obrazec a standardní scénu ze stativu s maximálně vysunutou středovou tyčí digitální zrcadlovkou Nikon D70 s objektivem Nikkor 18–70 mm F3,5–4,5 ED-IF AF-S DX Zoom. Pro účely testu jsme provedli sérii expozic v rozmezí časů 1/100 s až 1 s. Snímky byly ostré při všech expozičních časech, a to i bez předsklopení zrcátka. Nemusíte se tedy obávat rozkývání stativu ani při nasazení delšího teleobjektivu.

Cena stativu je oficiálně 3 390 Kč vč. DPH, vzhledem k užitným vlastnostem stativu a také díky přidané hodnotě v podobě kvalitní stativové hlavy, je podle nás tato částka odpovídající až lidová.

Parametry:

 • maximální výška: 170 cm
 • minimální výška: 29 cm
 • transportní délka: 63 cm
 • hmotnost: 2,0kg
 • nosnost: 4 kg

Plusy:

 • dobré dílenské zpracování
 • symetrická upínací destička
 • dělitelná středová tyč
 • praktický obal

Mínusy:

 • velikost ve složeném stavu
 • pouze gumové zakončení noh stativu
 • páka na hlavě na levé straně (možná mínus pouze pro praváky)

Zdroj:

Cena:

 • 3 390 Kč vč. DPH (doporučená cena výrobce)

Určitě si přečtěte

Články odjinud