29
Fotogalerie

Správné světlo a ideální počasí v kapse

Většina outdoorových fotografických disciplín vyžaduje určitou přípravu na místní podmínky. Není to tak dávno, kdy jsem večery před akcí procházel harmonogram, listoval mapou a sledoval u televize předpověď počasí.

Pokrok jde ale rychle kupředu a s pomocí několika aplikací pro chytré telefony dnes můžeme mít všechny informace v kapse a daleko operativněji reagovat na počasí i světelné podmínky prakticky kdekoliv na světě, kde je signál. Vystačíme si přitom jen s telefonem.

Ukážeme si dnes konkrétní aplikace, které se hodí pro přípravu na nejběžnější fotografické disciplíny pod širým nebem. Řeč sice bude o vyzkoušených aplikacích pro systém Android, ale konkurenční systémy nijak nezaostávají a nabízejí více či méně úspěšné alternativy. Myslím ale, že ani sebelepší informace fotografa nezachrání, pokud nemá aspoň trochu zkušeností a neumí je využít ve svůj prospěch. S trochou nadsázky se dá říci, že už si fotografové nemusejí přát dobré světlo, mohou si ho zjistit :-)

Sun Surveyor – Slunce a Měsíc

Aplikace Sun Surveyor názorně předpovídá pozice Slunce a Měsíce v konkrétním čase. Skládá se ze čtyř základních modulů a již v základní neplacené „Lite“ verzi nabízí 3D kompas s vyznačenou trajektorií pohybu Slunce a Měsíce plus velmi podrobné informace související právě s jejich polohou a charakterem.

sun-surveyor-01.png sun-surveyor-02.png sun-surveyor-03.png

To tedy neznamená pouze strohé informace o východu a západu Slunce, ale celou řadu podrobných informací, vč. například detailních časů tzv. modré a zlaté hodiny, které způsobují specifické zbarvení světla; anebo třeba nejbližších termínů jednotlivých fází měsíce a mnoho dalších.

 

Zlatá hodina je okamžik na začátku a na konci slunečního svitu během dne, kdy je slunce nejníže nad horizontem. Sluneční svit prostupuje největším množstvím atmosféry a získává tak jedinečnou intenzitu i zbarvení.  Světlo se při tom od nebe odráží více než v jiných hodinách a získává růžové, rudé nebo zlaté odstíny. Objekty v krajině také získávají jedinečně dlouhý stín, který současně mívá měkký charakter oproti jiným hodinám v průběhu dne. Délka "zlaté hodiny" přitom závisí na konkrétním místě i ročním období.

Modrá hodina pak označuje okamžik těsně před východem a po západu Slunce, tedy ve chvíli, kdy ho ještě nevidíme a kdy už není ani úplná tma. V tomto čase se ještě zbytky slunečního svitu odrážejí na obloze, která se zbarvuje do modrých odstínů s velmi malou intenzitou.

 

Opravdovým pokladem se tato aplikace stává až v placené verzi (v době psaní tohoto textu přibližně 130 Kč), která navíc přidává moduly AR kamera a Mapa, jenž umí zobrazit podrobnosti o Slunci a Měsíci v reálném prostředí. Rozšířená realita (AR kamera) přidává do pohledu skrze optiku fotoaparátu navíc grafické údaje v závislosti na čase a konkrétní poloze vůči světovým stranám. Uživatel díky tomu může nasměrovat fotoaparát libovolným směrem a sledovat kudy přesně bude v krajině „putovat” sluneční kotouč.

sun-surveyor-04.png sun-surveyor-05.png sun-surveyor-06.png

Mapa zobrazuje 3D kompas s vyznačenou trajektorií zmíněných dvou nebeských objektů nad skutečnými mapovými podklady. Obzvlášť efektní je proto přepnout do režimu satelitních map a zjistit kudy se bude během dne pohybovat slunce. Přes AR kameru pak můžeme například zjistit, za kterým domem přesně Slunce zapadne.

Po instalaci je nejprve zapotřebí několika pohyby smartphonu zkalibrovat senzor kompasu, který je pro plné využití aplikace dosti podstatný. Přesnost výsledků z velké části závisí právě na jeho citlivosti a přítomnosti rušivých vlivů, proto není od věci provádět lehkou kalibraci také průběžně. Výsledky se navíc mohou na různých zařízeních trochu lišit – můj telefon například podává lepší výsledky v jedné konkrétní poloze. S citlivým snímačem a trochou praxe ale vše funguje dobře.

sun-surveyor-07.png sun-surveyor-08.png sun-surveyor-09.png

Ovládání je intuitivní. Napříč jednotlivými moduly je možné zadat přesné datum. Díky tomu se dají zjistit přesné údaje o Slunci a Měsíci třeba i pro 29. 2. 2020. Tažením prstu přes časovou osu je možné animovat vývoj v průběhu hodin. Stejně tak se dá vybrat a uložit poloha pro výpočet dat takřka na kterémkoliv místě naší planety. V nápovědě uživatel najde jak všechny důležité informace pro snadné používání, tak i několik chytrých tipů navíc. Výborná je funkce sejmout obrazovku a odeslat ji se všemi údaji například kolegovi. Potěší také čeština (i když jen u plné verze).

sun-surveyor-11.png sun-surveyor-13.png

Celkově musím říct, že mne tato aplikace doslova nadchla. Konečné výsledky se mohou lišit v závislosti na konkrétním přístroji. Rozhodně se však dá říct, že Sun Surveyor je nejen použitelná, ale také praktická aplikace. Už jen podrobné textové informace o hodnotách Slunce a Měsíce během dne se hodí mít po ruce. O to více, když se propojí s tzv. rozšířenou realitou. Fotografům noční oblohy tak neunikne jediný úplněk a krajináři mohou být velmi přesně připraveni před východem Slunce.

Stahujte pro Android i pro iOS

sun-surveyor-14.png sun-surveyor-15.png
 

Pokračování 2 / 3

YR.NO a Meteor

Všichni to jistě někdy zažili – včera hlásili předpověď, která dnes nevyšla!? Kde se stala chyba? Počasí občas dokáže sehrát při focení v exteriérech zcela překvapivou roli ať už v pozitivním či negativním smyslu.

Jednak existuje více dostupných dat o předpovědi, aplikace samotné pak tato data různě zkreslují (zjednodušují) a především se předpovědi s postupem hodin nadále vyvíjejí a zpřesňují. Jednoduchá informace, zda bude “sluníčko” nebo “mráček”, proto ve většině případů nestačí. Nejspolehlivější bývá kombinovat více zdrojů současně, jak pro vzájemnou kontrolu, tak i pro lepší interpretaci dat. S trochou cviku se dá počasí poměrně přesně předvídat.

YR.NO

Norská služba na adrese yr.no se vyznačuje schopností předpovídat počasí téměř na celém světě, ale také pro velmi malé oblasti, jako například malé vesnice nebo městské čtvrti. Tato služba je přitom velmi přehledná a relativně přesná. Tedy umí se také často mýlit, ale v porovnání s jinými si vede ještě dobře.

yrno1.png yrno2.png

Ve stejném duchu se nese i její mobilní aplikace, která nenabízí nic navíc, zato pracuje spolehlivě a svižně. Na první obrazovce umožňuje vyhledat požadovanou lokalitu a rozkliknutím pak nabídne předpověď až na 9 dní. Otočením displeje zobrazí podrobný graf změn teplot, oblačnosti, srážek i větru na nejbližší 3 dny. Nic víc, nic míň. Tato aplikace je dostupná pro telefony se systémem Android i pro iOS.

yrno3.png 

Meteor

Český Hydrometeorologický Ústav (CHMÚ) má také své aplikace: Meteor-Aladin, Meteoradar a Sněhové zpravodajství. Každou je možné instalovat samostatně, a pokud jich má uživatel více, může mezi nimi snadno přecházet.

Aladin zobrazuje data přehledně v časové ose hodinu po hodině podobně jako již zmíněný portál YR.NO. K údajům o teplotě, oblačnosti, srážkách a větru přidává také údaje o tlaku a vlhkosti. Oblačnost přitom zobrazuje přehledněji ve třech vrstvách (nízká, střední, vysoká).

meteor-aladin-1.png meteor-aladin-2.png meteor-aladin-3.png meteor-aladin-4.png

Aplikace Meteoradar pak na mapě zobrazuje skutečný výskyt srážek zaznamenaný meteorologickým radarem posledních 90 minut a přidává grafickou předpověď na další hodinu. Vždy po intervalu 10 min. Díky grafickému znázornění srážek přímo na mapě ČR se dá lépe předvídat vývoj přesně ve zvolené lokalitě. Aplikace Meteor jsou bohužel dostupné pouze pro Android.

meteor-radar-1.png meteor-radar-2.png meteor-radar-3.png
 

Pokračování 3 / 3

FlyMET Pro

FlyMET Pro

Projekt FlyMET je původně určen pro piloty-plachtaře, ale díky kombinaci přesných a hlavně přehledně graficky znázorněných informací je výborným pomocníkem pro všechny.

Také tato aplikace je určena pouze pro Android a je dostupná ve dvou verzích. Verze Lite je zdarma, plná Pro verze přitom stojí pouze 30 Kč. Aplikace samotná zabírá méně než 400 kb, ale data s předpovědí mi zabíraly v telefonu již po týdnu asi 60 mb. Také proto zřejmě chvíli trvá stažení aktualizovaných informací.

flymet01.png flymet02.png

Hlavní prostředí sestává z mapy, nad kterou se promítají snímky jednotlivých předpovědí. Uživatel si tak může listovat v zobrazení teploty, oblačnosti, srážek, větru, dohlednosti, výskytu kupovité oblačnosti, dále v několika předpovědích pro Evropu až na 7 dní a také ryze plachtařskými údaji, jako je využitelnost dne nebo rychlost stoupání.

flymet03.png flymet04.png

Obzvlášť přehledné je zobrazení oblačnosti ve třech vrstvách (nízká, střední, vysoká), kdy každou vrstvu je možné zobrazit samostatně anebo je všechny nechat překrývat. Grafické předpovědi pro Českou republiku jsou dostupné vždy pro příštích 48 hodin s intervalem jedné hodiny.

flymet05.png flymet06.png

Využíváte jiné aplikace pro předpověď počasí? Budeme rádi, když napíšete, jak jste s nimi spokojeni.

Určitě si přečtěte

Články odjinud