Správa fotografií v Apple Aperture

11. března 2013
TWEET SDÍLET
Správa fotografií v Apple Aperture
Počítače s operačním systémem OS X od Applu obsahují pro práci s fotografiemi jednoduchou aplikaci iPhoto. Mnohem komplexnější je aplikace Aperture, rovněž od Applu.

Import fotografií není jen obyčejným kopírováním dat z SD karty. Už během importu můžete provádět základní nastavení, úpravy a zejména si zajistit pořádek ve fotkách a jistotu zálohy.

Nejtypičtější způsob importu fotografií z digitálního fotoaparátu je pomocí jeho SD karty, kdy nehledáte kabel, ale pouze vyjmete kartu z digitálu a vložíte ji do počítače. Máte-li počítač s OS X a program Aperture, doporučuji provést vždy následující.

Po vložení karty se ve spuštěné aplikaci Aperture po chvíli objeví okno pro import. Pokud jste Aperture spustili až po vložení SD karty do počítače, stiskněte pro zobrazení tohoto okna tlačítko Import.

Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka import

Ve střední části už se ukazují náhledy fotografií na kartě. V pravém sloupci je spousta nastavení – která zde budou zobrazena, můžete zvolit klepnutím na tlačítko Import Settings.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení importu

Část File Info zobrazuje základní informace o souboru, který vyberete. Zajímat vás patrně bude jen datum pořízení, ostatní informace zase tak nezbytné nejsou.

Pevné zásady

Oddíl Aperture Library je viditelný vždy: zde zvolíte v seznamu Destination, kam fotografie nahrát. Doporučuji pro každou událost (výlet, oslava, akce…) tvořit nový samostatný projekt a vždy ho pojmenovat ve tvaru „rok-měsíc-den název“, kde rok je čtyřmístný a měsíc a den dvoumístné (s předsunutými nulami). Z tohoto pravidla nikdy nepolevte, i kdyby se jednalo o pár fotek „nacvakaných“ mobilem v nákupním centru nebo náhled účtenky z obchodního domu Ikea.

Zvolte tedy New Project, do dalšího řádku název napište. Pokud importujete fotografie z více dnů (typicky dovolené), hodí se automatické rozdělení (volba Automatically split projects), ale není to nutné, tuto operaci hravě zvládnete později. Volba Do not import duplicates je důležitá v situaci, kdy máte na kartě fotografie, které už jste jednou importovali (ale z bezpečnostních důvodů jste je neodstranili) – volbu označte, aby se znovu nekopírovaly fotografie, které už na disku máte.

V seznamu Store Files ponechejte volbu In the Aperture Library. Mohli byste zde zvolit jiné umístění, ale pokud vám záleží na dobré správě a bezpečné archivaci, ponechte nové fotografie přímo v knihovně Aperture.

Klepněte pro větší obrázek 
Prostředí Apple Aperture při importu snímků

Část Rename Files nevyužijete – přejmenovávat fotografie nemá při importu význam. Navíc Aperture nikdy nepřejmenovává originální soubory (stejně, jako dodržuje pravidlo, že do originálních souborů nikdy nezasahuje), jedná se tedy pouze o označení verze – a zde můžete prozatím ponechat původní název.

V hlavní části jsou nyní označeny všechny fotografie – můžete ale ručně ovlivnit, které importovat chcete, a které ne. Nahoře můžete využít tlačítka Check All (označit vše) a Uncheck All (neoznačovat nic) a pak jednotlivě zaškrtávat/odškrtávat příslušná políčka. Případně označte několik fotografií podobně, jako jste zvyklí označovat soubory na disku – s klávesou Cmd přidávejte další, případně s klávesou Shift více najednou. Pak klepněte na zatržítko jedné z označených fotek – tato volba bude použita pro všechny označené.

Vpravo dole je u tlačítka Import Checked zobrazena informace, kolik fotografií se bude nahrávat – ověřte, zda počet odpovídá, a tlačítko stiskněte. V knihovně (Library) se objeví nový projekt, ikona v pravé části ukazuje, kolik zbývá do konce.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled projektů

Po importu můžete jednak nechat vysunout SD kartu (Eject) a také smazat fotografie, které jste importovali. Jako určitou formu zálohy doporučuji nemazat, tedy stisknout tlačítko Keep Items.

Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka pro mazání/vysunutí karty
 

Témata článku: Software, Apple

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

2 Adam Kos