Společnost Netflix převedla na plátno historii značky Kodachrome

Společnost Netflix převedla na plátno historii značky Kodachrome

Již brzy bude na plátnech kin uvedeno drama Kodachrome. Režie se ujal kanadský režisér Mark Raso a autorem scénáře je Jonathan Tropper, mimo jiné tvůrce známých seriálů Banshee a Vinyl. Film je jakousi road movie tří lidí.

Vypráví příběh umírajícího otce (Ed Harris), jeho odcizeného syna (Jason Sudeikis) a otcovy osobní zdravotní sestry (Elizabeth Olsen), kteří se vydávají na dlouhou cestu z New Yorku do Kansasu. Film se odehrává v 80. letech 20. století, kdy byl výrobek na vrcholu slávy.

kodachrome_netflix.jpg.optimal.jpg

Námětem pro film byl článek uvedený v New York Times, kdy firma Kodak uveřejnila rozhodnutí o ukončení výroby tohoto produktu a zavření všech fotografických laboratoří. Kodachrome byl tak populární, že o něm zpíval Paul Simon v písni Mama don't take my Kodachrome away. Tento barevný film vyráběla společnost Eastman Kodak od roku 1935 do 2009.

Na počátku třicátých let 20. století jej vynalezli dva profesionální hudebníci – Leopold Godowsky a Leopold Mannes. Svůj podíl na něm má i český vynálezce Karel Schinzel, který si v roce 1905 podal ve Vídni žádost o patent týkající se procesu, který nazval katachromie (postup vyvolávání snímků na fotografický materiál se třemi citlivými vrstvami.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud