5
Fotogalerie

Splníte si na Vánoce svůj velký sen?

Vánoční svátky se nezadržitelně blíží, pokud přemýšlíte o nějakém fotodárku, pak je jistě nejvyšší čas začít s výběrem.

Ať už se chystáte obdarovat fotodárkem kamarády, příbuzné či sebe, znamená to minimálně zapřemýšlet nad tím, co by mohlo dotyčnou osobu (či vás) potěšit a zároveň odvést dorou službu. pokud mluvíme o fotodárcích, pak vězte, že do této kategorie dárků spadá velmi mnoho věcí. Od několika svitkových či deskových filmů, přes zvětšovací přístroj, fotorámeček či databanku až po objektivy a digitální fotoaparáty. Následující řádky proto berte jako inspiraci pro vánoční nákupy, které koneckonců ani nemusí být vánoční.

Nebudeme zde samozřejmě rozebírat jednotlivé kategorie výrobků, praktický efekt by byl nulový. Nicméně v adventním čase se vyplatí porozhlédnout se po obchodech – kamených i webových, a prozkoumat jejich akční nabídku, jestli se náhodou neurodilo něco, nad čím přemýšlíte pro jiné anebo pro sebe. Přeci jen nejlepší dárky si obvykle člověk nadělí sám. O tip na dárek, který by si přáli jsme požádali redaktory DIGIfota. Sami jistě odhadnete, že technikou ostřílení pánové by si asi nevybrali něco nekvalitního, proto si můžete s klidným svědomím vzít jejich tipy za své.

Tomáš Slavíček

xicht_ts.jpgDigitální zrcadlovku k dispozici mám, stejně tak u mě zatím našly azyl tři filmové fotoaparáty. Jestliže bych plánoval koupi další techniky či přístroje, který by rozšířil mé možnosti fotografování, vybíral bych pravděpodobně z řad kompaktních přístrojů. Takový digitální „zápisník“ by však musel splňovat několik základních kritérií.

V letošním roce mě svými obrazovými kvalitami, možností fotit do RAWu, širokoúhlým formátem snímače a skutečně kompaktními rozměry přesvědčil Panasonic Lumix DMC-LX3. Tento model navíc nabízí podmanivé širokoúhlé ohnisko 24 mm na samém počátku zoomu. To, že mu chybí tele vzdálenost na delším konci zoomu, jsem schopný ve většině případů eliminovat tím, že se k danému objektu, který chci vyfotit, zkrátka přiblížím po svých.

LX3.jpg

Mírně začínám rovněž pokukovat po zábleskovém světle. Limitem ve výběru by zde byla více než jinde pochopitelně cena. 600W lampa by pro mé focení produktů či portrétů měla stačit. Ovšem, když si uvědomím, že výsledná částka za takové zařízení by musela zahrnovat i stojan, synchronizační kabel (ne-li jeho bezdrátové řešení), softbox či deštník… Osobně nevím, jestli jsem byl celý rok natolik hodný, že bych si vše zasloužil „nalézt pod stromečkem“.


Recenzi kompaktu Panasonic Lumix LX3 najdete v předposledním čísle časopisu DIGIfoto a v dohledné době se obejví detailní test také u nás na DIGIareně.


Petr Lindner

Šest krát čtyři tisíce
lindner.jpg I když vím, že Ježíšek z mého přání asi spáchá sebevraždu, přesto jsem mu napsal, že bych si moc přál Sony Alfu A900. Rozlišení plus minus šest krát čtyři tisíce obrazových bodů je prostě úžasné, dynamika snímací soustavy více než nadstandardní a barevné podání tradičně uměřeně reálné. Tělo je sice relativně velké, zato však ve své třídě příjemně lehké. Nešetřilo se ani na ergonomii držení a ovládání – ostatně zde Sony stále těží z dědictví Minolty.

Aby nejpopulárnější katolický filantrop ušetřil na sklech, budu skromný a vystačím si s pevnou padesátkou F1,4. V bazaru si pak seženu ještě starou Minoltí čtyřiadvacítku, s ní už Ježíška ani nebudu zatěžovat. Časem si našetřím na nějaké pěkné portrétní sklíčko kolem ohniska 180 až 200 mm, a myslím, že by mi to mohlo vydržet až do penze.

alfa 900.jpg

Denní přítel
Protože „Soňák“ ale přece jenom není „pohotovostním“ foťákem na každodenní nošení, dovolil jsem si chlapečka z Betléma požádati ještě o malý příspěvek pro tyto účely. Ano, je to on – Panasonic Lumix DMC-G1 – samozřejmě v lehce provokativním červeném kabátku. Proč zrovna tento model? Byť rozměry stále ještě přesahuje fotoaparáty třídy digikompaktů, nechává je naopak daleko za sebou v obrazové kvalitě – a o to tady jde. Než vysloveně kapesní model, který mě nebude uspokojovat svou kvalitou, to raději budu nosit o něco větší foťáček, u kterého se například nemusím bát zapnout vyšší ISO.

panáci.jpg

Ostatně recenzi najdete v DIGIfotu 1/2009, které právě před pár dny čerstvě vyšlo. Jen škoda, že Lumix G1 nejde koupit bez objektivu, resp. v setu s placatým objektivem typu Pancake – 20 mm sklem se světelností 1,7, který byl zatím jenom oznámen a k mání by měl být snad příští rok na jaře. Ježíšek tak mohl trochu ušetřit, protože po standardním zoomu moc neprahnu. Dobrý fotograf si na cestách vystačí se sklem o obrazovém úhlu mezi 35 až 50 mm (eq. kinofilmu) naprosto v pohodě.


Podrobné předtavení Panasonicu G1 najdete v našem videočlánku. První fullframovou zrcadlovku od Sony pro vás chystáme důkladně propleknout začátkem nového roku.


Toliko dešní vánoční inspirace. Už máte vybráno a nakoupeno, Co se u vás doma ocitne pod stromečkem za nové nádobíčko. Podělte se s námi o své starosti a radosti v diskuzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud