Splashup: plnohodnotný online foto editor?

10. ledna 2009
TWEET SDÍLET
Ambiciózní projekt se snaží plně simulovat možnosti a funkce běžného editoru. Již dříve vzbuzoval respekt jako Fauxto .

Dalším online foto editorem, který si představíme je Splashup. Svého času byl známý jako Fauxto (dnes nemá již ani tuto doménu), běží ve flashi a již dříve vzbuzoval dojem „nabušeného editoru“. Pokud se vrátíme do historie, pak jeho šedý design i ovládací panely nápadně připomínali Photoshop kolem verze 5.0. Vše bylo robustní a profesionální.

Ale jak se ukázalo během testování, není všechno zlato, co se třpytí. Na online nástroje klademe poněkud jiná kritéria než na instalované aplikace a celkové skóre projektu kazil fakt, že byl na online editor nesmírně pomalý a těžkopádný. Funkčně si s ním ale zadal jen málokdo. A jaký je nově zrozený Splashup dnes? O tom již následující řádky.

Projekt aktuálně naleznete na http://www.splashup.com/. K práci s aplikací je potřeba se zaregistrovat – zvolit si přihlašovací jméno, heslo a zadat email. Tedy oproti konkurenci nic mimořádného.

Sami tvůrci se o něm v nápovědě vyjadřují takto: "Splashup, formerly called Fauxto, is perhaps the world's most comprehensive, feature-laden, web-based image editor. It should go without saying that it's way beta." Tedy i oni samy mají za cíl editor, který bude skutečně obtěžkán funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Prostředí aplikace s novým designem
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Práce s více okny je občas sice krkolomná, ale přesto použitelná a praktická

Práce s aplikací se místy o poznání zrychlila. Design je černý, s bílými či šedými popisky. To je zajímavý trend u foto editorů (zvláště těch online), pokud chce držet krok s konkurencí, musí být černý. Těch jinak barevných začíná povážlivě ubývat. Nevím, zda je důvodem to, že „černá je in“, nebo skutečnost, že má počítač při nevykreslování barvy (tj. zobrazování černé) nižší spotřebu a tak tvůrci myslí na ekologický aspekt užívání online aplikací.

Ovládání je podobné Photoshopu, takže s pochopením funkcí a jejich organizací by neměl být problém. Snad jediné co jsem hledal, byla lupa. Ta je poněkud nelogicky umístěna v pravém horním rohu a umožňuje pouze velmi hrubé kroky; 50, 100, 200, 400, 800 %. Což se tvůrcům příliš nepovedlo, zvážíme-li že většina konkurentů zvládá lupu s lineárním nárůstem.

Druhou věcí, kterou bych tvůrcům vytknul je absence jakéhokoli manuálu či dokumentace. K dispozici je sice blog, který ale pouze informuje o některých novinkách, ale nikde se nedozvíte, které formáty obrázků jsou například pro import podporovány. Pokud vše zůstalo jako u Fauxto, pak jsou podporovány jpg, gif, bmp, png, a tiff .Podobně nikde nezjistíte jak velké je vaše místo na virtuálním disku, který je k dispozici, ač u předchozí verze byla práce s diskem jedou z velkých předností.

Exportní formáty jsou jpg, png a fxo (interní formát aplikce, ten používalo již Fauxto). Během ukládání je sice sympatická možnost náhledu, ale tentokráte se musíte obejít úplně bez lupy. Nastavit můžete barvu pozadí, kvalitu komprese (již lineárně). Jako pozitivum hodnotím to, že sám program dokáže předem odhadnout velikost výsledného obrázku.

Pokud jde o provázanost s webovými alby, pak není problém s Google Picasa Web Album, Flickr, Facebook, Smugmug a Photobucket. Import je možné provést také z disku, pomocí URL nebo z virtuálního disku samotného Splashup. Export je ochuzen pouze o URL. Je škoda, že chybí například propojení se stále populární blogovací službou Blogger. Někteří uživatelé by možná také uvítaly provázání se sociální sítí MySpace. Spojení ani s podporovanými galeriemi se ale ne vždy podaří navázat.

Pokud jde o funkce a nástroje, pak vlajkovou lodí je práce s vrstvami. Ta je na velmi vysoké úrovni a nabízí vše, co bychom od vrstev mohli očekávat. Manipulace a nastavování jsou v podstatě totožné s Photoshopem. Právě co se týče vrstev, je tato aplikace v čele pelotonu online editorů a mnohým instalovaným aplikacím by mohla být vzorem.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Práce s vrstvami je na vysoké úrovni, práce s textem bezproblémová

Další ocenění si zaslouží možnost paralelní činnosti s více obrázky ve více oknech. Mezi těmi je možno se přepínat, pohybovat jimi, měnit jejich velikost, ale ne některé z nich minimalizovat, což trochu ubírá výslednému dojmu.

Práce s textem je poměrně pohodlná a například s fontem Times New Roman není problém ani s českými znaky. Velikost vzdálenosti písmen od sebe či mezi řádky je možno lineárně nastavovat. Možné je nastavit také zarovnání. Výběr fontů je také poměrně bohatý. Souhrnně lze tedy říci, že práce s textem je na velmi vysoké úrovni.

Mezi další funkce patří obdélník, polygon či elipsa. Práce s nimi je podobná jako v jiných editorech. Snad jen vykreslování reálně velkého obrazce probíhá s určitým zpožděním (v řádu stovek milisekund), což může někomu působit problémy. Objektům můžete nastavovat zaoblené rohy či zvýrazněné hranice. Mezi další funkce patří barevný gradient, guma, tužka, kapátko nebo plechovka. Vše funguje právě tak, jak bychom očekávali. Snad jediné co si zaslouží obsáhlejší komentář je štětec. Ten má sice ke světové elitě daleko, přesto je zde na výběr z celé řady „hrotů“, velikost, průhlednost či náhodný směr. Pracuje se s ním dobře, snad až na již zmíněné zpoždění.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Štětec s bohatými možnostmi nastavení
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Práce s geometrickými objekty či barevným gradientem

Dále jsou v panelu nástrojů zastoupeny různé výběry oblastí (nechybí laso), nástroj pro výřez (jen obdélníkový), rotace a „volná transformace“. Poslední položka se mi nepodařila nijak aplikovat a tak nemohu říci, jak a zda vůbec funguje.

Pokud jde o efekty, nečeká nás ani zde žádné překvapení. K dispozici je běžný základ. Nechybí rozmazání, přidání šumu, doostření, efekt oblaka, inverze barev, zabarvení do určité barvy, převod do černobílé podoby atd. Některé efekty nabízejí možnosti nastavení, jiné nikoli. Celkově mi přijde potenciál filtrů nevyužit. Mohlo a mělo jich být více a s detailnějším nastavením. Něco lze pracně kompenzovat přes interakci vrstev, ale to je poněkud nepraktické řešení.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Oproti běžné činnosti aplikace je realizace efektů překvapivě svižná

Co si naopak zaslouží uznání a pozornost je paleta barev. Ta nabízí možnost práce v RGB, CMYK, HSV a pak v tvaru označeným #. Tedy každý si vybere co je mu libo.

Mám li celý projekt Splashup zhodnotit, pak je třeba říci, že je zde několik vysoce pozitivních prvků – práce s vrstvami, barvami, štětcem... Na druhou stranu vše stále působí trochu neohrabaným a nedotaženým dojmem. Nejedná se o nijak stabilní aplikaci, její rychlost není nijak závratná a při konstituci, kterou se dle tvůrců pyšní, bych očekával například násobně více efektů, lepší práci s výřezy a podobně.

Jedná se sice stále o betaverzi, ale oproti tomu, když jsem předloni pracoval s Fauxto jsem žádný velký posun směrem k lepšímu nezaznamenal. Spíše naopak. Ale tím netvrdím, že si nemůže aplikace najít své příznivce. Pokud hledáte něco, co by napodobilo instalovanou aplikaci, potřebujete pracovat s vrstvami a nechcete si zvykat na nové ovládání, pak možná po Splashup sáhnete.

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola, Testy


Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

** Hitem Instagramu posledních dní jsou umělecká selfíčka ** Stojí za nimi aplikace Lensa a engine Stable Diffusion ** Za selfíčka si samozřejmě zaplatíte, stojí to ale za to?

Martin Chroust
SelfieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

** Androidy dostanou „dárek“ pod stromeček ** Google si připravil drobné aktualizace svých aplikací ** A také jednu novou - užitečný Režim čtení, který umí předčítat nahlas

Martin Chroust
UpdateMobilní aplikace
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba