Sounds and Visions: Fotografův úvod do světa videa

28. července 2016
TWEET SDÍLET
Sounds and Visions: Fotografův úvod do světa videa
Chcete svým fotoaparátem natáčet video, a nevíte, jak na to? Přinášíme vám několik základních tipů, jak dosáhnout dobrých výsledků – rychle a jednoduše.

Ostření

Pro ostření platí totéž co pro nastavení expozičních parametrů. Autofokus fotoaparátu není primárně určen pro natáčení videa.

Kontinuální automatický režim ostření (AF-C), který byste logicky považovali za ideální pro zaznamenání pohybujícího se objektu, často ostří tam, kam nechcete, popřípadě stále přeostřuje a přitom halasí.

Zkušenější filmaři proto používají výhradně manuální ostření. Kromě toho, že jím lze dosáhnout různých tvůrčích efektů, třebas přeostřování z pozadí na popředí, z objektu na objekt, je v digitální éře ruční ostření navíc usnadněno nejrůznějšími pomůckami, jako je např. focus peaking.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Často diskutovaným tématem je zoomování ve videu. Pro některé je změna ohniskové vzdálenosti v rámci jednoho záběru naprostým tabu, a dokonce ji považují za prohřešek srovnatelný s natáčením videa na výšku. Pro jiné je zoomování běžnou praxí, při níž je pouze nutné myslet na to, že některé zoomy mají na různých ohniscích odlišnou světelnost. Aby se zamezilo změnám v expozici, je proto nezbytné nastavit clonu tak, aby její hodnota odpovídala hodnotě na nejdelším ohnisku

Stabilizace

Znalosti základů kompozice mohou být užitečné i ve videu, ovšem je třeba myslet na to, že objektem snímání je pohybující se objekt (tu rychleji, tu pomaleji). S touto „proměnnou“ je nutné počítat a nastudovat si, jak a kam v obraze se objekt pohybuje, resp. bude pohybovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klasickým začátečnickým přístupem je kopírování pohybu v záběru pohybem fotoaparátu v ruce. Zde je třeba si uvědomit, že při natáčení videa je potřeba udržet fotoaparát v klidu velmi dlouhou dobu. Moderní přístroje jsou sice vybaveny různě účinnými systémy stabilizace, ale ani ty nejsou zárukou neroztřeseného videa.

Sledování objektu s foťákem v ruce jednoduše může působit neuměle. Pokud chcete svým videozáznamům vtisknout punc profesionality, nezbyde vám nic jiného než si pořídit různé stabilizační pomůcky, např. steadicam nebo různé typy držáků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nejčastějším, potažmo prvním řešením bývá stativ vybavený video hlavou, která umožňuje plynulou změnu záběru v horizontálním (otáčení – panorámování) a vertikálním směru (náklon nahoru/dolů). Staticky umístěnému fotoaparátu je samozřejmě nutné přizpůsobit pohyb snímaného objektu, např. rozfázovat pohyb do několika samostatných záběrů a posléze je spojit v editoru.

Jestliže toužíte po delších záběrech, např. sledování vodorovného pohybu, existuje řada příslušenství, které zajistí plynulý, neroztřesený pohyb fotoaparátu, např. slidery (kolejnice s posuvným jezdcem) či fotovozíky dolly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk

Patří k nenápadným a často podceňovaným, leč podstatným složkám videa. Nekvalitní, nekonzistentní zvuk je ovšem velmi rušivým prvkem. Integrovaný mikrofon obvykle, i přes různé protivětrné filtry, k dobrému záznamu zvuku nestačí. Pro videoamatéra je tedy zásadní, je-li fotoaparát vybaven vstupem pro externí mikrofon a sluchátka.

Existuje několik typů přídavných mikrofonů sloužící různým účelům. Nejpoužívanější jsou směrové mikrofony, které se dělí do několika podskupin podle toho, z jakého směru snímají zvuk – např. kulové snímají zvuk rovnoměrně ze všech směrů, a naopak tzv. shotgun jsou citlivé hlavně na zvuk přicházející zepředu. Při použití externího mikrofonu venku je dobré použít protivětrnou ochranu v podobě tzv. deadcat (mrtvé kočky).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samostatnou a zásadní kapitolou při tvorbě videa je následná úprava záznamu v počítači, ale o tom někdy příště.

Témata článku: Fotoškola, Video, Rode

Určitě si přečtěte

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame