Souboj dvou Canonů: PowerShot A610 a A620 (dvojrecenze)

Souboj dvou Canonů: PowerShot A610 a A620 (dvojrecenze)

Nejeden výrobce uvádí na digitální trh ve stejný okamžik dva totožné přístroje se shodnou funkční základnou, jež se vyznačují různým rozlišením snímací soustavy. Tuto konstelaci mají také nejnovější PowerShoty od Canonu se signaturou A610 a A620.

Sedmimegapixelový Canon PowerShot A620 i jeho pětimegová varianta s nižším označením A610 patří díky svým vlastnostem do střední třídy digitálů.

 
Fotoaparáty od sebe pouhým okem nerozeznáte.
Mají shodné rozměry 104,8 × 66 × 49,1 mm i váhu 340 gramů (včetně čtyř akumulátorů a SD karty)
Max. velikost

Oba přístroje se díky vystouplému gripu dobře drží, na zadní stěně je dostatek prostoru pro umístění palce pravé ruky. Ukazováčkem můžete pohodlně ovládat zoomovací kolébku, v jejímž středu se nachází spoušť. Přezoomování z jednoho ohniska na druhé je rozčleněno do šesti kroků.

Na klasickém kruhovém ovladači umístěném na horní stěně přístroje naleznete ikonky všech dostupných expozičních režimů. Kromě tradiční plné automatiky, programové automatiky, clonové a časové priority je zde také uživatelský režim „C“. Zbylou polovinu zabírají ikonky scénických programů, speciálního režimu Mé barvy (tuba od tempery), režimu pro záznam videosekvencí a tvorbu panoramat.


Uživatelské „céčko“ není u těchto PowerShotů užito poprvé. Režimem disponoval například model PowerShot G6
Max. velikost Max. velikost

Boční pohledy dávají tušit, že fotoaparát pěkně sedne do ruky. Z pravé strany se nachází samostatný slot na paměťové médium SD/MMC
Max. velikost Max. velikost

Téměř dvě třetiny zadní části těla jsou zabrány dvoupalcovým LCD displejem. Ten je umístěn na kloubu, jenž umožňuje jak vyklopení do strany, tak i otáčení o 270 stupňů. Přestože jsou jeho antireflexní vrstvy dobré, jeho rozlišení by si ale s ohledem na konkurenci zasloužilo až dvojnásobnou hodnotu než 115 tisíc obrazových bodů. Na zadní stěnu se vešel i optický hledáček: zatímco však LCD pokrývá snímanou scénou stoprocentně, hledáček poskytuje mnohem menší výřez reality.


Čtyřsměrný ovladač je plně osazený, i když ikonky najdete jen ve směru nahoru/dolů
Max. velikost Max. velikost

Čtveřice AA akumulátorů (jsou součástí balení) se vkládá ze spodní strany
Max. velikost

Z konstrukčního hlediska nelze fotoaparátům nic vytknout, pokud tedy nepočítáme (střední třídu charakterizující) vlastnosti:

  • nedisponují možností připojení externího blesku
  • nemají úchyty u obou stran pro klasický popruh.

Na druhou stranu však umožňují nasazení optických předsádek i voděodolného pouzdra, toto příslušenství je ale volitelné.

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Oba fotoaparáty nezapřou rysy vyspělých přístrojů střední třídy. Není jim cizí ani jeden z dostupných expozičních režimů, disponují tedy plně automatickým módem, programovou automatikou, a pro pokročilé uživatele prioritou času, clony i plným manuálem. Jak bylo zmíněno v předchozí kapitole, na kruhovém voliči obou fotoaparátů se nachází také uživatelský režim C – ten se vám bude rozhodně hodit v případech, chcete-li si fixně zachovat nastavení pro fotografování v určitých – pro vás typických – podmínkách. Doplňkem pro (nejen) začátečníky je desítka přednastavených scénických programů.


Kapesním přístrojům od Canonu nechybí uživatelské nastavení teploty bílé barvy, stejně jako těmto dvěma PowerShotům
Max. velikost

Přístroje pracují se čtyřnásobným optickým zoomem, jehož rozsah zaujímá hodnoty 35–140 mm. Tento parametr je jistě dostačující nejen pro amatérské záběry, ale i pro pokročilejší požadavky na fotografie. Ani světelnost firemního objektivu Canon zoom lens F2,8–4,1 není zrovna špatnou hodnotou, ba naopak. Objektiv při našem testování prokázal výbornou zaostřovací schopnost nejen ve standardních světelných podmínkách, schopnost a pohotovost autofokusu se osvědčila i ve ztížených světelných situacích (mezi které můžeme v zimním období počítat již odpolední čas). Dobrým pomocníkem vám bude také silná přisvětlovací autofokusová lampa, již do chodu uvedete aktivací v Menu.


Na výběr jsou všechny dostupné způsoby měření expozice
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Důležitou funkcí, na kterou si brzy zvyknete a jistě ji hojně užijete, je možnost vlastního nastavení zaostřovacího bodu, a to v matici 11 × 21. Funkce se ukrývá pod víceúčelovým levým tlačítkem nad čtyřsměrným ovladačem. Námi testované PowerShoty jsou vybaveny CCD čipem s úhlopříčkou 1/1,8“, což je pro pětimegový A610 optimální velikost, pro sedmimegapixelový stroj ale standard. Jak jsme předpokládali, lépe si v úrovni hladiny šumu stojí A610: laboratorní grafy si můžete prohlédnout v následující kapitole.


Existuje řada situací, při kterých potřebujete korigovat sílu blesku.
Oba Canony to dovolují
Max. velikost

Zajímá vás, jakou výbavou jsou fotoaparáty připraveny do praxe? Můžeme potvrdit, že nejnovější PowerShoty rozhodně nejsou ochuzeny o nic podstatného. K základním nastavením samozřejmě patří korekce expozice, nastavení citlivosti ISO (v rozmezí ISO 50–400), vyvážení bílé včetně uživatelské kalibrace, rozlišení snímků, způsob měření expozice (poměrové, celoplošné, bodové), jak bylo řečeno výše také zaostřovací bod a pro kompaktní Canony tolik typická korekce blesku.


Ze scénických programů si můžete zvolit režim Pod vodou,
doporučujeme však nejdříve přístroj obalit podvodním pouzdrem (volitelné příslušenství)
Max. velikost

Oběma Canonům nechybí samozřejmě obrazové efekty, bez černobílého a sépiového podání simulujícího „zašlost“ fotografií by si někteří uživatelé svůj kompakt vůbec neuměli představit. Rozšířenou nabídku představují neutrální, saturované a rozostřené barvy. Za specialitku, kterou výrobce začal integrovat do všech nových digitálů řady PowerShot a IXUS, můžeme považovat režim Mé barvy, pro který je na kruhovém ovladači umístěna samostatná ikonka tuby od tempery. Pomocí tohoto režimu můžete třeba zaměňovat jednu barvu za jinou nebo nastavovat vlastní barevné tóny. Nespornou výhodou je fakt, že snímky vyfotografované s některým z efektů si můžete ukládat v originálním provedení.



Oba snímky jsou vždy vyfotografovány v režimu Mé barvy.
Vlevo původní záběr, vpravo upravená verze
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Další ukázky záměn barev jsme vám přinesli již v předchozím článku Jak fotí sedmimegový Canon PowerShot A620 (první foto). Pokud nestojíte jen o fotografování, radost vám udělá jistě i kvalitní videozáznam v rozlišení 640 × 480 obrazových bodů při frekvenci 30 sn./s.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde:

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Firemní objektiv Canon zoom lens vykázal u obou přístrojů jen mírnou sférickou vadu, výrazného poduškovitého ani soudkovitého zkreslení se rozhodně nemusíte obávat. Všimněte si na našich testovacích obrazcích, že oba PowerShoty mají velmi dobré rozlišení linek (lph): A610 samozřejmě ke svému pětimegapixelovému rozlišení nižší než A620. Ani jednomu z nich však nečiní problém kreslit i jemné detaily. Objektiv ale nedokáže proostřit snímanou scénu až do úplných okrajů, v samotných rozích se kresba vytrácí.


Zleva: snímek z PowerShotu A610, A620
Max. velikost Max. velikost

Optika sklízí pochvalu za eliminaci chromatické vady. U zřetelných přechodů světla a stínů se ani na širokém, ani na dlouhém ohnisku nevyskytují nepěkné barevné linky.



Zleva: snímek z PowerShotu A610, A620
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

V několika málo případech při testování zaváhala automatika vyvažování bílé, jako například na tomto snímku. Pracovat s předdefinovanými režimy (zde tedy zářivka) se rozhodně vyplatí.


Snímek z PowerShotu A610
Max. velikost

Některé fotografie jsou bohužel poznačeny silnější kompresí JPEG, a tak například jemnou strukturu látky v některé části snímku objektiv vykreslí dobře, v jiné ji „slije“ do jednoho celku (tento jev odhalíte při zobrazení 1:1)


Snímek z PowerShotu A620
Max. velikost

Graf šumu

Z uvedených grafů se můžete přesvědčit, že firmware Canonu PowerShot A610 si mnohem lépe poradil s hladinou šumu. Jasová složka šumu se u modelu A610 pohybuje v mnohem nižší sféře než u kolegy A620 a ještě při citlivosti ISO 200 je hladina šumu výborná. Počítat však musíte s tím, že se v obou případech výrazně rozchází modrý kanál RGB u nejvyššího nastavení ISO 400, v jehož důsledku vzniká nepříjemné barevné zrno.



Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Následující snímky ukazují reálnou hladinu šumu při nejvyšším nastavení ISO 400.


Zleva: snímek z PowerShotu A610, A620
Max. velikost Max. velikost

Fotoaparáty mají lehce odlišnou křivku senzitometrické charakteristiky, přičemž lépe vychází model A620, kterému podle našich laboratorních měření nejenže vychází větší dynamický rozsah, také křivka je posunuta více ke světlům. Tento model je tedy v běžných světelných situacích a při použití automatiky méně náchylný k tvorbě přepalů.


Max. velikost Max. velikost

Naměřili jsme

Můžeme konstatovat, že oba fotoaparáty jsou v porovnání se srovnatelnou konkurencí pohotovými přístroji. Za výbornou u digitálů střední třídy považujeme hodnotu pořízení prvního snímku od sepnutí přístroje do času 2,5 sekund, u snímku bez namáčknutí čas 0,4 sekundy, tyto parametry tedy modely splňují. U PowerShotu A620 jsme odhalili menší prodlevu při pořizování snímků s namáčknutou spouští, která se ještě prodloužila v nestandardních světelných podmínkách. Využijete-li u svého digitálu také sériové snímání, pak vás jistě bude zajímat lepší údaj u modelu A610.

Naměřili jsme - Canon PowerShot A610:

  • první snímek: 2,20 s
  • snímek bez namáčknutí: 0,23 s
  • snímek s namáčknutím: neměřitelné
  • ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 0,98 s
  • rychlost sériového snímání: 2,3 sn./s
  • max. počet snímků v sérii: neomezený

Naměřili jsme - Canon PowerShot A620:

  • první snímek: 2,13 s
  • snímek bez namáčknutí: 0,23 s
  • snímek s namáčknutím: 0,03 s
  • ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 1,10 s
  • rychlost sériového snímání: 1,7 sn./s
  • max. počet snímků v sérii: neomezený

Měřeno s paměťovou kartouSD Lexar Media 512 MB High-Speed 32×

Demosnímky (nalevo z A610, napravo z A620)

Z následujících standardně pořizovaných demosnímků se můžete přesvědčit o věrném barevném vyobrazení včetně pleťových odstínů, o které se zasluhuje firemní procesor DIGIC II.

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko


Max. velikost Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko


Max. velikost Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko


Max. velikost Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko


Max. velikost Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo


Max. velikost Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk


Max. velikost Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem


Max. velikost Max. velikost

Standardní scéna


Max. velikost Max. velikost

Makro exaktní


Max. velikost Max. velikost

Makro reálné


Max. velikost Max. velikost

Standardní zaostřovací vzdálenost


Max. velikost Max. velikost

Další demosnímky si můžete prohlédnout zde:

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Cílem našeho testu bylo zodpovězení otázky, zda dokáží digitální fotoaparáty s nižším rozlišením trumfnout zástupce s více pixely. Jednoznačná odpověď zní: ANO. Počet světlocitlivých buněk na snímači zdaleka není ten nejdůležitější ukazatel, podle kterého byste si měli vybírat nový model. Teoreticky sice můžete tisknout o něco větší fotografie ze sedmimegového než z pětimegapixelového přístroje, možná vám v tom ale z čistě estetických důvodů zabrání hladina šumu.

I přes tento fakt mají samozřejmě oba přístroje ambice stát se rovnocennými partnery jak zkušených fotografů, tak i začínajících amatérů, kteří se mohou chytit záchranného lana v podobě plné automatiky a několika scénických programů. Skutečná výtka směřuje pouze k nízkému rozlišení displeje, jenž má při své úhlopříčce 5,1 cm pouhých 115 tisíc pixelů. Musíme však konstatovat, že tato hodnota výrazně nepoznamenala práci s přístrojem, navíc ostatní parametry, jako např. antireflexní vrstvy, jsou dobré.

PowerShotem A610 a A620 vyplnil Canon velmi vhodně mezeru mezi vyšší „gé šestkou“ a menšími modely A510/A520. Maximálně funkčně vybavené fotoaparáty mají rychlý provoz, a umí komunikovat v českém jazyce, což může být – zejména pro starší generaci – rozhodující impuls. Za tento luxus si však musíte trochu připlatit, neboť cena je řádově o 2 tisíce korun vyšší oproti srovnatelným konkurenčním přístrojům.

Plusy:

  • české menu 
  • obrazová kvalita 
  • pohotové zaostřování 
  • hladina šumu (A610) 
  • výklopný a otočný displej 
  • možnost nasazení optických předsádek

Mínusy:

  • malé rozlišení displeje 
  • absence reálného histogramu 
  • cena

Cena:

  • Canon A610:  9 999 Kč vč. DPH
  • Canon A620:  11 999 Kč vč. DPH

Zdroj:

Canon, Praha
tel.: 225 280 111
www.canon.cz 

Určitě si přečtěte

Články odjinud