Sony ZV-E10 – nová vlogerská bezzrcadlovka řady Alpha

28. července 2021
TWEET SDÍLET

Sony představilo dalšího zástupce bezzrcadlovek Alpha, tentokrát s menším APS-C snímačem a navíc uzpůsobeným především pro záznam videa. Novinka s označením ZV-E10 tak vlastně v jednom těle kombinuje funkcionality a ergonomii z dříve uvedených modelů ZV-1 a A6100.

Výraznější změny se odehrály zejména v ergonomii, která je přizpůsobená (podobně jako u ZV-1) uživatelům z řad vlogerů a videotvůrců. Oproti dříve představenému kompaktu však nabídne ZV-E10 nejen větší snímač, ale zejména možnost výměny objektivů, použit je zde firemní bajonet Sony E.

Srdcem aparátu je CMOS snímač s rozlišením 24 Mpx, kterému sekunduje obrazový procesor Bionz X. Nabídka funkcí a možností pro natáčení a fotografování se zde odvíjí od toho, co nabízejí zmínění předchůdci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Patří mezi ně například speciality z modelu ZV-1 označované jako Background Defocus nebo Product Showcase Setting. První jmenovaná umožňuje přepínat mezi rozostřeným a ostrým pozadím a druhá usnadňuje kameře automaticky přeostřovat z obličeje na představovaný objekt.

V zásadě zvládnete takový postup i sami, nebude ale plně automatizovaný a rozhodně nebude mít cool název, jelikož se de facto bude jednat o změnu clony, respektive odemknutí sledování obličeje a posun roviny zaostření na předmět v popředí.

Upraven je zejména vnější design a rozmístění ovládacích prvků. Jelikož se jedná o model určený především vlogerům je zde použit výklopný a otočný displej pro kompozici a sledování scény, výrobce integroval také konektory pro připojení mikrofonu a sluchátek. Novinkou mezi ovladači je tlačítko pro aktivaci režimu vysokorychlostního snímání.

Video zvládne ZV-E10 v rozlišení 4K při 30 sn/s (vzniká resamplováním z 6K obrazu) a zmíněné vysokorychlostní snímání pro tvorbu slowmotion pak umí ve full HD při 120 sn/s. Podporováno je HDR video, S-Log 3 a samozřejmě možnost fotografování do RAWu.

Stabilizace je zde pouze elektronická (pokud jí není vybaven nasazený objektiv) a podle výrobce zajistí stabilní obraz i za chůze (proto zmíněný ořez ze 6K rozlišení). Po stránce audia se Sony chlubí použitím směrového třímembránového mikrofonu, k němuž je v balení také malá mrtvá kočka pro ochranu proti větru.

Na těle aparátu je také páčka zoomu, integrovaná jako okruží spouště, s jejíž pomocí je možné zoomovat až 8 rychlostmi u objektivů typu power zoom. Z volitelného příslušenství stojí za zmínku grip s integrovaným bezdrátovým ovládáním. Baterie by měla vydržet až 125 minut videozáznamu, respektive 440 fotografií.

Fotoaparát bude na trhu začátkem srpna samostatně za cenu 19 490 Kč, anebo v kitu s objektivem 16–50 mm PZ, kdy se ceny vyšplhá na 22 490 Kč.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Sony, Bezzrcadlovky na Heureka.cz