Sony World Photography Awards: vítězným snímkům opět vévodí ekologická témata

12. června 2020
TWEET SDÍLET

Letos bez ovací na londýnském galavečeru, doprovodné výstavy a s téměř dvouměsíčním zpožděním byli vyhlášeni vítězové třináctého ročníku profesionální soutěže Sony World Photography Awards společně s laureáty otevřené amatérské kategorie Open. Ceny byly virtuálně uděleny též mladým nadějným fotografům v kategoriích Student a Youth.

Tvůrčího klání se letos zúčastnili fotografové z 203 zemí s celkem 345 000 snímky. Řadu kategorií tak jako minulý rok opanovala ekologická témata týkající se klimatických změn a destruktivního působení člověka na zemský ekosystém. Důležitým hodnotícím kritériem však vedle zásadnosti obsahu zůstalo estetické působení snímku a neotřelé, technicky i formálně precizní uchopení tématu.

Od ostatních ročníků se ten letošní liší (kromě problémů způsobených pandemií koronaviru) také netradičním laureátem v kategorii Výjimečný přínos fotografii. Tento rok poprvé po třinácti letech existence soutěže si titul odnesl nikoli fotograf, nýbrž německý nakladatel Gerhard Steidl, který od roku 1996 vydává nejrůznější fotografické monografie – v současnosti se jedná o nejrozsáhlejší edici věnovanou současné fotografii.

Vítězové kromě prestižního titulu získali také finanční ocenění. Fotograf roku v profesionální soutěži byl odměněn částkou 25 000 dolarů, fotografie roku v otevřené soutěži svému autorovi vydělala 5 000 dolarů a vítěz ve studentské kategorii získal pro svou alma mater poukaz na fotografickou výbavu značky Sony v hodnotě 30 000 eur.

Komentovaný přehled vítězných fotografií si můžete prohlédnout v naši galerii, kompletní série jsou k vidění na stránkách soutěže.

Autorem snímku v náhledu je Pablo Albarenga, držitel titulu Fotograf roku.

 
 
 
 
 
 

Témata článku: Kultura, Soutěže, Sony, Fotografové