Sony útočí na poli fullframových zrcadlovek

10. září 2008
TWEET SDÍLET
Prozatím poslední model digitální zrcadlovky Sony nese označení A 900 a mezi ostatními vyčnívá velikostí snímače.

Sony A 900 je v pořadí již šestým modelem digitální zrcadlovky tohoto výrobce a aktuálně také nejvyšším modelem v modelové řadě Alfa. Poloprofesionální model A700 nyní dostal ještě vyspělejšího bratříčka, který je vybaven snímačem velikosti kinofilmového políčka s obřím rozlišením 24 Mpx. Fotoaparát Alfa A900 je tak v současnosti zrcadlovkou s největším rozlišením na světě, na druhé místo byl odsunut profesionální model Canon EOS 1Ds Mark III.

Alfa 900 se drží nastaveného designu a způsobu ovládání, jako tomu je u předchozího modelu A700, oproti němu se však výrazně zvětšila středová část, kde je uložen hranol pro přenos obrazu do hledáčku, ten má nyní dvojnásobnou velikost oproti zrcadlovce se snímačem velikosti APS-C.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Tělo zrcadlovky je vyrobeno z magnéziové slitiny s plastovým opláštěním, fotoaparát je odolný proti povětrnostním vlivům a prachu, samozřejmě v kombinaci s vhodným objektivem. Rozmístění ovládacích prvků j etaké velmi podobné jako u A700. Na levé horní straně je umístěn volič expozičních režimů s polohami P, A, S, M a 1, 2, 3 pro uložení vlastních nastavení. Na pravé straně pak najdete spoušť, dialogový volič a čtyři tlačítka přímého přístupu, vedle hranolu je umístěn čtvercový displej (podsvícený), který zobrazuje informace o nastaveném času, cloně, zbývajícím počtu snímků a informaci o aktivaci kompenzace expozice. Více informací na něm nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek 

Zadní straně dominuje velký třípalcový displej s vysokým rozlišením 922 000 obrazových bodů, obraz na displeji se podobně jako u staršího bratříčka natáčí v závislosti na poloze fotoaparátu. Vedle displeje najdete čtveřici tlačítek pro vstup do menu, změnu informací na displeji, mazání a vstup do režimu prohlížení. Pravá strana je vyhrazena křížovému voliči, přepínači stabilizace, volbě režimu měření a dvěma funkčním tlačítkům. V horní části najdete druhý dialogový volič, vlevo pak tradičně umístěný hlavní vypínač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | -

Hledáček nabídne 100% pokrytí snímané scény se zvětšením 0,74×, k dispozici je dioptrická korekce v rozmezí -3 až +1 D. těsně pod hledáčkem je umístěna dvojice senzorů, které zajišťují automatické zhasínání displeje při oddálení fotoaparátu od oka.

K fotoaparátu bude možní dokoupit bateriový grip, který je zároveň plnohodnotnu náhradou ovladačů na zadní straně a samozřejmě obsahuje i spoušť pro snímání ve vertikální poloze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Autofokus pracuje s devíti hlavními ostřícími body, které doplňuje desítka pomocných bodů, které pomáhají detekovat fotografovaný objekt. Obraz je zaznamenáván novým snímačem typu CMOS Exmor a následně zpracován dvojicí obrazových procesorů Bionz. Technologie Exmor provádí přímo ve snímači konverzi dat a dvoustupňovou redukci šumu. Snímač má velikost 35,9 × 24 mm při celkovém rozlišení 24,6 Mpx. Rozsah nastavitelných citlivostí je od ISO 100 až do ISO 6 400, standardní rozsah citlivostí je pak ISO 200 až ISO 3 200.

Dvojice procesorů Bionz pak zpracovává obraz spolu s aplikací algoritmů na odstranění šumu ještě před konverzí z RAW dat. Díky zdvojení obazového procesoru je také možné snímat sériove rychlostí pět snímků za sekundu při plném rozlišení 24,6 Mpx. Výrobce použil vylepšený systém stabilizace SteadShot Inside, který v kombinaci s kompatibilními objektivy dokáže prodloužit dobu expozice až o 4 EV. Novou funkcí je inteligentní náhled, který simuluje na displeji účinek nastavení vyvážení bílé, optimalizaci dynamického rozsahu a hodnoty expozice aniž by došlo k uložení snímku.

Klepněte pro větší obrázek 

Snímky se ukládají na paměťovou kartu CF, tradičně jek také k dispozici slot pro karty MemoryStick Duo. Li-Ion baterie má udávanou výdrž 880 snímků. Nabídka rozhraní je vcelku široká – USB, AV výstup, HDMI výstup, PC konektor a samozřejmě konektor pro síťový adaptér.

Dostupnost ani cena pro český trh zatím nebyla oznámena, podle zahranočních zdrojů by se však měl fotoaparát objevit na trhu v listopadu tohoto roku za cenu těsně pod 3 000 USD, cenu na českém trhu předpokládáme kolem 55 000 korun za tělo. Podle neoficiálních informací by koncová maloobchodní cena neměla překročit 60 000 korun.

Témata článku: Technika, Sony, První pohled


Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

** Mastodon nabírá nové duše. nahradí Twitter? ** Britové se potopili k roztrhanému Nord Streamu ** Máme nové předpony SI

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Vývojáři z polského studia Flying wild hog moc dobře vědí, že akční adventury umí. Podaří se jim výpravou po divokém západě navázat na úspěch jejich předešlého díla Shadow Warrior 3? Musím přiznat, že odpověď nemůže být úplně jednoznačná.

Michal Drmla
Evil WestRecenzePC
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání