Sony to rád velké: dva foťáky s třípalcovým displejem

19. září 2006
TWEET SDÍLET
Sony to rád velké: dva foťáky s třípalcovým displejem
Veletrh Photokina ještě nezačal a výrobci již s předstihem zveřejňují fotogalerie a technické parametry nových kousků pro podzimní a vánoční trh. Sony uvádí dva „české“ digitály s dotykovými displeji a obří 3" úhlopříčkou, oba dostupné od října.

Sony Cyber-shot N2

Dalo se očekávat, že Sony nenechá loni založenou „enkovou“ řadu vyvanout v zapomnění. Přesně po roce firma vypustila informace o nástupci Cyber-shotu N1 (recenzi si můžete přečíst zde), jak jinak než s označením N2. V případě tohoto upgradu však mnoho viditelných ani interních změn provedeno nebylo. Na kovem opláštěném těle se pouze vystřídal nápis 8,1 Mpx za 10,1 Mpx.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ačkoliv se může zdát, že hladké tělo není v ruce příliš pohodlné, testování předchozího modelu tuto domněnku nepotvrdilo

Ani zadní stěna neprošla inovacemi: velkému 3“ displeji s vynikajícím rozlišením 230 tisíc pixelů, přes který jsou dostupné všechny funkce, sekunduje pouze minimum ovládacích tlačítek. Předpokládáme, že bude stejně perfektně čitelný jako tomu bylo u předchůdce.

Fotoaparát opět pracuje se Super HAD CCD snímačem o úhlopříčce 1/1,7“, což je pouze minimální zvětšení oproti 1/1,8“ u „en jedničky“. K dispozici má trojnásobnou optiku Carl Zeis v rozpětí 38–114 mm, se světelností F2,8–5,4. Podle dosavadních informací je přístroj opět vybaven osmi scénickými módy, programovou automatikou a plným manuálem, ovšem režim priority clony a času v něm nenajdete.

Funkční výbavu má fotoaparát na třídu kompaktů výbornou, nechybí mu reálný ani náhledový histogram či možnost vlastních úprav ostrosti, kontrastu i saturace. Za pikantnost považujeme, tak jako u Cyber-shotu N1, ruční volbu zaostřovacího bodu přímo na displeji.

Také nyní si můžete zábavu s digitálem okořenit – při přehrávání snímků lze spustit přednastavený hudební doprovod v několika stylech, pomocí dodávaného softwaru Picture Package můžete do fotoaparátu dopravit také hudbu vlastní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U obou modelů najdete na pravém boku přepínač pro režim fotografování, natáčení videosekvencí a prohlížení dat

Fotoaparát nově umožňuje manuální nastavení citlivosti až do ISO 1 600, jsme tedy zvědavi, jak se firmware vypořádá s hladinou šumu, která byla u předchůdce značná již při ISO 400 a ISO 800. Tisková zpráva slibuje vysoký výkon Li-Ion akumulátoru i velice rychlý provoz fotoaparátu, jistě to tedy budou parametry stejně výborné jako u Cyber-shotu N1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Součástí balení obou přístrojů je stylus, pokaždé však v jiném vyhotovení. Pero umožňuje snazší malbu a provedení popisek k fotografiím

K fotoaparátu si můžete dokoupit černé kožené pouzdro, dokovací stanici nebo podvodní pouzdro použitelné do hloubky až 40 metrů.

U loňského modelu byla v době uvedení na trh nastavena oficiální pořizovací cena téměř 15 tisíc korun, u Cyber-shotu N2 se již nešplhá tak závratně vysoko. Uvidíme, zda bude obrazová kvalita odpovídat poměru cena/výkon.

Základní technické údaje:

 • snímací prvek: Super HAD CCD 1/1,7", 10,1 Mpx
 • objektiv: 38–114 mm, F2,8–5,4
 • LCD displej: 3" (7,6 cm), 230 000 obrazových bodů
 • citlivost ISO: auto, 64, 100, 200, 400, 800, 1 600
 • podpora PictBridge
 • paměťové médium: MS Duo/MS PRO Duo, interní 25 MB
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
 • rozměry 96,7 × 61,1 × 22,7 mm
 • hmotnost 185 gramů
 • výrobcem předpokládaná cena: 12 000 Kč
 • k dostání: říjen

Sony Cyber-shot T50

Expoziční automat Cyber-shot T50 navazuje na letos v dubnu uvedený Cyber-shot T30. Ani v tomto případě nedoznal štíhlý kovem opláštěný fotoaparát nijakých závratných změn oproti předchůdci. Ovšem pouze ze přední strany. Charakteristickým znakem stylových digitálů je vícebarevné podání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva Cyber-shot T50, Cyber-shot T30

Přístroj je sice opět osazen třípalcovým displejem, novinka však spočívá v jeho dotykovém provedení. Díky této vlastnosti se přeskupila celá zadní stěna, a to ve prospěch uvolnění místa pro palec pravé ruky. Její design je nyní velmi podobný Cyber-shotu N1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na horní stěně zůstal zachován přepínač mezi režimy, čtyřsměrný kruhový ovladač však již není potřebný

Výrobce svěřil Cyber-shotu T50 stejnou zapouzdřenou optiku jako jeho předchůdci: objektiv Carl-Zeis s trojnásobným zoomem a nepříliš dobrou světelností F3,5–4,3. Kupodivu nenavýšil ani počet světlocitlivých buněk na Super HAD CCD snímači, kterých je opět 7 milionů. I v tomto případě by jako lék na šum měla zapracovat firemní technologie Clear RAW NR.

Výbava fotoaparátu není ani v případě tohoto stylového kompaktu zanedbatelná. Fotoaparát disponuje optickým obrazovým stabilizátorem Super SteadyShot, který eliminuje chvění přístroje při stisku spouště. Na druhou stranu je stejně jako u předchůdce možné manuálně nastavit citlivost až ISO 1000, což také napomáhá k redukci rozmazaných snímků.

Stejně jako u Cyber-shotu N1/N2 můžete také nyní vybírat vlastní zaostřovací bod přímo na displeji, shodnou vlastností je i možnost spuštění hudbou podbarveného slideshow. Novinka není ochuzena ani o širokoúhlý režim 16:9, kterým disponoval již předchůdce. Fotoaparát by měl mít velice rychlý provoz, což je výsada kompaktů Sony.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládání fotoaparátu pomocí poklepu prstem si není možné nezamilovat

K fotoaparátu si můžete dokoupit černé ochranné pouzdro z pravé kůže.

Základní technické údaje:

 • snímací prvek: Super HAD CCD 1/2,5", 7,2 Mpx
 • objektiv: 38–114 mm, F3,5–4,3
 • LCD displej: 3" (7,6 cm), 230 000 obrazových bodů
 • citlivost ISO: auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1 000
 • podpora PictBridge
 • paměťové médium: MS Duo/MS PRO Duo, interní 56 MB
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
 • rozměry 95 × 56,5 × 23,4 mm
 • hmotnost 130 gramů
 • výrobcem předpokládaná cena: 13 000 Kč
 • k dostání: říjen

Témata článku: Technika, První pohled, Sony

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Petr Březina
Technika
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola