Největší a nejdražší SLT fotoaparát ukrývá fullframe snímač zabalený do odolného těla s ovládáním v profesionálním stylu. Směle útočí na konkurenci v podobě Canonu EOS 5D MkIII a Nikonu D800.
Fullframe přístroje nebývají levné. Bezesporu to platí i pro Sony SLT-A99, za který zaplatíte více než 70 000 Kč. Cenou se ovšem neliší od konkurence – hlavním rozdílem je využití elektronického hledáčku. Ten samozřejmě přináší výhody i nevýhody.
Komponujte elektronicky
Tělo přístroje je vyrobeno z hořčíkové slitiny a poskytuje zvýšenou odolnost proti prachu a stříkající vodě. Jeho hmotnost je 812 g při rozměrech 147 × 111 × 78 mm, je tedy o kousíček menší a lehčí než zrcadlovková konkurence. SLT v názvu znamená, že uvnitř přístroje je polopropustné nesklopné zrcátko, které odráží část (asi jednu třetinu) světla na senzor autofokusu. Ten tak může být v činnosti dokonce i v okamžiku expozice. Podstatná část světla prochází zrcátkem dále na snímač, ze kterého se obraz elektronickou cestou přenáší do hledáčku nebo na displej.

Velikostí se tělo A99 směle měří s poloprofi modely konkurence
Hledáček je typu OLED, má 2 359 000 obrazových bodů. Poskytuje velký a jemný obraz použitelný i pro kontrolu automatického zaostření (pro přesné manuální ostření si samozřejmě můžete ještě nechat přiblížit střed záběru). Elektronický hledáček je schopen zobrazit reálný histogram i umělý horizont.
Alternativně lze záběr komponovat na výklopném a otočném displeji – jeho polohu můžete nastavit v opravdu širokém rozmezí. Jeho rozlišení je 1 229 000 bodů. Díky SLT principu zůstává i při komponování na displeji v činnosti autofokus s detekcí fáze, ostření je tedy stejně kvalitní a stejně rychlé při využití hledáčku i displeje.

Možnosti vyklopení displeje jsou bohaté, není problém fotit či natáčet sám sebe
Přepínání mezi displejem a hledáčkem je možné jak ručně, tak automaticky (pomocí senzoru, který rozpozná přiblížení oka k hledáčku). Snímací čip nabízí rozlišení 24 Mpx, je doplněn o stabilizaci obrazu.
Autofokus s omezením
Tělo je vybaveno dostatečně dlouhým gripem, na který i větší ruka poskládá všechny prsty. Na můj vkus by ale pro dokonalé držení mohl být grip o trochu širší. Paměťové sloty nabízejí místo pro dvě karty typu SD/SDHC/SDXC.
Výčet ovládacích prvků můžeme začít u voliče režimů, který se nachází vlevo od hledáčku na horní straně přístroje. Najdete na něm sestavu klasických režimů P, A, S, M, dále polohy pro scénické režimy, panoramatický režim, snímání videa, tři polohy jsou vyhrazeny pro uložení uživatelského nastavení přístroje.

Rozložení ovládacích prvků na horní straně těla
Vpravo od hledáčku je na horní straně spoušť s hlavním vypínačem, v její blízkosti a v dobrém dosahu ukazováčku pak tlačítka pro nastavení citlivosti (v rozsahu ISO 100–25 600) a korekci expozice. O kousek dál najdete samostatná tlačítka pro vyvážení bílé a přepínání sériového snímání. Přístroj je vybaven dvěma otočnými voliči, najdete je na obvyklých místech vpředu a vzadu u horního okraje fotoaparátu v dosahu ukazováčku a palce.
Rozmístění ovládacích prvků vedle displeje
Nejvíce ovládacích prvků je soustředěno na zadní straně vpravo od displeje. Neobvyklou funkci mají další dvě tlačítka – jedno slouží pro „elektronický zoom“, tedy vlastně přepnutí na crop faktor 1,3 nebo 2 (do formátu JPEG se zaznamená jen výřez z celé plochy snímače). Tlačítko AF RANGE pak slouží pro omezení rozsahu autofokusu, který pak ostří třeba jen od 5 do 10 metrů, což může pomoci jeho rychlosti a zabránit zbytečnému přeostřování.
O kolečko víc
Funkci většiny tlačítek lze v menu změnit. Žádnému ale nelze přiřadit aktivaci či deaktivaci stabilizace obrazu, to lze udělat jen přes zjednodušené menu dostupné pod tlačítkem Fn. Další možností samozřejmě je uložit si snímací režimy se stabilizací a bez stabilizace do paměťových pozic na hlavním voliči.
Samostatný otočný volič režimů autofokusu
Neobvyklý je otočný volič na přední straně v místě, kde byste čekali páčku přepínače autofokusu. On to vlastně přepínač autofokusu je – můžete jej stisknout a poté otáčením přepínat mezi režimy AF-S, AF-C, AF-D a manuálním ostřením. Dlouhým stiskem je pak možné přepnout na některou z dalších funkcí tohoto ovladače, například výběr mezi automatickým a ručním určením zaostřovacích bodů.