Sony rozšiřuje řadu objektivů G Master o světelný širokáč FE 12–24 mm F2,8 GM

9. července 2020
TWEET SDÍLET

Sony představilo další objektiv z řady G Master, která je oceňovaná zejména pro svoji obrazovou kvalitu. Širokoúhlý objektiv má rozsah ohnisek 12–24 mm a stálou světelnost F2,8 – podle výrobce se jedná o nejvíce širokoúhlý objektiv s danou světelností na světě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Objektiv samotný je (stejně jako jeho sourozenci řady G Master) utěsněný proti prachu a vlhkosti, že se jedná o bytelný kousek dokládá i hmotnost 847 gramů a velikost 97,6 × 137 mm. Vzhledem k nejkratší ohniskové vzdálenosti a nutnosti použít velký přední člen, je zde možnost použití pouze gelových filtrů na straně s bajonetem – Sony dodává šablonu pro uživatelské uzpůsobení tvaru stávajících filtrů svépomocí.

Optická konstrukce zahrnuje 17 prvků ve 14 skupinách, součástí jsou tři XA asférické členy, jedna standardní asférická čočky, dvě Super ED čočky a jedna ED čočka – vše použito za účele minimalizace optických vad, zejména pak chromatické aberace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přední čočka má nanesené firemní ochranné vrstvy Nano AR Coating II, které mají eliminovat závoje a odlesky, fluorová vrstva pak zabraňuje ulpívání nečistot, vody a otisků prstů. Clona je složena z devíti lamel a pracuje v rozsahu F2,8–F22, nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 28 cm, což znamená zvětšení 0,14×. 

Ostření je v režii čtyř lineárních XD motorů, které pohybují dvojicí ostřicích skupin v objektivu – systém ostření je interní, takže objektiv nemění při používání svoji délku. Cena objektivu je stanovena na 85 499 Kč

Témata článku: Technika, Objektivy, Širokoúhlé objektivy, Sony

Určitě si přečtěte

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

35 Petr Březina