Sony rozšířilo nabídku objektivů o FE 14 mm F1,8 GM a ukazuje odolnost dronu Airpeak

22. dubna 2021
TWEET SDÍLET

Další objektiv pro plnoformátové bezzrcadlovky řady A uvedla v tomto týdnu společnost Sony. Novinka má velmi široké ohnisko 14 mm, což v praxi znamená úhel záběru kolem 100°, které je doplněno velmi dobrou světelností F1,8.

Klepněte pro větší obrázek

Optická skladba čítá 14 čoček v 11 skupinách, přičemž výrobce použil také jeden asférický a jeden extra-asférický člen. Pro eliminaci chromatické vady jsou použity další dvě čočky z ED a super ED skla. Povrch čoček je ošetřen vrstvami Nano AR pro minimalizaci odlesků a závoje.

Ostření zajišťuje dvojice lineárních motorů, které zvládnou zaostřit od 25 cm. Clona je zde použita devítilamelová a pracuje v rozsahu F1,8 až F16. Přímo na těle objektivu je vedle ostřicího prstence také clonový kroužek, který umí pracovat v klikacím i tichém režimu. Mimo tohoto přepínače je na tubusu také tlačítko pro volbu typu ostření a programovatelné tlačítko, sloužící primárně k uzamčení zaostření.

Objektiv samotný je konstruován jako utěsněný proti prachu a vodě, nečistoty odpuzuje také fluorinová ochranná vrstva na vstupní čočce objektivu. Jelikož je tato vypouklá, je možné používat pouze malé filtry, které se umisťují do držáku na straně s bajonetem. Zajímavé je, že hmotnost objektivu je méně než poloviční 460 gramů) ve srovnání s parametry shodným objektivem Sigma 14 mm F1,8 DG HSM Art (1170 gramů). Na trhu bude objektiv v květnu letošního roku, doporučená cena je 1600 USD.

Airpeak drží stabilitu i v silném větru

První informace o fotografické dronu Sony Airpeak se objevily již před šesti měsíci a začátkem letošního roku Sony ukázala finální podobu dronu, který byl doplněn bezzrcadlovkou Sony.

Nyní se objevilo další zajímavé video, v němž se dron Airpeak podrobil testu stability ve větrném tunelu a bez problémů obstál až do rychlosti 19,5 m/s, kdy došlo k nechtěnému pohybu.

To je velice dobrý výsledek, zvláště při porovnání s konkurencí od DJI, kdy má profesionální model Matrice 600 Pro odolnost proti větru do 8 m/s a nedávno představený Air S2 odolá vetru 8,5–10,5 m/s, tedy stále takřka poloviční rychlost než u Airpeaku.

Témata článku: Objektivy, Technika, Sony, dron, Objektivy na Heureka.cz