Sony NEX-5R – bavte se dobře

7. prosince 2012
TWEET SDÍLET
Potřebujete být při focení pohotoví a většinou nic na fotoaparátu nechcete nastavovat? Uvažujete o fotoaparátu z kategorie nezrcadlovek? Co takhle Sony NEX?

Sony NEX patří mezi fotoaparáty bez zrcátka, které mají uvnitř snímač velikosti APS-C, tedy stejný jako amatérské a poloamatérské zrcadlovky. Tím je zajištěna výborná obrazová kvalita, a to i při vyšších citlivostech, jak se můžete přesvědčit na ukázkových snímcích.

Navíc jako u zrcadlovek dosáhnete příjemné menší hloubky ostrosti, což u klasického kompaktního fotoaparátu není snadné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Technické specifikace Sony NEX-5R

 • snímač: 16,1 Mpx, APS-C CMOS
 • crop faktor: 1,5×
 • maximální rozlišení snímků: 4912 × 3264
 • videosekvence: Full HD, 1 920 × 1 080 px při snímkovací frekvenci 60p, 60 i, 24p v AVCHD, ve formátu MP4 1 440 × 1080 px a 30p, stereo zvuk
 • rozsah citlivostí: ISO 100–25 600
 • paměťové karty: SD, SDHC, SDXC
 • displej: LCD, úhlopříčka 7,5 cm, 921 600 px, dotykové ovládání
 • udávaná výdrž baterie: 330 snímků
 • rozměry těla/váha: 111 × 59 × 39 mm / 276 g s paměťovou kartou a baterií
 • zajímavé funkce: HDR, Sweep Panorama.
 • zajímavé nové vlastnosti: podpora wi-fi, rozhraní DLNA pro připojení externích zařízení (telefon, TV, notebook atd.)
 • cena v setu s objektivem Sony 18-55 mm F3,5-5,6: 18 990 Kč
 • fotoaparát je dodáván s malým bleskem se směrným číslem 7

Sony NEX-5R je sedmý model řady nezrcadlovek NEX a v „pětkové“ řadě již třetí v pořadí. Můžete se setkat s modelem NEX-5 (z roku 2010) nebo 5N. Novinka 5R je rozšířena oproti 5N o několik funkcí. Snímač je sice stejný – 16 Mpx CMOS APS-C velikosti, ale přibyla v něm nově schopnost fázové detekce světla, což však zatím jen mírně zrychluje ostření při natáčení videa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Další novinkou je přítomností wi-fi rozhraní, mírným vylepšením Full HD video se stereozvukem a možnost vyklápět displej o 180° nahoru tak, aby mohl fotograf fotit sám sebe.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát obsahuje v základním balení odpojitelný externí blesk

Stejně jako předchozí Sony NEX-5N umožňuje fotografovat i v pokročilých poloautomatických režimech či plném manuálu, nechybí tedy klasické režimy A, S, P, M. Fotoaparát však nemá klasické ovládací kolečko režimů, takže přístup k režimům a funkcím je zpočátku zdlouhavější, po krátkém používání si na ovládání navyknete.

Klepněte pro větší obrázek
Dotykové ovládání displeje není jen pro zábavu, ale největší výhodu přináší v podobě možnosti výběru ostřícího bodu dotykem na displeji

Obchody nabízí Sony NEX-5R v různých setech. My jsme získali krom standardního kitu se základním zoomem 18-55 mm F3,5-5,6, také objektiv Carl Zeiss 16-80 mm F3,5-4,5 a velmi světelné pevné sklo Carl Zeiss 85 mm F1,4 ZA. Nasazení jmenovaných objektivů Carl Zeiss na Sony NEX-5R bylo možné díky adaptéru pro nasazení objektivů s bajonetem A (Sony Alpha).

Klepněte pro větší obrázek
Sony NEX-5R využívá 16 Mpx snímač typu CMOS velikosi APS-C

Adaptér LA-EA2 má uvnitř nesklopné poloprůsvitné zrcátko, stejně jako mají zrcadlovky Sony, a díky vestavěnému AF senzoru pro fázové ostření má být ostření poměrně rychlé. Avizované ostření s adaptérem vás rychlostí zcela neoslní, ale je naprosto funkční i v kontinuálním režimu při natáčení videa, i když někdy docela hlučné, hlučnost však přikládám především objektivům.

Klepněte pro větší obrázek 
S nasazeným bleskem odpadá výhoda vyklopit displej úplně nahoru

Pokud jste majiteli kvalitních objektivů, které máte k zrcadlovkám Minolta nebo nyní k Sony, adaptér se vám rozhodně vyplatí. Funkčnost je naprosto bezproblémová.

Adaptér LA-EA2:

 • Souvislé ostření pro videozáznam
 • 15bodové fázové zaostřování s 3 křížovými snímači
 • Kompatibilní s objektivy s bajonetem A
 • Přibližná hmotnost 200 g
 • Cena:8 490 Kč
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Druhá verze adaptéru pro použití dalších objektivů.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Adaptér s označením LA-EA2 umožňuje majitelům objektivů pro Sony Alpha používat například stávající výbavu objektivů např. od Carl Zeiss.

Ovládání

Hybridní fotoaparát spojující výhody většího APS-C snímače a menších rozměrů těla může být ideální pro majitele Sony Alpha zrcadlovek, kteří pro některé příležitosti potřebují především malou a skladnou fotovýbavu.

Tento fotoaparát spíš doporučíme pro ty z vás, kteří nepotřebují neustále nastavovat parametry a svoji důvěru vkládají automatickým režimům focení. Bohužel i přes možnou kombinaci ovládání novým ovládacím kolečkem a dotykové ovládání fotoaparátu či nové funkční Fn tlačítko zůstává nastavování parametrů zdlouhavější.

U Sony jsem si na ovládání zvykla snadněji, než u jiných modelů nezrcadlovek, ale přesto pro mne ovládání s minimem tlačítek znamená velký handicap. Znám ale plno nadšených fotografů rodin a dovolených, kteří stejně častěji využívají automat a nic nastavovat nechtějí, takže pro ně je zmíněný handicap spíše výhodou.

Jedna z nevýhod nezrcadlovek včetně těch od Sony je absence hledáčku. Displej vás však potěší výborným rozlišením a kontrastem i barvami. Obraz je ostrý, jemný a viditelný i venku na slunci. Pokud byste hledáček chtěli aspoň zkusit, je možnost jej dokoupit a připojit do konektoru blesku.

Pokud jste zvyklí na komponování přes hledáček, řešení existuje a jmenuje se FDA-EV1S.Tento externí elektronický hledáček zapojujete do speciálního konektoru na horní straně těla. Bohužel se tím ale hned vylučuje použití blesku, pro který je určen ten stejný konektor.

Jeho cena je navíc velmi vysoká, kolem 8 000 Kč. Obdobná situace nastává, pokud chcete používat externí mikrofon při natáčení videa. ECM-SST1, který se prodává za cenu kolem 2 790 Kč, je připojitelný do stejné patice příslušenství.

Témata článku: Testy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Sony, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz