Sony NEX-5 a NEX-3: nové digitální fotoaparáty s výměnnými objektivy

Japonská společnost Sony představila svůj první systém s výměnnými objektivy bez zrcadla, NEX-5 a NEX-3. Obě těla budou mít APS HD CMOS senzor Exmor s rozlišením 14,2 Mpix, 25 bodový systém ostření, 49 segmentové měření. Hledáček přístroje mít nebudou, jen 3 palcový LCD panel s rozlišením 921 000 bodů. Oba fotoaparáty budou zvládat sériové focení až 7 snímků za sekundu v plném rozlišení. Těla jsou vybavena novým bajonetem E, pro stávající objektivy je nutno použít adaptér LA-EA1, nebude tak fungovat automatické ostření.

Fotoaparáty nebudou vybaveny bleskem, dodávaný blesk se bude montovat přes terminál pro příslušenství, klasické sáňky pro blesk zde nenajdete. Rozdíl má být v záznamu videa. Zatímco typ NEX-3 zachycuje HD video se stereo zvukem a komprimuje ho do formátu MPEG4 a rozlišení 720p (vhodný pro ukládání na PC a upload na web), NEX-5 používá formát AVCHD s rozlišením 1080i.

Dodávané objektivy budou tři. Klasické pevné širokoúhlé sklo s ohniskem 16 mm/F 2,8, dále zoomy 18-55mm/F 3,5 až 5,6 a 18-200 mm/F 3,5 až 6,3, přičemž oba budou vybaveny stabilizátorem obrazu Optical SteadyShot.

Předběžná cena za tělo se čeká kolem 250/350 Euro, s pevným objektivem 16 mm/F 2,8 pak 500/640 Euro. Přístroje NEX-5 i NEX-3 budou v prodeji během léta 2010, zároveň se v létě čeká nový firmware, který umožní zhotovovat 3D panoramatické snímky.

Video na konci zprávy vám pak přiblíží předpokládané využití této novinky.

NEX-3_41.jpg NEX-3_9.jpg
NEX-5_12.jpg NEX-5_13.jpg


Tisková zpráva

Digitální zrcadlovky, které vám svojí váhou neutrhnou rameno

Sony představuje kompaktní a snadno použitelné přístroje NEX-5 a NEX-3 s výměnnými objektivy a možností natáčet kvalitní HD video

  • Nejmenší a nejlehčí foto-video aparáty na světě1 s výměnnými objektivy (NEX-5)
  • NEX-5 jsou vybaveny a přizpůsobeny pro záznam HD videa (1080i) se stereo zvukem s tichým a rychlým automatickým ostřením
  • Nabízejí vysoce kvalitní obrazový výstup srovnatelný s digitálními zrcadlovkami
  • Mají rozlišení 14,2 MPix a snímky zaznamenávají na APS HD CMOS senzor Exmor™
  • Nový programový průvodce Help Menu a tipy na fotografování urychlují ovládání a umožňují plně využít možností fotoaparátu
  • Bajonetový E systém pro upevnění objektivů je s pomocí adaptéru kompatibilní s objektivy pro digitální zrcadlovky řady Sony Alpha
  • Oba přístroje nabízejí funkci Sweep Panorama 3D2

Fotografové si nyní mohou užívat skvělé obrazové kvality a rychlých reakcí, na které byli zvyklí jen u digitálních zrcadlovek, i u nových kompaktních a snadno ovladatelných přístrojů od Sony.

Foto-video aparáty NEX-5 a NEX-3 rozšiřují rodinu digitálních zrcadlovek Sony. Podobně jako ony nabízejí možnost využívat výměnné objektivy, avšak těží z kompaktního designu, takže se snadno vejdou do kapsy nebo kabelky. Tato miniaturizace byla docílena vyjmutím zrcátka z těla přístrojů a použitím digitálního hledáčku, díky čemuž se u typu NEX-5 snížila tloušťka těla v nejtenčím místě na pouhých 24,2 mm (nezahrnuje grip a závit) a u NEX-3 na 25,4 mm (nezahrnuje grip a závit)! To je odlité z abnormálně lehké magnéziové slitiny, čímž Sony vyrobilo nejmenší a nejlehčí digitální fotoaparát s výměnnými objektivy na světě. 1

Srdcem obou přístrojů je nově vyvinutý čip Exmor™ APS HD CMOS s rozlišením 14,2 Mpix. Je daleko větší než senzory u běžných kompaktních fotoaparátů takže s ním lze bez digitálního šumu zachycovat i situace, na které by si troufli jen majitelé poloprofi a profi digitálních zrcadlovek.

Kvalita fotografií i videa je dále podpořena nadupaným procesorem BIONZ, který se stará o rychlé reakce přístroje ať už při stisku spouště nebo při použití autofokusu. Oba dva typy nových přístrojů dokáží zaznamenati briskně se pohybující předměty a to sérií až sedmi fotografií v plném rozlišení za vteřinu (platí pro ostřicí programy AF/AE od prvního zaznamenaného snímku).

Nové snadno pochopitelné menu zajišťuje, že se k širokému záběru funkcí přístrojů NEX-5 i NEX-3 dostane stejně rychle jak úplný začátečník tak odborněji zaměřený fotoamatér. Kombinace clony a času v jednotlivých programech a další parametry záznamu snímku se snadno nastavují přes intuitivní ovládací kolečko a dvě softwarová tlačítka. Otáčením programového kolečka se - například - mění hloubka ostrosti, kterou lze sledovat na LCD3 displeji při zapnutém Live View, takže máte kontrolu ostrosti popředí a pozadí snímku například při fotografování portrétu. Pro začátečníky se navíc na LCD displeji objevují tipy na snímání jednotlivých scén a vysvětlivky fotografických pojmů.

Nastavení fotoaparátů a zachycené snímky se zobrazují na jasném, 7,5 cm velkém Xtra Fine LCD s technologii TruBlack, který lze natáčet vzhůru a dolů tak, aby byl čitelný z jakékoli pozice při fotografování. Tentýž displej má zabudovanou autofunkci jasu, takže se sám nastavuje na nejlepší hodnoty a to i venku na přímém světle. Technologie TruBlack se stará o co nejživější podání snímku a nastavení záběru při vysokém kontrastu.

Možnost používat celou škálu různých výměnných objektivů, včetně řady skel s E typem bajonetů logicky rozšiřuje kreativní možnosti fotografování.Pro každodenní záběry se nejvíce hodí „širokáč“ E 16 mm světelnosti F 2,8 (SEL16F28), který vystupuje minimálně z těla přístroje a klidně ho tak můžete schovat třeba do kapsy u kabátu. Jeho už tak téměř panoramatický záběr lze pak rozšířit pomocí širokých konventorů (čili rybí oko) VCL-ECU1 a VCL-ECF1, které zaručují dokonalou kresbu, přestože se stále jedná o miniaturní elegantní skla.

Další z objektivů, je typ E 18-55mm se světelností F/3,5 až 5,6 (SEL1855). Svým ohniskem je ideálním společníkem na cesty a navíc v sobě obsahuje stabilizaci typu Optical SteadyShot.

Přístroje NEX-5 a NEX-3 budou nabízeny v setech buď s jedním z těchto objektivů, případně s oběma, čímž se v podstatě pokryjí nejžádanější ohniskové vzdálenosti.

Jako další možnost lze zařadit do kitu u přístroje NEX-5 zoomový objektiv E 18-200 mm světelnosti F/3,5 až 6,3 (SEL18200), který přináší uživateli 11x násobné přiblížení a samozřejmě je vybaven stabilizací Optical SteadyShot s “Active Mode” pro plynulé nahrávání.

K dispozici je též bajonetový adaptér LA-EA1, s jehož pomocí lze nasazovat
a používat na nových typech foto-video přístrojů řadu 30 skel a telekonventorů určených pro digitální zrcadlovky Sony ALPHA. U předchozích typů objektivů s A závitem funguje i nadále vše,
s výjimkou AF zaostřování. NEX-5 i NEX-3 jsou jako první přístroje vybaveny a přizpůsobeny pro záznam HD videa 1080i, které se začíná natáčet po stisku zvlášť k tomu určeného tlačítka.

Zatímco typ NEX-3 zachycuje HD video se stereo zvukem a komprimuje ho do formátu MPEG4 (vhodný pro ukládání na PC a upload na web), NEX-5 jede ještě dále. Video zachycuje a ukládá ve formátu AVCHD, který se běžně používá ve spotřební elektronice, takže si filmy lze ihned prohlížet třeba po připojení na HD televizi. Oba foto-video přístroje jsou vybaveny kolejničkou, do které lze zasunout kompaktní směrový stereo mikrofon ECM-SST1 (volitelný) který zachytí velmi kvalitní zvuk při nahrávání HD videa (není součástí standardního balení). NEX-5 i NEX-3 mají také funkci Sweep Panorama. Při jeho nastavení stisknete spoušť a pohnete fotoaparátem ať už v horizontálním, či vertikálním směru. Celý pás rychle vyfotografovaných snímků bude elektronicky spojen dohromady tak, že vytvoří panaromatický záběr pokrývající úhel 226 stupňů. Snímek má velikost 23 Mpix, aby byl schopen uchovat všechny detaily záběru.

Také tento obrazový výstup si lze prohlédnout na 3D televizorech Sony z řady BRAVIA5. Funkce Auto HDR (High Dynamic Range) již dříve uvedená u digitální zrcadlovky ALPHA DSLR-A550, zde došla dalšího rozšíření. S přístroji NEX-5 i NEX-3 lze nasnímat tři snímky v různých hodnotách expozice rychle za sebou. Ty jsou následně elektronicky propojeny, aby pokryly i záběry s vysokým kontrastem a rozdílem jasů, se kterými by se jiné přístroje nedokázaly vyrovnat. K oběma foto-video kamerám je standardně dodáván blesk, který se zasune do zabudovaných kolejniček a slouží pro pořízení záběrů v náročných světelných podmínkách. V nabídce je též optický hledáček FDA-SV1 a různá barevná provedení pouzder na přístroje a řemenů na jejich nošení.

Přístroje NEX-5 i NEX-3 budou v prodeji během léta 2010.


Model

NEX-5

NEX-3

Rozlišení

14.2 efektivních Mpix bodů

14.2 efektivních Mpix bodů

Obrazový senzor

Exmor APS HD CMOS
(velikost 23.4x15.6mm)

Exmor APS HD CMOS
(velikost 23.4x15.6mm)

Procesor

BIONZ™ i

BIONZ™

Možnost používání dalších objektivů

bajonet typ E (s adaptérem, pouze ruční ostření, neplatí na power zoom skla a telekonventory) Sony ALFA skla, Minolta a Konica Minolta AF objektivy

bajonet typ E (s adaptérem, pouze ruční ostření, neplatí na power zoom skla a telekonventory) Sony ALFA skla, Minolta a Konica Minolta AF objektivy

Nastavení citlivosti ISO

ISO 200 - 12800

ISO 200 - 12800

Video záznam

formát AVCHD: max. 1920 x 1080i, 17Mbps

formát MP4:

max. 1440 x 1080i, 12Mbps

formát MP4:

max. 1280 x 720 p, 9Mbps

Kontinuální sériové snímání

Až 2.3 obr ve vteřině při nastavení rychlostního snímání(v AF/AE modu)

Až 2.3 obr ve vteřině při nastavení rychlostního snímání(v AF/AE modu)

Rozsah digitálního zoomu

10x

10x

Systém autofokusu

Kontrastní AF (nabízí 25 ostřících bodů, bodové vyvážení, nastavování bodového ostření)

Kontrastní AF (nabízí 25 ostřících bodů, bodové vyvážení, nastavování bodového ostření)

Měření expozice

Provádí ho hlavní obrazový senzor (nabízí 49-segmentové měření, centrální i bodové měření)

Provádí ho hlavní obrazový senzor (nabízí 49-segmentové měření, centrální i bodové měření)

Další rozšiřující funkce záznamu

Rozpoznávání tváří; Závěrka reagující na úsměv; Sweep Panorama (3D ready); iAUTO; Auto HDR; Anti Motion Blur Mode; Hand-held Night Shot pro snímání za zhoršených světelných podmínek,

Rozpoznávání tváří; Závěrka reagující na úsměv; Sweep Panorama (3D ready); iAUTO; Auto HDR; Anti Motion Blur Mode; Hand-held Night Shot pro snímání za zhoršených světelných podmínek,

Kreativní programy

Standardní, živý, portrét, krajina, západ sluce, černobílý

Standardní, živý, portrét, krajina, západ sluce, černobílý

LCD displej

7.5cm (3”) širokoúhlý XtraFine TruBlack LCD (920k bodů rozlišení), nastavitelný úhel od 80 ◦ nahoru po 45◦ dolů

7.5cm (3”) XtraFine TruBlack LCD (920k bodů rozlišení), nastavitelný úhel od 80 ◦ nahoru po 45◦ dolů

Velikost a váha

287g (10.1oz s batériou a Memory Stick PRO Duo; 110.8×58.8×38.2mm (Váha x Výška x Šířka) - minimální tloušťka těla je24.2mm (bez přidaného gripu)

297gs batériou a Memory Stick PRO Duo; 117.2×62.6×33.4mm

(Váha x Výška x Šířka) - minimální tloušťka těla je25.4mm (bez přidaného gripu)

protiprachový systém

Při zapnutí se zatřepe obrazový senzor, dále se používá low pass filter

Při zapnutí se zatřepe obrazový senzor, dále se používá low pass filter

Výstup

HDMI out (with PhotoTV HD and BRAVIA Sync); USB 2.0 Hi-Speed

HDMI out (with PhotoTV HD and BRAVIA Sync); USB 2.0 Hi-Speed

Výdrž baterií

330 snímků - přibližně (CIPA standard)

330 snímků - přibližně (CIPA standard)

Záznamové karty

Memory Stick Pro Duo, Pro-HG Duo; SD memory card, SDHC memory card, SDXC memory card

Memory Stick Pro Duo, Pro-HG Duo; SD memory card, SDHC memory card, SDXC memory card

Součástí balení je též

Ramenní popruh; baterie; nabíječka; USB kabel; výukový CD‑ROM; Flash

Ramenní popruh; baterie; nabíječka; USB kabel; výukový CD‑ROM; Flash

Barevné odstíny

černá, stříbrná

černá, stříbrná, rudá

 

 

 

 

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud