Sony má zakřivený snímač pro digitály

Sony má zakřivený snímač pro digitály

O tom, že Sony chystá zakřivené snímače, které by mohly způsobit revoluci, se již delší dobu spekulovalo. Nyní firma pozvedla roušku tajemství, ukázala prototyp a poodhalila několik nových informací.

Dnešní snímače v digitálních fotoaparátech jsou naprosto ploché, což s sebou přináší řadu problémů v okrajích snímků a ty vyžadují použití korekčních členů v objektivech. Sony chce (nejen) tyto problémy eliminovat zakřiveným snímačem.

Ve své podstatě jde vlastně o pokus napodobit zakřivení sítnice lidského oka. Zakřivení způsobí, že světelné paprsky dopadají rovně na celou plochu snímače a ne šikmo směrem od středu jako je tomu nyní. To umožňuje dosáhnout vyšší citlivosti a zjednodušit konstrukci objektivů, prohlásil Kazuichiro Itonaga, manažer Sony v oblasti výzkumu, na sympóziu v Honolulu. Údajně bude možné použít tenčí objektivy, přičemž spolu s tím nabídnout vyšší světelnost.

curvedcmos-1402453889381.jpg 
Zdroj obrázku: Sony

Díky ohnutí zároveň dochází ke změně struktury silikonu, což snižuje množství tzv. temného proudu, který prochází obrazovými body snímače i v případě, kdy na něj nedopadá žádné světlo. Právě temný proud má přitom na svědomí nezanedbatelnou část šumu. Navíc se změnou struktury zvyšuje i citlivost, ve středu snímače asi 1,4×, na krajích pak prý až dvojnásobně.

curvediagramhalfcolumn-1402453918753.jpg 
Zdroj obrázku: IEEE Spectrum

Ale jak vlastně dokázali inženýři ze Sony prohnuté snímače vyrobit? Není potřeba hledat v tom nic složitého. Prostě použili „ohýbací stroj“, který běžný snímač pokřiví. Zachování tvaru pak zajišťuje po určitou dobu neznámý keramický materiál. O kolik milimetrů dokáže stroj snímač konkrétně prohnout, Itonaga neprozradil, údajně však bylo dosaženo prohnutí na úrovni zakřivení lidského oka.

Výrobce aktuálně pracuje na dvou typech snímačů. Jeden má na úhlopříčku délky 43 mm, což by odpovídalo plnoformátovému snímači. Druhý měří diagonálně poněkud skromnějších 11 mm, pravděpodobně tedy půjde o čip pro kompaktní fotoaparáty.

Kdy hodlá Sony novou technologii nasadit do praxe, zatím není známo. Spekuluje se však o použití většího z čipů v nástupci fotoaparátu RX1 doplněného objektivem Zeiss 35 mm F1,8, což by naznačovalo, že na sebe nenechá dlouho čekat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud