Sony CyberShot T9: Foťák, co si pamatuje (první pohled)

7. listopadu 2005
TWEET SDÍLET
Minulý týden představila Sony další stylovku z modelové řady CyberShot T, tentokrát s pořadovým číslem 9. Zaujmout má především svým štíhlým hliníkovým tělem, Super HAD CCD 6 Mpx snímačem, stabilizátorem obrazu, antireflexním 2,5" LCD a vylepšeným přehráváním snímků.

Přesně podle hesla like.no.other se společnost Sony snaží vložit do každého nového modelu přidanou hodnotu navíc. V případě stylovky T9 je to opět zaměření na multimedia (konkrétně na přehrávání fotografií), kde opět nechybí čtyři mody kreativního přehrávání, které jsme vám podrobně představili u fotoaparátu Cyber-shot N1.


CyberShot T9 bude i v černém provedení

První stabilizátor na periskopu

Hlavní změny se rozhodně netýkají zpracování, tělo přístroje vychází z designu "T-čkové" řady a není nepodobné fotoaparátu CyberShot T7. potvrzují to i shodné parametry 90 x 55 x 20 mm. Nejsilnější zbraní tohoto přístroje je optický stabilizátor, poprvé použitý ve fotoaparátu s periskopovým objektivem. Optický stabilizátor obrazu Super Steady Shot automaticky vyrovnává drobné vibrace a chvění ruky. Nechtěný pohyb fotoaparátem, který by mohl způsobit rozmazání snímku, je vyhodnocen, zpracován a čočky v objektivu jsou přenastaveny tak, aby otřes kompenzovaly. Tuto funkci lze také využít spolu s dlouhými časy závěrky nebo s velkou clonou a dokonce i při zapnutém režimu Movie.

Snímač nese označení Super HAD CCD a oproti poslednímu modelu T5 si polepšil o milion pixelů. Nechybí samozřejmě ani Real Imaging Processor, který má za úkol zajistit rychlejší čas spouštění fotoaparátu, zlepšit reprodukci barev a zdokonalit poměr signálu k šumu. O šum se stará  technologie redukce šumu Clear RAW NR. Algoritmus systému Clear RAW NR snižuje hladinu šumu v barevné i jasové složce obrazu a umožňuje snímání při podstatně vyšších citlivostech (až do hodnoty ISO 640). Tato funkce vám přijde vhod zejména při snímání ve slabě osvětleném prostředí. Fotoaparát může také pořizovat širokoúhlé snímky s poměrem 16:9.


T7 nebo T9?

Slunce už nevadí

Objektiv je opět Carl Zeiss Vario-Tessar s 38 - 114 mm rozsahem ohnisek (po přepočtu na kinofilm), trojnásobným optickým zoomem a světelností F3,5–4,3. Pokud potřebujete větší přiblížení, tak fotoaparát disponuje funkcí šestinásobného zvětšení Precision Digital Zoom, případně třináctinásobným zvětšením v režimu VGA Smart Zoom. Pro milovníky makrofotografie je tu funkce Lupa (Magnifying Glass), která vám umožní snímat objekty ze vzdálenosti 1 cm a poté je na LCD displeji prohlížet 3,5krát větší, než je jejich skutečná velikost.

Cybershot T9 se profiluje jako stylový fotoaparát a v jeho nabídce nejsou zahrnuty funkce manuálního ovládání nebo stanovení priority času a clony. Rozhodování automatiky lze částečně ovlivnit některým z deseti scénických režimů, mezi kterými najdete například: Šero, Sníh, populární Ohňostroj nebo režim Na pláži. Fotoaparát disponuje funkcí automatického ostření (Auto Focus – AF) včetně režimů vícebodového (5 bodů) a středového ostření a nastaveními saturace, kontrastu a ostrosti obrazu. Dalšími funkcemi, které můžete využít přo kreativní fotografování, jsou vyvážení bílé barvy, kompenzace expozice nebo například sériové snímání. Užitečným nástrojem je funkce Živý histogram, která v podobě grafu na LCD displeji zobrazuje aktuální rozložení jasů ve snímku. Nová technologie Clear Photo LCD Plus zlepšuje rozlišení a jas 2,5“ LCD displeje. Barevný poměr NTSC je zvýšený na 65 % a povrch LCD obsahuje hladkou antireflexní vrstvu, která zajišťuje lepší kvalitu obrazu než strukturované vrstvy, obzvláště za slunečného počasí.

Paměť jako hrom

Velmi pozitivní je schopnost přístroje zapamatovat si množství fotografií bez nutnosti použít externí paměťové medium. Fotoaparát Sony Cybershot T9 je vybaven interní pamětí o velikosti 58 MB, což je v případě absence či zaplnění karty hodnota zaručující, že "alespoň něco" nafotíte. Pro ukládání nasnímaných fotografií slouží paměťové karty Memory Stick Duo™ nebo Memory Stick PRO Duo. Ve výbavě je i podpora standardu PictBridge pro přímý tisk na kompatibilních fotografických tiskárnách. Volitelná dokovací kolébka Cyber-shot Station (CSS-TNA) usnadní nabíjení fotoaparátu a jeho připojování k počítači, tiskárně nebo televizoru. K fotoaparátu Cyber-shot T9 existuje velké množství volitelných doplňků, včetně koženého pouzdra (LCS-THG) a nového podvodního pouzdra (SPK-THC) pro snímání pod hladinou do hloubky 3 m.

Cyber-shot T9 bude na českém trhu dostupný od ledna 2006 a jeho cena se bude pohybovat kolem 12ti tisíc.

Hlavní technické údaje Cyber-shot T9

 • Kompaktní hliníkové tělo 
 • Super HAD CCD snímač (6,0 efektivních megapixelů) s Procesor Real Imaging a technologií redukce šumu Clear RAW NR
 • Technologie dvojité ochrany proti rozmazaným snímkům 
 • 3x optický zoom, 13x Smart Zoom, 6x Precision Digital Zoom, se stabilizací obrazu Super Steady Shot
 • Funkce přisvícení pro AF 
 • Snímání v režimu 16:9 pro zobrazování na širokoúhlých televizorech 
 • Scénické režimy (10) 
 • Rychlý provoz (spuštění: 1,3 s; zpoždění spouště bez namáčknutí: 0,25 s; zpoždění spouště s namáčknutím: 0,01 s) 
 • Snímání Makro už od vzdálenosti 1 cm v režimu Lupa (Magnifying Glass) 
 • displej Clear Photo LCD plus (2,5palcový hybridní displej s rozlišením 230 000 bodů), zobrazení 100% obrazu na LCD  
 • Prohlížení snímků s hudbou 
 • Záznam do formátu MPEG VX Fine se zvukovou stopou 
 • Zobrazení histogramu 
 • Interní paměť pro ukládání snímků 58 MB 
 • Výdrž akumulátoru s funkcí Stamina (cca 240 snímků) 
 • Přenos dat přes rozhraní USB 2.0 
 • Podpora standardu PictBridge 
 • Kompatibilní s dokovací kolébkou Cyber-shot Station (volitelně) 
 • Podpora zobrazení nabídky v patnácti jazycích (česky, dánsky, holandsky, anglicky, finsky, francouzsky, německy, maďarsky, italsky, norsky, polsky, portugalsky, rusky, španělsky a švédsky

Témata článku: Technika, Sony, První pohled