Sony Cyber-shot M2: to jste ještě neviděli

10. ledna 2006
TWEET SDÍLET
Sony Cyber-shot M2: to jste ještě neviděli
Sony na veletrhu CES 2006 představila velmi extrémně pojatý digitální fotoaparát. Cyber-shot M2 je něco mezi foťákem a videokamerou, z každého má něco a dohromady … zkrátka vypadá hodně zvláštně. Rozhodně to není přístroj pro každého, mohl by se ale líbit.

Silní výrobci se nebojí experimentovat. Klidně představí šílené věci, o kterých se ví, že se nebudou moc prodávat. Je jim ale jasné, že si je lidé zapamatují a ve výsledku jim třeba pomohou víc než drahá kampaň pro podporu značky. Navíc díky nim zjistí reakce uživatelů a zjistí, co si příště mohou dovolit u masových produktů.

Sony je velká, Sony se nebojí. Proto na veletrhu CES 2006 představila druhou verzi svého fotoaparátu ... videokamery ... či snad obou produktů v jednom? Ano, to je správně. Přestože řada lidí se silnými argumenty protestuje proti univerzálním, ale zároveň velmi kompromisním zařízením, jiným se zase nechce tahat víc věcí, když by jim stačila jedna.

Pro uživatele, kteří chtějí najednou slušný kompaktní fotoaparát s videokamerou a mají rádi futuristické výrobky, je tady Sony Cyber-shot M2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kukla...

Jaký čas udržíte jednou rukou?

Při pohledu na parametry tohoto extrémního produktu byste asi neřekli, že to není normální digitál. Má běžné rozlišení pět megapixelů, obvyklé vlastnosti objektivu, video s rozlišením VGA je u digitálních fotoaparátů standardní. Sony M2 se liší hlavně konstrukcí. Není to totiž obdélníkový přístroj, co uživatel přikládá k oku nebo v obou rukou drží před sebou. Svým designem připomíná spíš videokamery anebo současné moderní digitální fotoaparáty – véčka.

Abyste totiž mohli fotit, musíte zadní část těla vyklopit o devadesát stupňů a posléze ještě otočit dvouapůlpalcovým displejem o dalších sto osmdesát. Tím se fotoaparát zapne a současně vznikne zahnutý bumerang, který se drží jen jednou rukou – druhou není kam položit. Jedním tlačítkem se udělá statický snímek, druhým natočí video. Ale i kdybyste se přehmátli a v průběhu focení zjistili, že vlastně chcete točit, není nic ztraceno, protože Cyber-shot M2 automaticky nahraje pět sekund před pořízením snímku a ještě tři následující sekundy videa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle se správně drží

Zadní část s překlopeným displejem lze opět přitisknout zpět k tělu. Tím vznikne „běžný digitál“, co se dá držet naležato. Tento styl používání ale tvůrci přístroje nepovažují za primární.

Klepněte pro větší obrázek
Když jinak nedáte

Jen poloviční kamera

Snímač CCD má rozlišení 5,1 Mpx a vytváří snímky až do rozlišení 2 592 × 1 944 bodů. Fotoaparát má optický zoom s trojnásobným rozsahem 38–114 mm. Světelnost objektivu Carl Zeiss Vario-Tessar v nejširším ohnisku je F3,5, v nejužším F4,5.

I když se Cyber-Shot M2 tváří jako videokamera, parametry v tomto směru jsou pouze průměrné. Mířím tím hlavně k počítačovému rozlišení 640 × 480 bodů. Rozumnější by zde byl formát PAL: 720 × 576 bodů. Snímková frekvence dosahuje na 30 sn./s, nahrává se ve formátu MPEG4. S dodávaným softwarem lze díla rovnou vypalovat na DVD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stojánek k počítači • s vysunutou paměťovou kartou a baterií

Přímo ve fotoaparátu je vnitřní paměť, ovšem kapacitu Sony nikde neudává. Paměť lze rozšířit kartami Memory Stick Duo nebo Memory Stick Pro Duo až do ověřené kapacity 2 GB.

Zajímavé je, že s každým snímkem v plném rozlišení se do vnitřní paměti Cyber-shotu uloží i duplikát ve formátu 640 × 480 bodů. Takových fotografií se dovnitř vejde až 1 100, postupně se přepisují nejstarší nechráněné snímky. Důvod? Osobní album můžete mít stále při ruce, i když jste velké fotky dávno zkopírovali do počítače.

Neposuzujte cenu a výkon

Sony Cyber-shot M2 má leštěné hliníkové kryty, které mají podle webů, jejichž redaktoři je viděli naživo, perleťový nádech. Zatím se ještě neprodává, dá se ale předobjednat. Koncová cena byla stanovena na 500 dolarů. Pokud se tento přístroj dostane k nám, odhadujeme, že se bude prodávat přibližně za patnáct tisíc korun.

Ve zkratce

  • rozměry: 51 × 123 × 32 mm
  • hmotnost: 210 g včetně baterie
  • rozlišení: 5,1 Mpx
  • max. formát snímku: 2 592 × 1 944 bodů
  • typ snímače: CCD, 1/2,5 palce
  • zoom: optický 38–114 mm vzhledem ke kinofilmu
  • makro: od 8 cm, v režimu lupa 1 cm
  • paměťové médium: Memory Stick (Pro) Duo, až 2 GB
  • video: max. 640 × 480 bodů, 30 sn/s, MPEG-4
  • LCD: 123 000 bodů, úhlopříčka 2,5 palce


Tip: Po futuristickém fotoaparátu by vám mohl přijít vhod článek o aktuální pražské výstavě japonského fotografa Nobuyoshiho Arakiho.

Témata článku: Technika, Sony, První pohled


Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily
Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Kompaktní širokoúhlý objektiv Nikon má trochu problémy s identitou – je seťákem nebo nástrojem pro profesionály? Nebo je určený pro dovolenkáře?

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivyNikon