Sony Cyber-shot DSC TX20: Test stylového odolného kompaktu

5. července 2012
TWEET SDÍLET
Na rozdíl od většiny dostupných kompaktů, vydrží ty odolné i horší zacházení a nemají problém s plaváním ve vodě. Proto jsme otestovali nového zástupce ze stáje Sony.

Valná většina odolných fotoaparátů slibuje prakticky to stejné – voděodolnost do určité hloubky (cca 5 metrů), odolnost proti rozbití pádem (cca 1,5 m) a bezchybný provoz i v ledových mrazech (do –10°) a prachotěsnost.

Nejinak je tomu i u testovaného kompaktu Sony Cyber-shot TX20.

Praktičnost takového provedení je obrovská, neboť můžete například na dovolené bez starostí vozit digitál všude s sebou a i když skočíte do vody, tak bez problémů fotíte. Ve srovnání s podvodním pouzdrem, které je obvykle třeba použít pro ochranu aparátu je komfort odolného kompaktu několikanásobně vyšší, nemluvě o nulových nákladech na ochranné pouzdro a jednodušší ovládání.

Čisté linie

Koncept kompaktu vychází ze stylové řady T, kterou se Sony profiluje již řadu let, v útrobách malého kovového těla „téiksdvacítky“ tedy najdete širokou nabídku funkcí. Charakteristickým prvkem této řady fotoaparátů je integrovaná krytka objektivu, která zároveň celý fotoaparát zapíná.

U odolných fotoaparátů je kladen důraz nejen na kompaktní rozměry ale především na to, aby byly mechanicky co nejméně poškoditelné a s minimem výrazných výstupků.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Objektiv ukrytý pod posuvnou krytkou je chráněn proti poškození

V Sony se vydali mírně odlišnou cestou a snažili se vytvořit kombinaci odolného a stylového fotoaparátu, který je navíc ovládán pouze dotykově. Na celém přístroji najdete pouze čtyři tlačítka a páčku pro ovládání zoomu. Zadní stěna je celá pokryta displejem s tenkým rámečkem.

Po odsunutí krytky na vás vykoukne vestavěný blesk, dvojice mikrofonů a objektiv, který má čtyřnásobný optický zoom s rozsahem 25–100 mm a světelností F3,5–4,6. Díky periskopové konstrukci se objektiv nevysouvá a rozměry fotoaparátu se tak nemění ani při jeho zapnutí.

Klepněte pro větší obrázek
Na horní straně najdete pouze čtyři tlačítka

Ve spodní části přístroje je umístěn stativový závit a vedle něj pak dvířka do společného prostoru pro baterii a paměťovou kartu. Pravý bok je vyhrazen dalším dvířkům, ukrývajícím konektorovou výbavu – mini HDMI, USB rozhraní pro komunikaci s počítačem a napájení.

Kovová skříňka

Dílenské zpracování je v případě ultrakompaktů od Sony vždy na velmi dobré úrovni. Plastové tělo Sony Cyber-shot DSC TX20 je zabaleno do hliníkového obalu v různých barvách (k dispozici je černá, modrá a zelená). Nikde není patrná vůle a vše velmi dobře lícuje. Vzhledem k tomu, že se jedná o kompakt určený pro outdoorové nadšence a bez problémů by měl zvládnout i ponoření do pětimetrové hloubky, mají oboje dvířka gumové těsnění.

Po zavření dvířek znemožňuje přitisknuté těsnění průnik kapaliny do prostoru baterie s kartou, respektive ke konektorům. Čekal bych sice ještě minimálně jedno těsnění (o-kroužek) po obvodu dvířek, ale i bez něj se voda dovnitř nedostane. Dvířka mají malý zámek, který znemožňuje jejich samovolné otevření.

Deklarovanou voděodolnost jsme prověřili ve vaně plné vody i v půllitru piva. I po této koupeli fungoval fotoaparát bez problémů a pod dvířky nezůstala ani kapka vody. Pád z 1,5m výšky je pro digitál hračkou, a pokud jej nemrštíte vší silou na betonovou podlahu, tak vydrží takřka všechno. V průběhu testování si fotoaparát zalétal nad dřevěnou podlahou a trávníkem – vše bez újmy na zdraví, takže deklarovaná nárazuvzdornost je zaručena.

Chybička se vloudila

Prvním zásadním nedostatkem, se kterým budete ve vodě a v prašném prostředí bojovat neustále, je posuvný kryt objektivu. Obecně se dá říci, že u odolného fotoaparátu je třeba se řídit pravidlem čím méně pohyblivých částí, tím lépe. Bohužel v případě CyberShotu DSC TX20 se vývojáři přepočítali anebo se nechali příliš ovlivnit designérem.

Posuvná krytka, která zároveň slouží jako hlavní vypínač je sice elegentním řešením, jak ochránit objektiv, nicméně její používání v extrémních podmínkách vám poleze pěkně na nervy. Pokud totiž aparát ponoříte do vody a poté jej vytáhnete ven, drží se pod krytkou zbytek vody. Není ani tak problém to, že tělo přístroje je při každém jejím posunutí mokrý, problematický je fakt, že mokré skvrny se při zavření objevují i na objektivu, takže jej musíte neustále otírat, což nesvědčí ani vaší trpělivosti ani ochrannému sklíčku objektivu, které se tak snáze poškrábe.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Zbytky vody zůstávají pod krytkou i po osušení těla (seshora zleva postupně: suchý, mokrý a utřený s otevřením krytu a zavřením krytu)

S podobným problémem se budete potýkat také v prašném prostředí. Zrnka prachu budou pod krytkou vrzat a zcela určitě podřou čelní stranu přístroje. V našem případě se to ostatně projevilo u nápisu „Stereo“ na čelní straně fotoaparátu, i když jsme se ve výrazně prašném prostředí nepohybovali. Dle doporučení výrobce je v tomto případě nejlepší dát aparát pod tekoucí vodu, aby se prach vyplavil – jsme však zpět u problému číslo jedna.

Jedinou možností, jak se uvedeným potížím vyhnout, je ponechat krytku otevřenou a raději s ní v podobných podmínkách nemanipulovat. V takovém případě zapnete fotoaparát hlavním vypínačem na horní straně těla. Na oltář designu je zkrátka třeba přinášet oběti z řad funkčnosti a komfortu...

Ergonomie na půli cesty

Vzhledem k tomu, že má fotoaparát dotykový displej, soustředí se většina ovládacích prvků právě na něm. Jedinými mechanickými ovladači je spoušť, tlačítko pro zapnutí a vypnutí (jeho funkci supluje také krytka objektivu), tlačítko pro aktivaci režimu prohlížení a samostatné tlačítko pro spuštění nahrávání.

Několik minut po vybalení přístroje (v horším osvětlení) jsem vůbec neobjevil joystick pro ovládání optického zoomu. Teprve až po detailnějším zkoumání jsem si všiml výstupku v pravém horním rohu fotoaparátu – joysticku pro zoomování. Směrem dolu se zoomuje k delšímu ohnisku, směrem nahoru potom k širšímu ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek
Detail zoomovací páčky

Použití joysticku předpokládá držení aparátu za rohy a pohyb ukazovákem pravé ruky pro zoomování. Z hlediska ergonomie je toto ovládání velmi nepraktické, neboť nelze jemně zoomovat (joystick má jen jednu polohu). Velikost výstupku mne také příliš nepřesvědčila, za tento zlepšovák (oproti klasické zoomovací kolébce) získává TX20 výrazně mínusový bod.

Pod vodou si nesáhnete

Širokoúhlý displej CyberShotu TX20 má úhlopříčku tři palce a velmi příjemné rozlišení 921 000 obrazových bodů, takže obraz je ostrý a jemný. Jelikož je však displej dotykový, poměrně dost místa zabírají ikony pro ovládání aparátu. U každé strany displeje tak najdete pruh šířky 8 mm a v něm celkem pět pozic pro ovládací anebo stavové ikony – v důsledku toho je obraz na displeji poměrně malý.

Ikony na displeji lze vypnout, nicméně černé pruhy po stranách zůstávají i v tomto režimu zobrazení. K dispozici bohužel není náhledový ani reálný histogram (anebo jsem ho nikde v menu nenašel). Nastavit lze pouze jas displeje.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr expozičního režimu…
Klepněte pro větší obrázek
…základní nastavení fotografických funkcí…
Klepněte pro větší obrázek
…a volba nastavení fotoaparátu

Praktická se jeví funkce rychlého výběru ostřícího bodu v pohotovostním stavu, kdy pouhým dotykem na displeji změníte místo ostření a to zůstane zamknuto, takže přístroj ostří stále na stejné místo i při změně kompozice. Ačkoliv zajímavá funkce, prodleva mezi dotykem a prvním zaostřením je subjektivně poměrně dlouhá.

Zcela zásadním nedostatkem je neovladatelnost fotoaparátu pod vodou, jakmile totiž vložíte fotoaparát pod vodu, všechny ikony zmizí a zobrazí se výzva pro výběr ostřícího bodu. Pokud se dotknete obrazovky prstem, nehtem anebo dodávaným stylusem, nereaguje bohužel na nic z toho. Zkoušel jsem fotoaparát pod vodou vypnout a zapnout a po zapnutí zůstane na displeji zobrazeno standardní rozložení ikon, které však na dotyk nereagují.

Klepněte pro větší obrázek
Pod vodou

Po vytažení z vody se situace opakuje až do okamžiku, kdy vaše prsty oschnou. Na displeji se sice drží voda minimálně, nicméně vlhkými prsty fotoaparát také ovládat nelze. Veškerá nastavení je tedy třeba provádět na suchu a pod vodou pouze exponovat. Jestliže tedy plánujete fotografovat pod vodou u pobřeží při „šnorchlování“, zřejmě to bude problém, protože v okamžiku ponoření pod hladinu se stává fotoaparát neovladatelný, respektive můžete exponovat, ale parametry fotografování nezměníte.

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Sony, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura