Sony Alpha 1 – plnoformátová bezzrcadlovka s 50 Mpx, možností 8K videa a 9Mpx hledáčkem

26. ledna 2021
TWEET SDÍLET

Společnost Sony představila dalšího zástupce řady bezzrcadlovek Alpha, tentokrát však novinka nenese označení 7 nebo 9 ale je označena jako Alpha 1, máme tedy očekávat něco jiného, než dosud?

Odpověď je ano i ne, bezzrcadlovka samozřejmě těží ze zkušeností výrobce s jejími předchůdci. Výsledkem je tedy stroj, který má velmi podobnou ergonomii i design jako modely A9 nebo A7R IV uvnitř se však odehrála další výrazná evoluce – výsledkem je stroj s vysokým rozlišením a také s vysokou provozní rychlostí.

Vysoké rozlišení a rychlost

Základem je zde stabilizovaný plnoformátový snímač typu CMOS Exmor RS s rozlišení 50,1 Mpx, kterému sekunduje nový obrazový procesor Bionz XR, ten má být až osmkrát rychlejší než předchozí Bionz X. Stabilizace by měla být shodná, jako u sesterských modelů, tedy as účinností 5,5 EV. 

Citlivost je možné volit ve standardním rozsahu 100 – 32 000 ISO anebo v rozšířeném 50 m 102 400. Ukládání obrazových dat ve formátu RAW a JPEG je tentokrát doplněno možností ukládat data ve formátu HEIF. Pro ukládání je připraven zdvojený slot pro CFExpress karty, ve kterém je možné používat i karty typu SD.

Klepněte pro větší obrázek

Za zmínku jistě stojí také přepracovaná podoba uživatelského menu. Podle prvních obrázků by mohlo být uživatelsky příjemnější, na druhou stranu to může přinést současným uživatelům problém s orientací, pokud mají zažité návyky práce s aparátem.

Závěrka je zde jak mechanická, tak elektronická a u obou se výrobce pyšní opět rychlostí, konkrétně je to synchronizační čas blesku pro elektronickou závěrku 1/200 s a pro mechanickou pak 1/400 s. Rozsah dostupných časů je pak standardní 30 s až 1/8000 s, respektive 1/32 000 s u elektronické varianty. Sériové snímání pak dosahuje rychlosti 30 sn/s bez stmívání obrazu v hledáčku.

Video a ostření

Z pohledu záznamu vide je zde také několik primátů značky. Největším tahákem je 8K video při 30 sn/s, při kterém se využívá plná šířka snímače. Výsledkem je rozlišení 8,6K, které je následně resamplováno na 8K výstup. Ten je ukládán v 10 bit 4:2:0 formátu XAVC HS a maximální délka videa je 30 min, při nastavení teplotního omezení na minimum.

K dispozici je samozřejmě i 4K video do rychlosti 120 sn/s ve formátu 10bit 4:2:2 a k dispozici je také 16 bitový RAW výstup přes HDMI rozhraní. Využití S-Log 3 slibuje dynamický rozsah 15 EV, k dispozici je také režim S-Gamut3 a S-Gamut3.Cine color.

Díky stabilizovanému snímači je možné fotografovat i v režimu vysokého rozlišení s posunem snímače, kdy je složeno až 16 expozic s výsledným rozlišením až 199 Mpx – to však musí fotograf realizovat dodatečně v softwaru Sony Imaging Edge.

V rámci ostření zde najde fotograf vše, co dosud Sony nasadilo u předchozích modelů – sledování a detekce oka nebo tváře v reálném čase u lidí a zvířat. Tomu napomáhá 759 ostřicích bodů, které jsou rozloženy tak, že pokrývají 92% plocha záběru. Vyhodnocování informací v rámci ostření a expozice se děje 120× za sekundu.

Vedle zadního výklopného displeje velikosti 3" (921 000 px) je zde i velmi jemný elektronický hledáček s rozlišením 9,4 Mpx typu OLED s obnovovací frekvencí 240 sn/s. Zvětšení je zde nadstandardních 0,9×, eyepoint má hodnotu 25 mm, takže by obraz měli snadno přehlédnout i ti, co používají brýle.

Z hlediska konektivity je to již standardní Bluetooth, Wi-Fi standardu 802.11 ac s podporou FTP protokolu, vstup pro mikrofon a sluchátka, USB 3.2 s podporou nabíjení, mini HDMI. Samozřejmostí je také zvýšená odolnost díky utěsnění rizikových míst.

Baterie NP-FZ100 by měla poskytnout dostatek energie pro 500 snímků. V případě potřeby bude k dispozici také bateriový grip s prostorem pro dvojici těchto akumulátorů. Fotoaparát samotný má rozměry 129 × 97 × 70 mm a hmotnost 737 gramů, na trhu by se měl objevit v březnu letošního roku, cena byla stanovena na 7 300 EUR.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Sony, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz