71
Fotogalerie

Sony Alfa 850 – řádná porce pixelů: test

Kombinace bytelného těla, vysokého rozlišení a snímače velikosti kinofilmového políčka je velmi lákavá. Přesvědčí Sony?

Při vyslovení Sony v souvislosti s digitálními zrcadlovkami se většině fotografů vybaví značka Konica Minolta. Je to již pěkných pár let, co přestala Konica Minolta vyrábět digitální fotoaparáty a tuto divizi prodala společnosti Sony. Následně jsme se mohli několik následujících roků setkávat se zrcadlovkami Sony Alfa, které jako by z oka vypadli dříve uváděným Minoltám.

Zásadní zlom však přišel v roce 2008, kdy byl představen model Alfa 900 s Full-frame snímačem s rozlišení 24 Mpx a to vše za cenu kolem 60 000 korun. Ve své době se tak Sony Alfa 900 na malou chvíli stala zrcadlovkou s nejvyšším rozlišením na světě a odsunula z výsluní i profesionální model Canon EOS 1Ds Mark III.

F_01.JPG
max. velikost

O rok později byl představen model A850, který téměř ve všem kopíruje dříve uvedenou devítistovku - stejný snímač, stejné tělo, stejný displej, stejné rozměry, stejná hmotnost. Pouze několik funkcí přibylo a některé byly vylepšeny.

Základní parametry:

  • snímací prvek: CMOS 24 × 35,9 mm", 24,6 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 6 048× 4 032 bodů
  • paměťové médium: CF, MS
  • LCD: úhlopříčka 3", 921 600 obr. bodů
  • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • rozměry a hmotnost: 156 × 117 × 82 mm, 850 gramů
  • oficiální cena: 58 990 Kč vč. DPH (tělo)

Pořádný kus hořčíku

Tělo fotoaparátu je v základu vyrobeno z magneziové slitiny, která je velmi odolná, do ní jsou pak vloženy téměř celé vnitřnosti digitálu, poté následuje pevný plast s pogumováním a utěsněním konektorů.

F_02.JPG F_04.JPG
max. velikost | max. velikost

Hned při prvním úchopu sedne fotoaparát perfektně do ruky, což je dáno jednak jeho rozměry a také hmotností, blížící se 0,9 kg bez objektivu. Zkrátka a dobře pokud vezmete do ruky fotoaparát s nasazeným objektivem, ucítí vaše ruka po chvilce vliv gravitační síly.

Ovšem odměnou za vyšší hmotnost je velmi kvalitní konstrukce, která perfektně tlumí rázy velkého zrcátka. Celé tělo má velmi dobrou ergonomii, hned při prvních uchopení spočinou vaše prsty automaticky na tom správném místě. Pogumovaný grip pak ještě usnadňuje držení digitálu. Tělo je také velmi dobře vyváženo a nepadá při držení výrazněji ani na jednu stranu.

F_03.JPG F_05.JPG
max. velikost | max. velikost

Jedinou výtku si ode mne zaslouží snad jen nepohotové umístění hlavního vypínače do levého horního rohu zadní stěny. O zvyku je pak umístění předního dialogového kolečka, podobně jako u Canonu, i zde je kolečko ve vertikální rovině, což může někomu připadat nepraktické. Osobně mi více vyhovuje kolečko horizontální, podobně jako je tomu u Nikonu.

Menu téměř zbytečné

Jak je dobrým zvykem u zrcadlovek vyšší třídy, veškeré důležité funkce jsou přístupné pomocí tlačítek přímého přístupu, bez nutnosti otvírat menu a procházet jím. Na zadní straně najdete klasické uspořádání se čtyřmi tlačítky vlevo od displeje, vpravo je pak čtyřsměrný volič, přepínání způsobu měření expozice, uživatelsky volitelné tlačítko, vsup do menu s nastavením efektů a aktivace stabilizátoru.

Pod hledáčkem je umístěn senzor, který hlídá, zda je fotoaparát u oka či nikoliv a na základě toho zapíná/vypíná displej. Displej si zaslouží velkou pochvalu, a to především za své vysoké rozlišení (920 000 bodů), které nabídne jemný a ostrý obraz.

F_10.JPG F_11.JPG
max. velikost | max. velikost

Na čelní straně je krom pojistky bajonetu také přepínání režimu ostření a tlačítko pro náhled hloubky ostrosti. Vedle očka pro uchycení popruhu je pak konektor systémového blesku. Vestavěný blesk byste hledali marně, nad optickým hranolem jsou sáňky pro blesk s tradiční paticí Minolta/Sony.

Levá část horní strany je vyhrazena otočnému voliči expozičních režimů, vpravo pak najdete volbu citlivosti, vyvážení bílé, korekci expozice a režim snímání. Na první pohled poměrně malý stavový displej nabídne všechny důležité informace, bonusem je jeho podsvícení.

F_16.JPG
max. velikost

Jako záznamové médium použil výrobce osvědčené Compact Flash karty, pod dvířky slotu pro kartu najdete i slot pro karty Memory Stick. Na opačné straně těla jsou tři krytky konektorů – HDMI, USB, napájen a dálkové ovládání.

F_12.JPG F_15.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 2 / 3

Funkce a vybavení

Po funkční stránce je A850 prakticky identickým dvojčetem staršího modelu A900, takže zde najdete množství již ověřených funkcí. Jednou z těch, které budete mít na očích neustále, je automaticky otáčivý obraz na displeji. Fotoaparát umí otočit obraz na displeji o devadesát stupňů na obě strany, v okamžiku kdy fotografujete na výšku, není problém odečítat informace na displeji, neboť se zobrazují se správnou orientací.

Informační zobrazení displeje zároveň slouží jako rychlé menu pro nastavení fotoaparátu, stiskem joysticku vstoupíte do menu a můžete změnit nastavení všech zobrazených parametrů – snad jen s výjimkou času a clony.

displej.jpg
max. velikost

V předchozí kapitole jsme chválili displej za jeho jemné rozlišení a ostrý obraz. Co se týká zobrazení informací na displeji, v režimu snímání jsou k dispozici dva módy, jeden s větším množstvím informací (na obrázku výše), druhý pak pouze se základními informacemi o cloně, času, citlivosti, počtu snímků apod. Displej lze samozřejmě úplně vypnout.

V režimu prohlížení můžete zobrazit náhledový histogram s rozložením jednotlivých barevných kanálů, přepaly či podexpozici anebo detail místa, kam bylo zaostřeno.

Hledáček fotoaparátu je jedním z mála prvků, ve kterých se A850 liší od A900, u testovaného modelu hledáček pokrývá 98 % snímané scény, u modelu A900 je pokrytí stoprocentní. Zvětšení hledáčku je 0,74× a dioptrická korekce nabídne rozsah od -3 do +1 dioptrie. Praktickým doplňkem je vestavěná clona hledáčku pro fotografování s delším expozičním časem, kdy zabraňuje případnému parazitnímu světlu. Clonu aktivujete páčkou vlevo vedle hledáčku.

F_13.JPG
max. velikost

Rozsah citlivostí je od ISO 100 až do ISO 6400, volit citlivost můžete několika způsoby – výběrem položky ISO na informačním displeji a posunem páčky joysticku či dialogovým kolečkem. Druhý způsob je pohotovější, a to stiskem tlačítka přímého přístupu na horní straně a otáčením kolečka – zde ještě vypíchnu jeden příjemný detail. Pokud budete otáčet zadním kolečkem, bude se citlivost měnit v krocích po 1/3 EV, v případě, že budete otáčet předním kolečkem, bude se měnit v krocích po 1EV. Nastavení je možné v menu prohodit anebo zcela vypnout.

V menu najdete i méně používané funkce jako je autobracketing či přesklopení zrcátka nebo synchronizace blesku. Soubory je možné ukládat ve formátu JPEG nebo RAW. První jmenovaný je k dispozici ve třech mírách komprese, surová data můžete ukládat komprimovaná či nekomprimovaná. K dispozici je samozřejmě i kombinace JPEG+RAW. Velmi praktickou funkcí je optimalizace dynamického rozsahu, která je dostupná ve čtyřech režimech.

Provozní rychlost

Vzhledem k velkému rozlišení snímače, se připravte na rychle ubývající místo na paměťové kartě, běžný snímek uložený do JPEGu s minimální kompresí dosahuje velikosti 14–19 MB. V případě, že budete snímat do RAWu, pak se připravte na to, že jeden snímek bude mít velikost přibližně 37 MB.

Ačkoliv je rozlišení snímače velmi vysoké a obrazový procesor má plné ruce práce, není sériové snímání nijak ochuzeno – v režimu rychlé série se dostanete na rychlost 3,1 sn./s. Pokud budete snímat ze zálohy, připravte se na zpoždění cca půl sekundy u prvního snímku, a třetinu sekundy než fotoaparát zaostří. Reakce spouště při namáčknutí je okamžitá.

Dynamický rozsah fotoaparátu je poměrně široký, níže prezentovaný graf ukazuje rozsah při vypnuté funkci optimalizace dynamického rozsahu, při její aktivaci je rozsah ještě o něco širší. Umožňuje zachytit širší škálu odstínů a velmi dobře pracuje při prosvětlování tmavých míst na fotografii.

senzita.png 
senzitometrická charakteristika

Srdcem fotoaparátu je snímač velikosti kinofilmového políčka, to by s sebou mělo nést všechny jeho výhody, jako je možnost práce s hloubkou ostrosti či nižší šum při vyšší citlivosti. První tvrzení je v tomto případě pravdivé, o tom druhém již můžeme diskutovat.

sum_1.png sum_2.png
Průběh grafu šumu

Při citlivostech nad ISO 1 000 již výrazněji vystupuje digitální šum. Jeho průběh je však velmi pozvolný a největšího zlomu se dočkáte až při vcitlivosti nad ISO 3 200. Jednotlivé barevné kanály se naštěstí s rostoucí citlivostí drží při sobě, takže charakter šumu je spíše jako u filmového zrna, nemusíte se proto bát barevných fleků. Níže můžete sami porovnat výsledky, kterých dosahuje fotoaparát při citlivostech ISO 100 až ISO 6 400.

scena_01.JPG scena_02.JPG
max. velikost | max. velikost
scena_03.JPG scena_04.JPG
max. velikost | max. velikost
scena_05.JPG scena_06.JPG
max. velikost | max. velikost
scena_07.JPG
max. velikost

Fotoaparát jsme testovali s objektivem Sony 24–105, F3,5–4,5, který má ideální rozsah pro snímání běžných námětů a situací. Objektiv si vede vcelku dobře a prakticky v celém rozsahu ohniskových vzdáleností poskytuje ostrý obraz při optimálním zaclonění na F8 a více. U nejdelšího ohniska je patrná měkčí kresba v okrajových částech snímku a také méně kontrastní podání scény.

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Sony Alpha A850 obstojí ve srovnání se svojí konkurencí, kterou je především model Nikon D700 a Canon EOS 5D MarkII. Ačkoliv mají všechny tři modely stejnou velikost snímače, nabídne každý z nich jiné rozlišení. Nikon má rozlišení 12 Mpx, Canon nabídne 21 Mpx a Sony celých 24 Mpx.

Při testování se však ukázalo, že to, co Canon s Nikonem ztrácí v oblasti rozlišení, dohánějí především obrazovou kvalitou. Po stránce konstrukční jsou všechny tři modely velmi vyrovnané a není prakticky co vytknout. Výrobci se již poučili a tak nabízejí uživatelům displej s vysokým rozlišením, magnesiové šasi těla, perfektní dílenské zpracování a částečnou odolnost proti dešti.

Sony je mírně znevýhodněno především svojí nabídkou objektivů. Ve výčtu najdeme standardní zoomy Sony, které mají průměrnou obrazovou kvalitu, té správné řezavé ostrosti a krásného bokehu dosáhnete u Sony při nasazení objektivů značky Carl Zeiss, jejich cena se však vyrovná ceně těla A850. Nechci tvrdit, že Nikon a Canon jsou na tom výrazně lépe, pravdou ale je, že jejich objektivy střední třídy dosahují obvykle lepších výsledků.

Pro koho tedy Sony je?

Klady:

Myslím si, že spokojení uživatelé A850 se budou rekrutovat jednak z řady dlouholetých příznivců značky Konica Minolta, kteří mají v zásobě řadu povedených objektivů a chtějí upgradovat na výkonnější model, ať už z důvodu velkého snímače, vysokého rozlišení anebo jen kvůli dosluhujícímu modelu Konica Minolta.

Druhá skupina uživatelů budou podle mne studioví fotografové, kteří preferují vysoké rozlišení a nefotí často ve zhoršených světelných podmínkách. Pokud srovnáme všechny tři výše jmenované modely, je na tom Sony z hlediska míry šumu při stejných citlivostech nejhůře.

Alpha A850 však přináší i řadu praktických věcí – kromě automaticky natáčeného obrazu na displeji, se kterým přišla mezi zrcadlovkami jako jedna z prvních již A900 je to především duální slot na paměťové karty. Ačkoliv je jeden slot určen pro karty Memory Stick, které patří mezi málo využívané, dokážu si představit její použití jako záložní karty pro případ nouze, která může zůstávat stále ve fotoaparátu.

O stabilizaci přímo v těle bylo již napsáno mnohé, oproti konkurenci se však liší Sony tím, že při použití A850 budou stabilizované všechny objektivy, díky plovoucímu uložení snímače. U Nikonu či Canonu budete muset při požadavku na stabilizovaný objektiv sáhnout hlouběji do kapsy.

 

  • kvalitní zpracování těla
  • stabilizace obrazu
  • funkce optimalizace dynamického rozsahu
  • dva sloty na paměťové karty

Zápory:

  • vyšší šum ve srovnání s konkurencí
  • absence vestavěného blesku
  • menší nabídka objektivů

Cena:

  • doporučená 58 990 Kč vč. DPH
  • na internetu cca 54 890 Kč vč.DPH

Za zapůjčení fotoaparátu k recenzi děkujeme společnosti FotoŠkoda.  

Sony Alfa 850.jpg 
 

Demosnímky

D_01.JPG D_02.JPG D_03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_04.JPG D_05.JPG D_06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_07.JPG D_08.JPG D_09.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_10.JPG D_11.JPG D_12.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_13.JPG D_14.JPG D_15.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_16.JPG D_17.JPG D_18.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_19.JPG D_20.JPG D_21.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_22.JPG D_23.JPG D_24.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_25.JPG D_26.JPG D_27.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_28.JPG D_29.JPG D_30.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_31.JPG D_32.JPG D_33.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_34.JPG D_35.JPG D_36.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_37.JPG D_38.JPG D_39.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_40.JPG D_41.JPG D_42.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_43.JPG D_44.JPG D_45.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_46.JPG D_47.JPG D_48.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud