Sony A9 II přichází s vylepšenou konektivitou a ergonomií. Nové funkce cílí především na profesionály

4. října 2019
TWEET SDÍLET

​Druhá generace profesionálního sportovního fotoaparátu společnosti Sony přichází na trh poměrně nenápadně, bez velké pompy, která před dvěma lety doprovázela představení generace první. „Ádevítka“ z roku 2017 byla našlapána tou nejpokročilejší technologií a nejmodernějšími funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek

Právě tímto přístrojem firma Sony pomyslně hodila rukavičku do tváře svým rivalům, značkám, které léta se svými zrcadlovkami vládly segmentu fotoaparátů určených k profesionálnímu focení sportovních událostí – Canonu a Nikonu. Ovšem použití Sony A9 v profesionální sféře sportovní fotografie je stále poměrně výjimečné.

Po dvou letech je plnoformátová bezzrcadlovka Sony A9 stále špičkový přístroj, na němž, alespoň z pohledu běžného uživatele, není příliš co vylepšovat. Nový model Sony A9 II proto nenabízí žádné zásadní inovace – nové funkce a vylepšení se týkají především ergonomie, navýšení výkonu a pohodlí při sdílení a zpracování fotografií. Tyto vlastnosti ocení hlavně profesionální (sportovní) fotografové, a novinka tak má jednoznačné ambice získat si širší popularitu na blížících se Olympijských hrách.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát Sony A9 II je jako předchůdce osazen vrstveným full-frame Exmor RS™ CMOS snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx a s integrovanou pamětí. Jeho citlivost je možné nastavit na hodnoty ISO 100 až ISO 51 200, v režimu rozšíření pak na ISO 50 a ISO 204 800. Lehce navýšena byla účinnost mechanické stabilizace čipu, a to z 5 na 5,5 EV.

Jedním z podstatných upgradů je nový procesor BIONZ X, který by měl zajistit vyšší přesnost a rychlost autofokusu a vylepšit odezvu dotykového displeje. Maximální rychlost sériového snímání ovšem zůstává nezměněna – s elektronickou závěrkou lze v režimu sledování objektu pořizovat sekvence rychlostí 20 sn./s bez blackoutu v hledáčku, s mechanickou závěrkou je pak maximem 10 sn./s. Vyrovnávací paměť na jeden zátah pojme až 239 RAWů, nebo 361 JPEGů.

V útrobách přístroje najdeme novou mechanickou závěrku. Rozsah expozičních časů zůstal stejný jako u předchůdce – 30–1/8000 s, s elektronickou závěrkou až 1/32 000 s – nový mechanismus by však měl být ještě tišší a odolnější proti opotřebení.

Klepněte pro větší obrázek

Systém hybridního autofokusu zůstává beze změny. Sony A9 II k ostření využívá 693 fázových detektorů pokrývajících 93 % plochy snímače a 425 detektorů kontrastu. Díky novému algoritmu by však ostření mělo být rychlejší a přesnější. Podporovány jsou všechny nové funkce, jako je sledování obličeje a oka (lidského i zvířecího), a to i v režimu natáčení videa. Automatické ostření funguje až do -3 EV.

I ve videu Sony A9 II kopíruje první generaci. Maximem jsou videosekvence ve 4K rozlišení při 30 sn./s s vyčítáním dat z celé plochy snímače a jejich následným převzorkováním na 3 840 × 2 160 px. K dispozici je i vysokorychlostní Full HD video se snímkovou frekvencí 120 sn./s. Video se ukládá do souborů XAVC S, AVCHD, nebo MP4. Na těle fotoaparátu jsou k dispozici konektory pro mikrofon i sluchátka, HDMI výstup, USB a SYNC port.

Následující novinky týkající se rozšíření konektivity ocení zejména profesionální fotožurnalisté: ethernet port umožňuje vysokorychlostní komunikaci a stabilní přenos dat. Rychlejší by měla být i odezva při ovládání fotoaparátu přes PC. K bezdrátové komunikaci slouží Bluetooth a WiFi – nově je kromě frekvence 2,4 GHz dostupné i 5 GHz.

Novinkou je možnost záznamu hlasových komentářů k jednotlivým snímků, které lze posléze prostřednictvím aplikace sdílet společně s fotografiemi, přičemž záznam automaticky převeden na text. Data mohou být také posílána přímo na FTP server.

Profesionály potěší přepracovaná ergonomie přístroje, zejména hlubší a mohutnější přední grip, ale také umístění předního příkazového rolleru, možnost uzamčení kruhového voliče kompenzace expozice a větší rozměry tlačítka AF-ON a joysticku. Důkladnější by mělo být též utěsnění kolem konektorů, slotu na paměťové karty a baterii. Oba sloty na karty jsou nově kompatibilní s SD paměťovými kartami UHS-II. Chvályhodné je též umocnění výdrže akumulátoru NP FZ-100 – na jedno nabití fotoaparát zvládne nasnímat 500 (přes EVF), resp. 690 (přes LCD) fotografií.

Elektronický hledáček a displej zůstaly stejné. EVF s rozlišením 3 686 000 bodů a zvětšením 0,78× pracuje ve dvou frekvencích – 60, nebo 120 sn./s. Zadní 3" výklopný dotykový displej nabídne rozlišení 1 440 000. Díky novému procesoru by obrazovka měla rychleji reagovat na dotyk.

Odolné tělo s hořčíkovou konstrukcí měří 128,9 × 96,4 × 77,5 mm a váží 678 gramů. Do prodeje fotoaparát zamíří v listopadu. Cena samotného fotoaparátu byla stanovena za 4 500 dolarů.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Sony

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola