Sony A9 II přichází s vylepšenou konektivitou a ergonomií. Nové funkce cílí především na profesionály

4. října 2019
TWEET SDÍLET

​Druhá generace profesionálního sportovního fotoaparátu společnosti Sony přichází na trh poměrně nenápadně, bez velké pompy, která před dvěma lety doprovázela představení generace první. „Ádevítka“ z roku 2017 byla našlapána tou nejpokročilejší technologií a nejmodernějšími funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek

Právě tímto přístrojem firma Sony pomyslně hodila rukavičku do tváře svým rivalům, značkám, které léta se svými zrcadlovkami vládly segmentu fotoaparátů určených k profesionálnímu focení sportovních událostí – Canonu a Nikonu. Ovšem použití Sony A9 v profesionální sféře sportovní fotografie je stále poměrně výjimečné.

Po dvou letech je plnoformátová bezzrcadlovka Sony A9 stále špičkový přístroj, na němž, alespoň z pohledu běžného uživatele, není příliš co vylepšovat. Nový model Sony A9 II proto nenabízí žádné zásadní inovace – nové funkce a vylepšení se týkají především ergonomie, navýšení výkonu a pohodlí při sdílení a zpracování fotografií. Tyto vlastnosti ocení hlavně profesionální (sportovní) fotografové, a novinka tak má jednoznačné ambice získat si širší popularitu na blížících se Olympijských hrách.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát Sony A9 II je jako předchůdce osazen vrstveným full-frame Exmor RS™ CMOS snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx a s integrovanou pamětí. Jeho citlivost je možné nastavit na hodnoty ISO 100 až ISO 51 200, v režimu rozšíření pak na ISO 50 a ISO 204 800. Lehce navýšena byla účinnost mechanické stabilizace čipu, a to z 5 na 5,5 EV.

Jedním z podstatných upgradů je nový procesor BIONZ X, který by měl zajistit vyšší přesnost a rychlost autofokusu a vylepšit odezvu dotykového displeje. Maximální rychlost sériového snímání ovšem zůstává nezměněna – s elektronickou závěrkou lze v režimu sledování objektu pořizovat sekvence rychlostí 20 sn./s bez blackoutu v hledáčku, s mechanickou závěrkou je pak maximem 10 sn./s. Vyrovnávací paměť na jeden zátah pojme až 239 RAWů, nebo 361 JPEGů.

V útrobách přístroje najdeme novou mechanickou závěrku. Rozsah expozičních časů zůstal stejný jako u předchůdce – 30–1/8000 s, s elektronickou závěrkou až 1/32 000 s – nový mechanismus by však měl být ještě tišší a odolnější proti opotřebení.

Klepněte pro větší obrázek

Systém hybridního autofokusu zůstává beze změny. Sony A9 II k ostření využívá 693 fázových detektorů pokrývajících 93 % plochy snímače a 425 detektorů kontrastu. Díky novému algoritmu by však ostření mělo být rychlejší a přesnější. Podporovány jsou všechny nové funkce, jako je sledování obličeje a oka (lidského i zvířecího), a to i v režimu natáčení videa. Automatické ostření funguje až do -3 EV.

I ve videu Sony A9 II kopíruje první generaci. Maximem jsou videosekvence ve 4K rozlišení při 30 sn./s s vyčítáním dat z celé plochy snímače a jejich následným převzorkováním na 3 840 × 2 160 px. K dispozici je i vysokorychlostní Full HD video se snímkovou frekvencí 120 sn./s. Video se ukládá do souborů XAVC S, AVCHD, nebo MP4. Na těle fotoaparátu jsou k dispozici konektory pro mikrofon i sluchátka, HDMI výstup, USB a SYNC port.

Následující novinky týkající se rozšíření konektivity ocení zejména profesionální fotožurnalisté: ethernet port umožňuje vysokorychlostní komunikaci a stabilní přenos dat. Rychlejší by měla být i odezva při ovládání fotoaparátu přes PC. K bezdrátové komunikaci slouží Bluetooth a WiFi – nově je kromě frekvence 2,4 GHz dostupné i 5 GHz.

Novinkou je možnost záznamu hlasových komentářů k jednotlivým snímků, které lze posléze prostřednictvím aplikace sdílet společně s fotografiemi, přičemž záznam automaticky převeden na text. Data mohou být také posílána přímo na FTP server.

Profesionály potěší přepracovaná ergonomie přístroje, zejména hlubší a mohutnější přední grip, ale také umístění předního příkazového rolleru, možnost uzamčení kruhového voliče kompenzace expozice a větší rozměry tlačítka AF-ON a joysticku. Důkladnější by mělo být též utěsnění kolem konektorů, slotu na paměťové karty a baterii. Oba sloty na karty jsou nově kompatibilní s SD paměťovými kartami UHS-II. Chvályhodné je též umocnění výdrže akumulátoru NP FZ-100 – na jedno nabití fotoaparát zvládne nasnímat 500 (přes EVF), resp. 690 (přes LCD) fotografií.

Elektronický hledáček a displej zůstaly stejné. EVF s rozlišením 3 686 000 bodů a zvětšením 0,78× pracuje ve dvou frekvencích – 60, nebo 120 sn./s. Zadní 3" výklopný dotykový displej nabídne rozlišení 1 440 000. Díky novému procesoru by obrazovka měla rychleji reagovat na dotyk.

Odolné tělo s hořčíkovou konstrukcí měří 128,9 × 96,4 × 77,5 mm a váží 678 gramů. Do prodeje fotoaparát zamíří v listopadu. Cena samotného fotoaparátu byla stanovena za 4 500 dolarů.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Sony, Bezzrcadlovky na Heureka.cz