75
Fotogalerie

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

Cíl koncepce plnoformátových bezzrcadlovek je jasný: nabídnout alternativu k zrcadlovkám vybaveným stejně velkým snímačem. Zatímco jako hlavní výhodu první generace Sony A7 výrobce deklaroval menší a lehčí tělo, s přístrojem A7 II nabídl navíc stabilizovaný snímač, a to hned v pěti osách, a vylepšený systém automatického ostření. Vývojáři zapracovali též na ergonomii fotoaparátu, která u modelu Sony A7 nebyla příliš zdařilá.

porov.jpg

Svých nástupců se během loňska dočkaly i další modely plnoformátových bezzrcadlovek Sony – loni byla představena druhá generace „eskové“ (A7S II) a „erkové“ (A7R II) řady. Cena těchto fotoaparátů se ovšem šplhá ke sto tisícům, záměrně jsme proto sáhli po „nižší řadě“, jež by měla parametrově nabídnout nejlepší poměr cena/výkon.

Modelové řady plnoformátových bezzrcadlovek Sony A7

Sony A7S II – tato řada je přizpůsobena pro natáčení videa, kromě Full HD videa natáčí i 4K videosekvence, fotoaparáty jsou osazeny snímačem s nižším rozlišením 12 Mpx

Sony A7R II – vlajková loď plnoformátových bezzrcadlovek Sony je osazena 42Mpx BSI-CMOS snímačem a nabízí hybridní ostření s 399 AF body

 

Klíčové vlastnosti

Stabilizovaný plnoformátový snímač

CMOS Exmor snímač o velikosti kinofilmového políčka (35,8 × 23,9 mm) má efektivní rozlišení 24,3 Mpx. Jeho citlivost lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 50–25 600. Na rozdíl od senzoru předchozího modelu A7 je stabilizovaný, a to hned v pěti osách, s účinností 4,5 EV. Stabilizace funguje přes adaptér i s objektivy s bajonetem A. Snímač je vybaven protiprachovým vibračním systémem. Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 20 až 1/8 000 s.

cmos.jpgproces.jpg

Výkonný procesor Bionz X

O zpracování obrazu se stará osvědčený procesor Bionz X. Soubory se ukládají do formátů JPEG (8bit) a RAW (14bit) na paměťové karty SD, SDHC, SDXC.

Hybridní autofokus

Fotoaparát ostří na základě detekce kontrastu a fázové detekce. K dispozici je 117 bodů fázové detekce a 25 bodů detekce kontrastu. Rozsah citlivosti ostření činí -1 EV až 20 EV (při ISO 100, F2). Sériové snímání nabízí rychlost 5 sn./s při současném sledování objektu. 

autofokus.jpg

Displej a hledáček

3" displej s rozlišením 1 229 tisíc bodů není dotykový, nicméně je výklopný – nahoru o 107 ° a dolů o 41 °. Na monitoru lze zobrazit velké množství informací, včetně vodováhy nebo živého histogramu.

EVF.jpg

XGA OLED hledáček s úhlopříčkou 1,3 cm,  zvětšením 0,71× a 100% pokrytím nabídne rozlišení 2 360 tisíc bodů. Kromě informací zobrazovaných v hledáčku lze také nastavit jeho jas a barevnou teplotu.

Video a WiFi

Sony A7 II odporuje natáčení Full HD (1080p) videosekvencí s přenosovou rychlostí až 50 Mb/s. Záznam se ukládá do formátu AVCHD, MP4 nebo XAVC S. Fotoaparát je vybaven WiFi modulem a k dispozici je technologie spárování dotykem (NFC).

Konstrukce a rozměry

body.jpg

Solidní konstrukce s přední výztuhou z hořčíkové slitiny. Zabudování stabilizace se promítlo do větších rozměrů přístroje (ve srovnání s první generací): Sony A7 II měří 126,9 × 95,7 × 59,7 mm a váží 599 g (s baterií a paměťovou kartou).

Pokračování 2 / 4

Ergonomie a ovládání

Tělo Sony A7II je vyrobeno z hořčíkové slitiny a působí opravdu solidním dojmem. Druhé generaci plnoformátových bezzrcadlovek prospěly i ergonomické úpravy – zejména bytelnější a hlubší přední grip, díky němuž je úchop fotoaparátu opravdu komfortní.

A7II_wSEL2470Z_front-1200.jpg

Ač kvůli ergonomii a zabudování stabilizace došlo ve srovnání se Sony A7 k prostorovému a váhovému přírůstku, stále se ve srovnání s plnoformátovými DSLR  jedná o opravdu kompaktní přístroj.

Shora: Spoušť byla přemístěna na zkosenou horní plochu předního gripu. Zatímco u Sony A7 byla tak trochu „ztracena“ mezi ovladači na horní stěně fotoaparátu, nyní se dostala do ideálního dosahu pravého ukazováčku. Před rollery s volbou fotorežimů a kompenzace expozice se tak našlo místo hned pro dvě programovatelná tlačítka C1, C2. Další dvojice uživatelsky konfigurovatelných tlačítek je k dispozici na zadní stěně fotoaparátu.

A7II_top-1200.jpg

Ideální je též rozmístění otočných ovladačů pro volbu expozičních parametrů (clony a času) – jeden (pro ukazováček) je zapuštěn do předního výčnělku gripu a druhý (pro palec) na zadní straně přístroje hned vedle rolleru pro korekci expozice.

ovl-detailII.jpgovl-detail.jpg

Přehlédnout nelze ani univerzální patici pro připojení externího příslušenství umístěnou nad hledáčkem, přes niž lze s tělem propojit externí blesk nebo mikrofon.

Zezadu: Na zadní stěně najdeme tradiční nabídku ovládacích prvků: čtyřsměrový a zároveň otočný ovladač s přímým vstupem k parametrům ISO, režimům snímání a možnostem zobrazení na displeji/hledáčku (DISP). Pro rychlou úpravu nejpoužívanějších funkcí slouží tlačítko Fn.

back.jpg

Na co si osobně u Sony asi nezvyknu je umístění tlačítka Menu, které slouží k aktivaci interního Menu fotoaparátu, ale též jako příkaz Zpět při listování v menu a nastavování jednotlivých položek. Vzhledem k tomu, že je situováno úplně vlevo nahoře vedle hledáčku, je nastavování jednotlivých funkcí poněkud těžkopádné. 

Jako velmi nešťastné ovšem hodnotím zapuštění videospouště do pravé hrany fotoaparátu: při její aktivaci ztratíte zadní opěrný bod, což je nešikovné hlavně při práci s těžšími objektivy.

left.jpgright.jpg

Ze stran a zespodu: Na pravé straně se nachází slot pro paměťové karty a NFC modul pro bezdotykové spárování s chytrými zařízeními, nalevo nalezneme konektory HDMI, micro USB a dvojici vstupů pro sluchátka a mikrofon. Slot na baterii je umístěn na dolní stěně.

disp.jpghighres-Sony-Alpha-A7II-7_1424445824.jpg

Ke komponování záběru slouží elektronický hledáček, který je opravdu jasný a kontrastní (přesnou technickou specifikací naleznete v první kapitole). Nespornou výhodou elektronických hledáčků obecně je fakt, že si v něm můžete zobrazit veškeré informace, které jsou dostupné i na displeji. Kromě údajů o nastavení expozice, fotorežimu atp. jsou v nabídce i pomůcky jako živý histogram nebo vodováha, které ovšem bohužel nelze zobrazit naráz (ani na displeji), jak je tomu zvykem u jiných značek. Nicméně i tak máme luxusní přehled o nastavení fotoaparátu.

Pro nastavení podrobnějších parametrů se musíte vydat do Menu, které je dle mého soudu dostatečně přehledné a intuitivní, je logicky uspořádáno do šesti kategorií: Nastavení snímání, Uživatelské nastavení, Bezdrátové funkce, Aplikace, Přehrávání a nastavení.

menu.jpgmenu 2.jpg

Pokračování 3 / 4

Autofokus, funkce, výdrž

Autofokus

Hybridní autofokus pracuje na základě fázové detekce se 117 ostřicími body ve střední části snímače a detekce kontrastu s 25 body.

Tradičně si lze vybrat velikost oblasti, na kterou bude fotoaparát automaticky ostřit – zónu, střed nebo bod. Ostřit lze jednorázově (AF-S), kontinuálně (AF-C), manuálně (MF), popř. využít funkce DMF pro jemné ruční doostření.

Pokud chcete mít opravdu přesně zaostřeno,, zcela jistě využijete bodového ostření. Při ostření na vybraný bod si můžete nastavit jeho velikost i pozici. Vzhledem k tomu, že obrazovka není dotyková, je nutno tyto volby provádět pomocí 4směrného voliče – klikáním měníte pozici bodu a otáčením jeho velikost. Při fotografování statických objektů to není příliš velký problém, nicméně při snímání pohybu je rychlé nastavení pozice bodu takřka nemožné.

V takových situacích lze využít metody zaostření na střed a následného překomponování nebo… funkci Sledování objektu, kdy po namáčknutí fotoaparát sleduje vybraný objekt. Sledování objektu je poměrně náročná disciplína a mnoho přístrojů ji nezvládá příliš dobře. Bohužel ani Sony A7 II není výjimkou.

Hlavním problémem je, že místo aby fotoaparát věrně sledoval „uzamčený“ objekt, snaží se inteligentně vybrat objekty v jeho okolí – často tak přeskočí na jiný předmět, popř. sáhodlouze pomocí fázové detekce vyhodnocuje (objeví se mihotající shluk zelených bodů), co je podle něj vlastně objektem vašeho zájmu. Ve výsledku to často vede k tomu, že, zejména při sériovém snímání (max. 5 sn./ s.) není zaostřeno nic, nebo to, co jste nechtěli. Úspěšnost je dle mého soudu spíše podprůměrná.

série1.jpgsérie2.jpgsérie3.jpg
Režim Sledování objektu, výřezy při 100% přiblížení

Sony A7 II jednoduše není fotoaparát vhodný k fotografování pohyblivých objektů. Při statickém snímání odvádí dobrou práci, i když i zde bych se vzhledem k 5osé stabilizaci čipu daly očekávat lepší výsledky při snímání s delšími časy závěrky, než je obvyklá 1/ohnisková vzdálenost (např. pro ohnisku 50 mm čas 1/50 s).

Video a WiFi

Sony A7 II natáčí videosekvence ve třech formátech: mp4 v HD rozlišení (1 440 × 1 080) rychlostí 30 sn./s, AVCHD a XAVC S ve Full HD (1920 × 1 080) max. rychlostí 60 sn./s. Formát XAVC S obsahuje větší množství informací a nabízí přenosovou rychlost 50Mb/s, ovšem je dostupný pouze při použití SDXC karet. Fanoušci videa jistě ocení možnost připojení externího mikrofonu a sluchátek a profil S-Log2 gamma nabízející širší dynamický rozsah a méně šumu – aktivuje se v menu pod položkou Profil obrazu – PP7.

Video lze nahrávat v režimech P, S, A, M. Během natáčení se autofokus automaticky přepíná do módu kontinuální ostření, nelze tedy napevno předostřit před natáčením videa (AF-S). Pokud chcete mít oblast zaostření pod kontrolou, nezbývá vám než pracovat v režimu manuálního ostření (MF), které si můžete ulehčit použitím focus peakingu.

Fotoaparát je vybaven WiFi modulem a technologií NFC. S chytrými zařízeními komunikuje přes aplikaci Play Memories, která popravdě moc nástrojů, zejména k dálkovému ovládaní fotoaparátu z mobilu/tabletu, nenabízí. Jediným parametrem, který můžete upravit je kompenzace expozice. Jedná se tedy o velmi jednoduchou dálkovou spoušť.

Screenshot_2016-04-24-16-34-16.png
Aplikace Play Memories má velmi skrovnou nabídku možností dálkového ovládání fotoaparátu

Výdrž

Za jednu z největších slabin kompaktů s výměnnými objektivy považuji výdrž akumulátoru. Zatímco se zrcadlovkou na jedno nabití v klidu nacvakáte tisíc snímků, u bezzrcadlovek se dostanete tak na třetinu tohoto počtu. A Sony A7 II s akumulátorem NP-FW50 není výjimkou. Baterie by dle specifikací výrobce měla vydržet až 350 snímků.

V reálu je tomu jinak. Při testech se očividně nepočítalo s reálnými podmínkami fotografování, čili že se nefotografuje souvisle, ale s prodlevami, kdy je fotoaparát v pohotovostním režimu, s kontrolou pořízených snímků a automatickým přepínáním mezi EVF a displejem. Kapacita akumulátoru strmě klesá s každým zapnutím přístroje a provedeným nastavením.

Z-SONY-A77-II-GRIP.JPG

Sice je možné dokoupit bateriový grip s prostorem pro dva akumulátory, nicméně ani to není dle mého soudu dostačující. Pokud tedy vyrážíte na celodenní focení, je takřka nezbytné mít v zásobě další dvě baterie. A taktéž doporučuji dokoupit externí nabíječku, možná dvě (v balení je pouze adaptér pro nabíjení ze sítě), abyste se nemuseli zdržovat nabíjením akumulátoru přímo ve fotoaparátu (přes síťový adaptér nebo z počítače).

Pokračování 4 / 4

Obrazová kvalita, hodnocení, demosnímky

V době uvedení první plnoformátové zrcadlovky od Sony vzbuzoval tento koncept obavy zejména kvůli nedostatku objektivů s bajonetem E určených pro 35mm snímač. Od té doby už uběhlo mnoho vody a kromě redukce pro připevnění skel s bajonetem Sony A je k dispozici řada nových plnoformátových objektivů, především z dílny Sony a Zeiss.

Kompletní seznam kompatibilních objektivů najdete zde.

Sony A7 II se prodává v kitu se setovým objektivem Sony FE 28–70 mm F3,5–5,6 OSS. Tento zoom je vybaven stabilizací Steady Shot. Fotoaparát dokáže rozpoznat použitý objektiv a přizpůsobit mu systém stabilizace: objektiv obstarává kompenzaci pohybů nahoru-dolů a do stran a zbytek práce spočívá na snímači.

Sony FE 28–70 mm F3,5–5,6 OSS

  • Konstrukce: 8/9
  • Zorný úhel (35 mm): 75°–34°
  • Clona: 3,5–5,6, 22–36
  • Počet lamel: 7
  • Min. zaostř. vzdálenost: 0,3–0,45 m
  • Max. poměr zvětšení: 0,19×
  • Průměr filtru: 55 mm
  • Velikost a hmotnost: 72,5 × 83 mm, 295 gseťák.jpg

Základní zoom začíná na příjemně širokoúhlých 28 mm, aniž by vykazoval soudkovité zkreslení typické pro široká ohniska, chromatické aberace se dočkáme v malé míře v rozích snímku na kontrastních hranách. Od ohniska cca 40 mm se však objevuje poduškovité zkreslení, které je v jpegu korigováno, přičemž dochází k mírnému ořezu obrazu – rozdíl v šířce záběru před a po provedením korekce však není nijak drastický ani na 70 mm.

Kromě setového objektivu jsme měli k dispozici světelnou „pětapadesátku“ značky Zeiss Sonnar FE 55 mm F1,8 ZA. K tomuto objektivu lze snad dodat pouze to, že perfektně kreslí po celé ploše záběru a chromatická aberace je pro něj neznámým pojmem. Vzhledem k tomu, že ostří až od 50 cm, nehodí se pro detailní makro záběry (zvětšení 0,14×). Jeho doménou jsou třebas portréty, architektura či reportáže.

Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA

  • Zorný úhel (35 mm): 43°
  • Clona: 1,8 – 22
  • Počet lamel: 9
  • Min. zaostř. vzdálenost: 50 cm
  • Max. poměr zvětšení: 0,14×
  • Průměr filtru: 49 mm
  • Velikost a hmotnost: 64,4 × 70,5 mm, 281 gsonnar.jpg

Test šumu

Sony A7 II je osazen 35mm CMOS Exmor snímačem s rozlišením 24 Mpx (4 000 × 6 000 px). Citlivost snímače lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 50–25 600. Obrazová data zpracovává procesor Bionz X, výstupem jsou 14bitové RAWy a 8bitové JPEGy.

Množství šumu je podle očekávání minimální i při vysokých hodnotách ISO, barevné artefakty se začínají objevovat až nad ISO 3200, do ISO 1 600 je obraz víceméně čistý se zachováním velkého množství detailů. Níže se můžete podívat na 100% výřezy z testovacích snímků, vlevo JPEG, vpravo RAW.

jpeg100.jpgraw100.jpg
ISO 100
jpeg200.jpgraw200.jpg
ISO 200
jpeg400.jpgraw400.jpg
ISO 400
jpeg640.jpgraw640.jpg
ISO 640
jpeg800.jpgraw800.jpg
ISO 800
jpeg1600.jpgraw1600.jpg
ISO 1 600
jpeg3200.jpgraw3200.jpg
ISO 3 200
jpeg6400.jpgraw6400.jpg
ISO 6 400
jpeg12800.jpgraw12800.jpg
ISO 12 800
jpeg25600.jpgraw25600.jpg
ISO 25 600

Hodnocení

Klady:

  • Stabilizovaný plnoformátový 24Mpx snímač a dobrá obrazová kvalita
  • Výborná ergonomie a dostatečné množství externích ovládacích prvků s možností uživatelského přizpůsobení
  • Spolehlivá automatika – vyvážení bílé, měření expozice
  • Jasný, velký hledáček a výklopný displej
  • Přehledné a intuitivní Menu
  • Dobrá výbava pro natáčení videa – vstup pro mikrofon, sluchátka, formát XAVC-S

Zápory

  • Nedotykový displej – nešikovný výběr ostřícího bodu
  • Línější a ne vždy přesný autofokus, zejména v režimu Sledování objektu
  • Malá výdrž na jedno nabití, strmě klesající kapacita baterie

Demosnímky

Sony FE 28–70 mm F3,5–5,6 OSS

DSC02516.JPGDSC03191.JPG
DSC02556.JPGDSC02542.JPG
DSC02647.JPGDSC02641.JPG
DSC02834.JPGDSC02853.JPG
DSC02861.JPGDSC02907.JPGDSC03131.JPGDSC02761.JPG
DSC03166.JPGDSC03183.JPG
DSC03192.JPGDSC03198.JPG
DSC03216.JPGDSC03230.JPG

Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA

DSC02657.JPGDSC02679.JPG
DSC02712.JPGDSC03360.JPGDSC03042.JPGDSC03031.JPGDSC03170.JPGDSC03176.JPG
DSC03174.JPGDSC03180.JPG
DSC03280.JPGDSC03302.JPG
DSC03402.JPG

Určitě si přečtěte

Články odjinud