Sony A6400 přichází s nejrychlejším autofokusem a příznivou cenou

Společnost Sony představila lowendový model svého APS-C systému. Těšit se můžeme na inovovaný autofokus, výkonnější procesor a dotykový displej s možností vyklopení o 180 °.

​Řada bezzrcadlovek Sony se snímačem typu APS-C se rozrostla o nového člena – model A6400. Novinka potěší zejména uživatele, kteří hledají výkonný přístroj k fotografování i natáčení videa za rozumnou cenu.

Klepněte pro větší obrázek

Sony A6400 lze označit za následníka modelu A6300, podědil po něm totiž jednu (pro někoho zásadní) nevýhodu – nestabilizovaný snímač. V ostatních aspektech však novinka svého předchůdce hravě pokoří – tak například autofokus a procesor je kompletně převzat z vlajkové lodi Sony A9 a výklopný displej je na rozdíl od A6300 dotykový.

Fotoaparát je osazen starým známým Exmor CMOS snímačem formátu APS-C s rozlišením 24,2 Mpx, jehož citlivost lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 100 až 32 000, s možností rozšíření na ISO 102 400. Jak již bylo řečeno, snímač není mechanicky stabilizovaný, musíte se tedy spolehnout na stabilizaci v objektivu. Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 30–1/4 000 s. Soubory se ukládají ve formátu JPEG a/nebo RAW (14 bitů).

Klepněte pro větší obrázek

O zpracování obrazu se stará nový výkonnější procesor BIONZ X, díky němuž lze pořizovat série snímků rychlostí 11 sn./s se současným sledování objektu. Vyrovnávací paměť pojme 44 souborů JPEG & RAW, což je velmi solidní číslo.

Systém hybridního automatického ostření je převzat z vlajkové lodi fullframe bezzrcadlovek Sony A9. Autofokus tak pracuje se 425 fázovými a 425 kontrastními detektory pokrývajícími 83 % plochy záběru. Fotoaparát dokáže zaostřit velmi rychle, údajně nejrychleji na světě – za 0,02 s. Horší je to s citlivostí autofokusu v horších světelných podmínkách, udávaných -2 EV je spíše průměrná hodnota.

Klepněte pro větší obrázek

Novinkou je režim využívající umělé inteligence „Real-time Eye AF“, tedy sledování oka osoby v záběru, přičemž je k dispozici volba, na které oko chcete zaostřit, případně mód, v němž je střídavě zaostřováno na obě oči. V létě by měla přibýt podpora ostření na oči zvířat. Další inovací je nově vyvinutý „Real-time Tracking“, který ke sledování objektu opět využívá umělou inteligenci.

Sony A6400 nezaostává ani co do natáčení videa. Maximem jsou 4K videosekvence při 30 sn./s a s datovým tokem 100 Mb/s. Data jsou vyčítána z celé plochy snímače (což v této cenové kategorii není v žádné případně pravidlem), těšit se tak můžeme na velmi detailní a ostrý obraz. Ve Full HD je možné natáčet vysokorychlostní video se snímkovou frekvenci 120 sn./s.

Nově je podporován také záznam časosběru přímo ve fotoaparátu, dříve bylo nutné za tímto účelem zakoupit speciální aplikaci. Poprvé u APS-C systému Sony je k dispozici profil HLG (Hybrid Log-Gamma) pro natáčení HDR videa a nechybí ani speciální video profily S-Log2 a S-Log3. Pokročilejší filmaři ocení také vstup pro externí mikrofon a HDMI výstup. Videozáznamy se ukládají ve formátu XAVC S a AVCHD. K bezdrátové komunikaci s chytrými zařízeními lze využít WiFi (s NFC) nebo Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru je určen elektronický hledáček s rozlišením 2 360 000 bodů a ekvivalentním zvětšení 0,7×. Vítanými změnami prošel zadní 3“ displej. Jeho rozlišení sice stále setrvává na průměrných 920 000 bodech, nicméně přepracován byl jeho výklopný mechanismus – vzhůru jej lze vyklopit o rovných 180 ° (což potěší selfíčkáře či vlogery) a dolů o 74 °. Tím nejdůležitějším je však podpora dotyku, která značně zvyšuje komfort především při volbě oblasti zaostření.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovládání a design přístroje zůstává stejný už od prvního modelu A6000. Na těle fotoaparátu tedy najdeme i interní vyskakovací blesk se směrným číslem 6 (při ISO 100), v případě potřeby výkonnějšího blesku je k dispozici patice na blesky externí, synchronizační čas činí 1/160 s.

Data se ukládají na paměťové karty SD/SDXC, podporován je i standard UHS-I. S akumulátorem NP-FW50 by mělo být možné pořídit až 360 snímků přes EVF či 410 snímků přes LCD. Fotoaparát měří 120 × 66,9 × 49,9 mm a váží 403 g. Cena samotného těla byla stanovena na 900 USD, set s objektivem 16–50 mm F3,5–5,6 bude dostupný za 1 000 USD a set s objektivem 18–135 mm F3,5–5,6 za 1 300 USD.

Ukázkové snímky

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Sony


Vyzkoušeli jsme Google Play Pass. Prakticky neomezené hraní bez reklam za měsíční paušál rozhodně stojí

Vyzkoušeli jsme Google Play Pass. Prakticky neomezené hraní bez reklam za měsíční paušál rozhodně stojí

** V Česku už rok funguje služba Play Pass ** Původní počet her a aplikací se stále rozšiřuje ** Měsíc bezplatného hraní vás utvrdí v tom, že s reklamami na Androidu už hrát chtít nebudete

Martin Chroust
Play PassVyzkoušeno
Disney a LucasFilm v prosinci plánují odhalit novou hru z univerza Star Wars

Disney a LucasFilm v prosinci plánují odhalit novou hru z univerza Star Wars

Půjde o něco zbrusu nového, nebo menší projekt?

Michal Maliarov
Lucasfilm GamesByznys
Jak nasdílet svůj kalendář. Dejte lidem vědět, kdy máte volno a kdy nemají rušit

Jak nasdílet svůj kalendář. Dejte lidem vědět, kdy máte volno a kdy nemají rušit

Pokud využíváte Google Kalendář a ukládáte si do něj důležité události a schůzky, můžete jej snadno sdílet třeba s manželkou, asistentkou, nebo ho dokonce i zveřejnit.

Antonín Trčálek
KalendářNávodyGoogle